Každý týden se vydávají také stovky turistů do Trojmezí, kde jsou oblíbenými cíli Plechý, Třístoličník a Plešné jezero, píší OÖN a dodávají, že kdo se při tom pohybuje mimo značené cesty, vstupuje do zakázaných území Národního parku a riskuje tučnou pokutu. Lyžování v tomto území je navíc nebezpečné a hrozí riziky zranění.

„Naši strážci parku jsou v této oblasti v nasazení každý den až do večera,“ říká v lineckém listě tiskový mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. „Téměř denně potkávají lyžaře z Čech, Bavorska a také z Rakouska v místech, která veřejnosti nejsou přístupná.“

OÖN pokračují, že důvodem omezení jsou takzvaná území klidu zřízená k ochraně choulostivých ekosystémů a druhů jako tetřívek nebo rys. Ti jsou velmi citliví na rušení, především v zimě, kdy nemají dostatek potravy. Snaží se proto šetřit energií a každé vyrušení může vést k jejich úhynu.

Podle listu v této oblasti došlo začátkem února k napadení strážců parku rakouskými lyžaři. Neukázněné lyžaře správa pokutuje – ve správním řízení může sankce dosáhnout až 4000 eur.

Na vínko k Dunaji

V pátek v sobotu se linecký Design Center promění ve chrám vína: 180 vinařů tu představí v klasické stolní prezentaci své nejlepší produkty, píší OÖN. Po oba dny bude otevřeno od 13 do 18 hodin. Zastoupena budou vína z Wachau, ze Štýrska, z Itálie, Slovinska atd. Ušlechtilý mok doprovodí šunkové speciality, sýry, osm druhů hornorakouských moštů atd.

Namalujte svou Monu

David v Tabačce.Zdroj: Deník/repro

K výstavě Velcí mistři renesance, která začala v linecké Tabačce (na snímku kopie Davida), zorganizovala redakce OÖN kreativní doplněk. Vyzvala žáky základních škol, aby namalovaly vlastní Monu Lisu jakoukoliv technikou včetně digitální, lhostejno nakolik se odchýlí od originálu, obrázek naskenovali a poslali do 17. března na adresu diegrossenmeister@nachrichten.at. Mohou tak získat pro celou třídu vstupenku na lineckou výstavu. „Jde o nalezení a rozvíjení kreativity, tedy o to z da Vinciho díla vytvořit něco vlastního, osobního,“ popisuje list. Nejlepší práce budou ve spolupráci s kurátorem výstavy Manfredem Wabou odměněny a výběr z nich zveřejní linecký deník.

E-skútry zdarma?

Budou alternativou?Zdroj: Deník/repro

Firma elektroskútrů Arolla spustí od března testovací provoz v Linci a Welsu, napsaly OÖN. V Linci jí bude partnerem podnik ePunkt. „Během testovací fáze, jejímž centrem bude Tabačka, si bude možné tato vozidla zdarma vyzkoušet,“ uvádí list. Od dubna by měly být e-skútry zastoupeny celoplošně v obou městech, další mají následovat. „Ve spolupráci s partnery těchto firem budou nabídnuty modely, které klientům umožní jízdu zdarma,“ slibuje deník bez podrobností a dodává, že v „normálním provozu“ stojí prvních pět minut jízdy jedno euro, pak každá další minuta deset centů. U Arolly mohou jezdit děti od 14 let.

Zatkli manželku oběti

Tady hledali důkazy o vraždě.Zdroj: Deník/repro PNP

„V případu 69letého muže z oblasti obce Laberweinting (okr. Straubing-Bogen), který byl nalezen v listopadu mrtvý v Nové Peci, byla zatčena jeho manželka,“ napsala 14. února PNP. „60letá žena je důvodně podezřelá, že svého muže zavraždila.“ Listu to sdělilo dolnobavorské policejní prezídium.

Jak jsme uvedli na našem webu, v úterý ráno byla prohledána usedlost zesnulého (na snímku), v níž manželka žila, a také její obchodní prostory v Mnichově. Při tom policie zajistila kromě jiného řadu nosičů dat a dalších podkladů. K jejich obsahu nesdělila žádné podrobnosti. Žena je ve vazbě.

Fotbal asi dál za peníze

Jak jsme na webu uvedli, předseda představenstva FC Bayern Karl-Heinz Rummenigge požaduje vrátit přenosy z fotbalové ligy mistrů opět na veřejnoprávní stanice. Ve čtvrtek se proti tomu ostře ohradil placený vysílač Sky. Jeho manažer Jacques Raynaud řekl v Bildu: „Příslušní držitelé práv jsou odpovědní za jejich rozdělení a obsah nabídnutých balíčků. Zadání UEFA bylo pod silným tlakem špičkových klubů jednoznačné – nejvíc peněz vyhrává, bez jakýchkoliv ,ale´. Rozdělení práv teď předhazovat Sky je zcestné…“

Trenér a sportovní ředitel RB Lipsko Ralf Rangnick sdílí „v zásadě“ Rummeniggeho požadavky. „Na druhé straně ale musíme být čestní a ne populističtí,“ řekl. Placený kanál Sky si vysílací práva zajistil a z „televizních“ peněz budou koneckonců profitovat kluby.

Rozbili drogový kruh

„Policie rozbila po vyšetřování v Bavorsku, Česku a v Rakousku mezinárodně aktivní drogový kruh,“ napsaly OÖN. „Hlavní pachatelé byli vypátráni v prostoru Norimberka a v Čechách,“ sdělila rakouská policie ve čtvrtek v Eisenachu. Zatčeno bylo 49 mužů a čtyři ženy pro podezření z obchodování s narkotiky. 41 z nich sedí ve vazbě, jednoho hledá mezinárodní zatykač. Dvě osoby už byly odsouzeny k trestům pět a půl roku a šest let.

Podle sdělení policie byl skupině prokázán prodej asi 314 kilogramů konopí, 20 kilogramů „speedu“, kilogram kokainu a dalších drog mezi podzimem 2017 a lednem 2019 v „pouliční“ hodnotě 3,8 milionu eur. Při domovních prohlídkách byly nalezeny další drogy v hodnotě asi 810 000 eur na černém trhu a zakázané zbraně.

Pojízdné domy frčí

Loni bylo v Německu prodáno více než 71 000 karavanů a obytných automobilů, napsala PNP. To je o 12,5 procenta víc než předloni. Počet stoupl už v pátém roce za sebou. Produkty prezentuje od středy více než 1300 výrobců na veletrhu cestování a volného času v Mnichově.