Rekordní cukrová vata.Rekordní kus vyzdvihl do výšky jeřáb. Výrobce Jürgen Füchsel označil pokus za chemickou a fyzikální výzvu. Feldkirchenští jej připravovali s různými zkouškami několik měsíců. Po postavení byl jejich produkt během pěti minut rozdán přihlížejícím dětem, zaznamenal deník PNP.

Mají mistra světa

Pochovali si svého mistra světa.Velkolepé přijetí připravili představitelé samosprávy a podnikatelé v Bad Leonfeldenu svému instalatérskému mistru světa Herbertu Gabauerovi, který před týdnem vyhrál v Lipsku soutěž mladých instalatérů „World Skills 2013". Jak jsme zaznamenali, soutěžící museli během 16 hodin postavit kompletní koupelnu – nakreslit ji, objednat materiál, položit vedení a zapojit všechny přípojky. O titul bojovalo více než tisíc mladých odborníků. Gabauera, který po vyučení nyní absolvuje základní vojenskou službu, při přijetí v domovské obci doslova „pohýčkali" v náruči jeho mistři ve firmě ing. Rupert a ing. Kurt Weichselbaumer s kolegyní z kanceláře.

Vezl koně v transportéru

Jak se asi koně cítili v transportéru?!V pondělí po poledni byla policie v Rosenheimu upozorněna na neobvyklý transport. Když zastavila na Inntalské dálnici u přípojky Reischenhart slovenský malý transportér, na jeho ložní ploše našla dva koně ve věku šest a sedm let.  Další cestu řidiči zakázala kvůli nevhodnosti vozidla k přepravě zvířat. O ošetření a dočasné ustájení koní se postaraly veterinářka a jezdecký klub, uvádí PNP.

Rakušanů je 8 451 860

K 1. lednu mělo Rakousko 8 451 860 obyvatel, o 43 739 (0,52 procenta) víc než rok předtím. V roce 2011 byl přírůstek jen 0,39 procenta. V letošním prvním čtvrtletí počet obyvatel stoupl o dalších 12 694. Přibylo lidí ve všech spolkových zemích s výjimkou Korutan. Nejvíc přibylo lidí loni ve Vídni – tam k 1. lednu žilo 1.741.246 osob, o 24.162 neboli o 1,41 procenta víc.  Nadprůměrný přírůstek zaznamenalo i Tyrolsko (plus 0,61), v Horních Rakousích to bylo plus 0,33 procenta. Z měst relativně nejvíc vzrostly Innsbruck (2,18 procenta) a Eisenstadt 1,82.

Průměrný věk občanů Rakouska stoupl na 42 let a je o dobře dva roky vyšší než před deseti lety. 1.527.257 lidí (18,1 procenta) bylo starších 65 let. Minimálně stoletých bylo k 1. lednu 1295 (210 mužů). To bylo o 143 víc než k 1. lednu 2012.

Nízká mzda: 8,50 eura

V dolnobavorském okrese Rottal-Inn pracuje kolem 13 000 lidí za tzv. nízkou, dumpingovou,  mzdu. Vydělávají tedy méně než 8,50 eura za hodinu, píše deník PNP. Zjistila to studie Pestel-Institutu v Hannoveru. Vypočítala, že kdyby se jejich příjmy zvedly na požadovanou zákonnou minimální mzdu 8,50, kupní síla v okrese by za rok stoupla o 32,1 milionu eur. Téměř celý přírůstek by nejspíš padl na konzum.

Chce dál mýto pro cizince

Šéf CSU Horst Seehofer opakuje, že po volbách bude tvrdošíjně bojovat za zavedení mýta pro osobní automobily cizinců – přes odpor CDU. „Jsem velmi optimistický, že věci, které chceme, v Berlíně prosadíme," řekl na předsednictvu CSU v Mnichově.

Pád kola a škoda

Úřední soud v Mnichově zamítl žalobu automobilisty, jehož vozidlo poškodil pád kola stojícího na chodníku, o náhradu škody. V daném případě odstavila mladá paní v Mnichově bicykl svého otce regulérně na chodník v Maximilianstrasse a když se za pár hodin vrátila, viděla, že leží na pravém blatníku parkujícího auta, na němž zanechal škrábanec a promáčknutinu. Oprava auta stála 1745 eur a majitel je chtěl nahradit od vlastníka kola, který je prý postavil tak hrubě nedbale, že mohlo spadnout na jeho vozidlo. Soud ale mínil, že pro to chybí důkaz. Kolo nebylo k ničemu upevněno, takže je mohl posunout i někdo další, třeba proto, aby si udělal místo pro svůj bicykl. Je možné, že až teprve z této pozice poté kolo spadlo na auto. Řidič nemohl dokázat, že kolo takto odstavila právě žalovaná cyklistka a tím škodu zavinila. Proto vůči ní nemá nárok na náhradu škody, řekl soud. Rozsudek není pravomocný.