Na druhém místě v žebříčku důvěry jsou záchranáři a zdravotní sestry (95 %), následováni lékárníky (92), piloty (89) a lékaři (88) společně s řidiči prostředků hromadné dopravy. Učitelé mají důvěru 78 procent občanů, policisté 76, vojáci přidali oproti předloňsku devět bodů na 75 procent. Podle expertů to ovlivnila práce armády při zajišťování hranic za uprchlické krize, píší OÖN. Výrazné přírůstky důvěry, a to shodně o deset procent, zaznamenal GfK i u dvou naprosto rozdílných profesí - .televizních moderátorů (na 62) a profesionálních sportovců (na 58 procent).
Na spodku škály jsou opět politici, kterým plně nebo alespoň převážně věří 17 procent dotazovaných. Je to ještě o tři procenta méně než v roce 2014, poznamenává linecký list. Výjimku představují starostové, kteří mají důvěru 49 procent občanů. Pohybují se tak ve společnosti herců (56) a duchovních (47). Předposlední v žebříčku jsou pracovníci reklamy (36 %), třetí od konce pojišťovací makléři (40), čtvrtí novináři.

Víc kol než aut

jezdí v Horních Rakousích. Cyklistů je tu 1,1 milionu, aut 886 000, píší OÖN. Protože mnozí kolaři nasedají až s jarním počasím, rakouský Dopravní klub jim připomíná nutnost překontrolování stavu bicyklu – prý nejen jej napumpovat a namazat u něj řetěz, ale také ověřit funkčnost brzd a osvětlení. Kromě toho burcuje klub za intenzivnější výstavbu cyklistických stezek, především v okolí Lince. Připomíná, že čtyři z deseti Hornorakušanů mají do práce méně než pěti kilometrů, což je vzdálenost při dobré infrastruktuře snadno zvládnutelná.

Bijci motorkáři

Čtyři švýcarští rockeři napadli noži vyhazovače baru v Lustenau a těžce ho zranili. Útočníci byli na cestě na „světový mítink" skupiny migrantů tureckého původu "Osmanen Germania", která se zformovala loni v dubnu v Hessensku jako boxerský rockerský klub. Nyní má mít už více než 2500 členů ve 22 místních skupinách a dělá velké problémy policii, píší OÖN. Jejich šéf Mehmet Bagci z Frankfurtut prý usiluje o expanzi do Rakouska. Rakušané naposledy kontrolovali 120 rockerů mířících na německý sraz ze Švýcarska. Zabavili jim tři nože a 95 anabolických steroidů, jednoho muže zatkli.
"Osmani" razantně expandují, uvádějí OÖN. Jejich kluby si říkají "Chapters". Ve Vorarlbersku a ve Vídni už jsou „zavedenou" scénou násilníků a Manfred Bauer z hornorakouské kriminálky říká v listě, že se může každou chvíli nějaká odnož uchytit i v Linci. Úřad na ochranu ústavy situaci sleduje, ujistil Karl-Heinz Grundböck z ministerstva vnitra.
Na facebooku se chapters prezentují jako rodina. Vystupují v bojových pózách v černých trikách s bílým klubovým emblémem, ukazují bicepsy a v rukou drží zbraně. Bývalý politik Zelených Efgani Dönmez je označuje za „psy na řetězu, kteří vyvolávají strach v jinak myslících, a chtějí se podílet na islamizaci". V Německu levice varuje před eskalací politických konfliktů těmito skupinami, které vystupují jako pořadatelé na demonstracích tzv. Šedých vlků. To jsou stoupenci nacionalistického hnutí Ülkücü, rovněž sledovaného úřady ochrany ústavy.
Místa oficiálních setkání těchto rockerů v Rakousku nejsou známa. Podle zasvěcených se ale scházejí v lokálech a shisha-barech. Andreas Holzer ze spolkového kriminálního úřadu předpokládá, že se tyto organizace snaží zajistit si podíl na ilegálních obchodech. Obsazují role vyhazovačů a usilují tak o kontrolu nad prostitucí a obchody se zbraněmi a drogami, píše deník. .Připomíná, že v Rakousku jsou od roku 2014 aktivní tzv. "United Tribuns", orientovaní na Balkán, kde by se měl skrývat jejich šéf hledaný zatykačem Evropské unie. „I Tribuns zaznamenávají četné přírůstky. Je velké nebezpečí, že si brzy tyto skupiny vjedou do vlasů," uzavírá linecký list.

Nejdražší je Singapur

Nejdražším městem světa zůstává Singapur, kde například nájemné za stometrový byt v dobré poloze by už mohlo překračovat 4500 eur, napsal linecký Volksblatt. Na druhém místě analýzy britské firmy "Economist Intelligence Unit" (EIU) jsou Hongkong a nově Curych. Další pořadí: 4. Ženeva, 5. Paříž, 6. Londýn, 7. New York, 8. Kodaň, 9. Soul, 10. Los Angeles, 11. Tokio, dále mj. 14. Ósaka, 20. Sydney, 21. Melbourne, 31. Michov, 34. Düsseldorf a Hamburk. Nejlevněji je například v Novém Dillí, Damašku, Caracasu, Lusace a Bangalore, vybírá list. Analytici pro žebříček srovnávali 160 produktů a služeb, mimo jiné ceny chleba, vína, benzínu, dopravy, privátních škol i výpomocí v domácnostech.

První sex - z portálu Zanzu.Šíří sexuální osvětu

„Jak důležité jsou pro dobrý sex pánevní svaly, proč se zamilováváne do další osoby přes již existující vztah nebo kdo nám může pomoci při sexuálním obtěžování – s odpověďmi na takové otázky se nový online portál Zanzu.de obrací především na běžence, ale nejen na ně," píše pasovská PNP. Tělo a sexualitu vykládá adresa obrazem i slovem ve třinácti jazycích.
Zanzu je nabídkou spolkové centrály pro zdravotnickou osvětu. Důvodem je, že v mnoha zemích se sexualita neučí ve školách, případně je tam úplným tabu. „Především k nám uprchlí lidé, kteří v Německu ještě nejsou dost dlouho, tady získají diskrétní a přímý přístup k vědění o této oblasti," říká v PNP Elke Fernerová, parlamentní státní sekretářka spolkového ministerstva pro rodinu. Návštěvníci serveru se tu mohou také informovat o tom, jaká práva a jaké zákony platí v Německu, jak tu funguje zdravotnický systém a kde sídlí poradenská místa. Kdo neumí číst, může si „kliknutím" nechat stránky přečíst. Připravuje se i tlumočení ve znakové řeči. Portál je online od 25. února.

Ilustrační foto.Motýlů ubývá

Zoologická státní sbírka v Mnichově představí v sobotu veřejnosti katalog 3243 druhů motýlů, tedy údajně všech, které byly v zemi rozšířeny v uplynulých 250 letech, píše PNP. Vytvořili jej badatel Andreas Segerer (kontakt: Andreas.Segerer@zsm.mwn.de) a odborný amatér Alfred Haslberger. Dva roky shromažďovali asi 40 000 elektronických a dalších ještě nedigitalizovaných dat z literatury a sbírek, přičemž zaregistrovali o sto druhů víc, než bylo v Bavorsku zjištěno dosud. Jeden je pro vědu zcela nový a detailně ještě bude muset být popsán. Tři druhy z rohu pouzdrovníčkovitých jsou zaznamenány poprvé ve střední Evropě.
Experti konstatovali rovněž silný úbytek druhů – dnes jich je jen 2781 a také jejich stavy jsou stále menší. Například populace baboček paví oko (foto), vlastně „celosvětového motýla", jak Segerer říká, se od poloviny dvacátého století zmenšila o devadesát procent. Vinno tím je intenzivní zemědělství.
Publikaci díla tohoto rozsahu umožnil projekt „Barcoding Fauna Bavarica" (BFB), který má cíl úplné genetické podchycení bavorské fauny a zpřístupnění dat veřejnosti. Dosud byl zjištěn genetický kód 94 procent v Bavorsku známých motýlích druhů. (Podrobnosti na www.barcoding-zsm.de.)
Zoologická sbírka v Mnichově má kolem 25 milionů objektů.

Kodex pro mateřinky?

Starosta Welsu Andreas Rabl (FP) zadal vypracování kodexu hodnot pro městské mateřské školy, píší OÖN. Vedle všeobecných zásad jako „blaho dítěte stojí nejvýš" či rovnost všech v povinnostech, pravidlech a právech kodex zdůrazňuje na více místech význam křesťanských svátků. Ty mají dětem zprostředkovat kulturní vzdělání a přiblížit jim zvyky, tradice, hodnoty a povědomí pospolitosti. Dětem má být při tom v rámci jednotlivých svátků nabídnuta návštěva kostela – například na svátek sv. Martina, na Mikuláše, o Vánocích a Velikonocích. Zároveň má být dětem vštípeno uznávání, ctění a respektování dětí a lidí v jejich různosti, to, že lidská důstojnost je nedotknutelná „bez rozdílu pohlaví, stáří, vzdělání, víry, původu a vzhledu". Jako „učební cíle" norma uvádí především, že děti mají na konci docházky do školky „umět alespoň pět německých písní a přinejmenším pět německých básní". Které, to má být ještě konkrétně stanoveno. Dalšími cíli jsou dosažení respektu, vědomí povinnosti, ochoty pomáhat – a umět německy.
„Obzvlášť stanovení těchto ,cílů´ u učitelek školek naráží na odpor, v těchto zařízeních nemají být žádné ,výchovné cíle´ a už vůbec ne závazné," říká expert základní pedagogiky hornorakouské Pedagogické vysoké školy Thomas Wahlmüller. Co prý se stane, když bude dítě umět jen čtyři básničky?!
Starosta Rabl se snaží rozruch uklidnit – jde zatím jen o návrh příslušného odboru, který bude v pátek diskutován s vedoucími školek a případně upraven, třeba i co do pojmu „učební cíl", píší OÖN.

Budějovická delegace na radnici v Linci.Opět Linec-Budějovice?

Primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda v doprovodu náměstka Jaromíra Talíře navštívili ve čtvrtek Linec. Na radnici se setkali se starostou Klausem Lugerem, místostarostou Detlefem Wimmerem, radním pro infrastrukturu Markusem Heinem a radní Susanne Wegscheiderovou. „Středobodem rozhovorů byly možné kulturní aktivity přesahující hranice měst," uvedl buletin města Lince. „Dále by měl být oživen cyklistický závod Budějovice-Linec a zintenzivněna spolupráce rakouských a českých škol." Tisková zpráva uvádí, že Linec udržuje mnoho let dobré vztahy k Budějovicím, které jsou od roku 1987 jeho partnerským městem.
Na snímku jsou zleva místostarosta Detlef Wimmer, primátor Jiří Svoboda, Jaromír Talíř a starosta Klaus Luger. Foto: Stadt Linz