Na nápad vyrobit XXL-šipku přišli tito příležitostní hráči dartu při společném výletu na motocyklech. První myšlenka byla, že bude jako ozdoba trčet ze stěny zmíněné hospody, ale při práci podlehli nadšení a plány notně překročili.

Platschku představuje PNP jako truhlářského všeuměla pověstného tím, že pro místní spolky dělá příležitostně individuální trofeje a dárky jako palice k čepobití, šrouby s matkami ze dřeva a podobně. Cestu do jeho dílny našli i arabští šejkové, aby si nechali vyfrézovat ze speciálního plastu na milimetr přesné krytky tryskových motorů letadel, aby se do nich nedostal pouštní písek…

Jeho další výzvou byla teď největší dartová šipka na světě. S kamarádem na ní makali nespočet hodin od podzimu. Odkorňovali bukové, smrkové a březové dřevo, počítačem programovali CNC stroj, pečlivě frézovali. Vyrobili 404 centimetry dlouhou „šipku“ o váze 33,5 kilogramu, 27krát větší než ta sportovní, která jim sloužila jako model. Předloze odpovídá i její černý hrot, pozlacená úchopová část s vruby a tmavozelený lakovaný závěr s logy podniku „Gleis 7“ na každém křídle tohoto XXL-náčiní…

PNP dodává, že obdobu tohoto díla nenašli v žádném vyhledávači a tuší, že by s ním mohli i do Guinnessovy knihy rekordů. Platschka prý už by žádnou velešipku v žádném případě nevyráběl, ale nějaké podobné plány už zase kuje, uzavírá pasovský list.

Pečovatelské domovy nestačí

Jako „třešinku na dortu“ slíbily před volbami téměř všechny rakouské strany, že zruší možnost „sahat po majetku“ občanů v pečovatelských ústavech a jejich příbuzných pro částečné hrazení nákladů. Tuto spoluúčast mají nahradit dotčeným zařízením zvýšené dotace státu a spolkových zemí. Celostátní rozpočet sliboval o sto milionů eur víc pro celou zemi, experti ale odhadovali potřebu na až půl miliardy eur ročně. Poskytovatelé péče jen v Horních Rakousích mluví o nejméně 70 milionech.

Novela platí od 1. ledna a zatím přinesla hlavně zvýšení počtu žadatelů o umístění v těchto ústavech, píší OÖN. Okresní hejtman Braunau Georg Wojak řekl, že už v prvním měsíci jim došlo dvakrát víc žádostí než před rokem, v Linci jich přibylo 20 procent, atd. Ministryně sociálních věcí Beate Hartingerová (FPÖ) připouští, že je zatím nemožné přijmout střednědobý plán financování, a kritizuje spolkové země za nepořádek v datech, které k tématu poskytují…

Linecký list doplňuje informaci o situaci v Horních Rakousích. K začátku minulého roku bylo ve 130 domovech seniorů v zemi 12 168 lůžek k dlouhodobému ošetřování pacientů a 382 lůžek ke krátkodobým pobytům. Z občanů v dlouhodobé péči bylo 18,64 procenta samoplátců. Náklady byly dosud hrazeny z jejich důchodů, pečovatelských příspěvků, z dávek sociální pomoci klientů a zpeněžováním jejich majetku.

Kolik berou šéfové?

Jak je zvykem, berou četní předsedové představenstev koncernů zapsaných na burze v prvních dnech roku plat, jaký má zaměstnanec na plný pracovní úvazek za celý rok, informují OÖN.

V Rakousku dostali tři z nich už po třech dnech střední roční příjem průměrně vydělávajícího pracujícího v koncernu - Wolfgang Leitner, šéf a hlavní akcionář firmy Andritz, částku 3,7 milionu eur, Wolfgang Eder, předseda představenstva Vöestalpine, 3,1 milionu a Andreas Treichl, ředitel Erste-Bank, 2,9 milionu. Spočítat to měla organizace The High Pay Centre.

Zaměstnanecká komora srovnávala, že střední příjem zaměstnanců (polovina lidí vydělává méně, polovina víc) se v letech 2003-16 zvýšil o 29 procent, ale platy v šéfovském patře o 172 procent. Podle OÖN jsou platy manažerů hrubé, za 50 až 60 hodin práce týdně, a ty vyšší než milion jsou prý spíše měřítkem důležitosti osoby, protože jsou zatíženy nejvyššími daněmi „a rozumně ani nejdou utratit“.

Ještě k „vynucené spoluúčasti“

Jak jsme na našem webu uvedli, vyvolal v Horních Rakousích rozruch dopis starostky Freistadtu Elisabeth Paruta-Teuferové předsedům spolků v místě s pozváním ke spoluúčasti na každotýdenních trzích lahůdek – a hlavně s poznámkou, že jejich spolupráce při akci bude také kritériem přidělování dotací a podpor osloveným dobrovolným organizacím.

Reagoval i prezident svazu obcí Johann Hingsamer a tuto vazbu hodnotil jako hraničící s nemravností. Orgán dohledu zemské vlády Horních Rakous upozornil, že propojení kritérií podpor s účastí na městských akcích patří sice do oblasti obecní autonomie, ale vyžaduje souhlas městské rady, což ve freistadtském případě nebylo.

Paruta-Teuferová řekla OÖN, že chtějí „směrnici o účasti“ přepracovat, „aby odpovídala“ - poradí se o tom ve finančním výboru a pak „samozřejmě“ bude o věci hlasovat rada. Kritiku opozice odmítá: „Podpora spolků z daní se má orientovat na to, jak co který přináší veřejnosti. To už děláme teď, když obzvlášť podporujeme spolky s nejvýraznější prací s mládeží,“ říká. Svůj dopis vysvětluje především jako pozvání a prosbu ke spolkům. „Mnoho z nich má starosti s náborem mladých, nebo by rády svou práci prezentovaly veřejnosti. K tomu bychom jim chtěli dát možnost při trzích lahůdek, na nichž jim dáváme k dispozici tribunu. To, a nic jiného, bylo mým cílem…“

Hospodská kultura a voda z kohoutků

Evropská komise nedávno navrhla, že by všechny restaurace měly svým hostům nabízet pitnou vodu z vodovodu zásadně bezplatně, napsala PNP. Podle Spolku za udržení bavorské hospodské kultury v Německu by to rozhodně neměla být povinnost, ale dobrovolnost „pro případ potřeby“. Nelze prý přece jen vyloučit, „že jsou současníci, kteří si udělali speciální menu z předkrmu a pár sklenic vody zadarmo z vodovodu“…

Chce Radu nejstarších

Bývalý spolkový ministr financí Theo Waigel (CSU) navrhl vytvoření německé Rady nejstarších, v níž by bývalí důležití politikové mohli uplatnit své zkušenosti, napsala PNP. „Už jsem kancléřce (Merkelové) několikrát radil, alby takovou radu svolala. Dovedu si v ní představit ještě žijící bývalé spolkové prezidenty, bývalé kancléře, ministry zahraničí a snad dokonce bývalé ministry financí, a k tomu pár bývalých předsedů vlád,“ řekl Waigel. Rada by se podle něho měla scházet dvakrát v roce, nebo neplánovaně ve zvláštních situacích, jako teď při dlouhém hledání podoby vlády. „Před pár lety by v ní seděli lidé jako Weizsäcker, Schmidt a Kohl. To by zemi neuškodilo a v obyvatelstvu by to povzbudilo důvěru,“ dodal.

Amatéři roku

Amatéři Německa 2017.

Portál amatérského fotbalu Německého fotbalového svazu a jeho 21 zemských organizací www.fussball.de a jeho stejnojmenná facebooková stránka volily celostátně ve dvanáctitýdenní anketě Amatéry roku 2017, píše PNP. Pro deset nominovaných ze 250 kandidátů došlo 18 000 hlasů. Dodatečně výběr posuzovala porota, v níž byli mimo jiné Benedikt Höwedes, mistr světa z roku 2014, aktuálně hráč Juventusu, Stefan Kuntz, mistr Evropy z roku 1998 a trenér SRN do 21 let, a vítězové ankety 2016 Gizem Kılıçová a Nick Dietrich. Vítězi 2017 se stali Nina Hirschová, 24letá obránkyně béčka SV 67 Weinberg v bavorské lize a trenérka mládeže, a 60letý brankář hessenského A-týmu okresní soutěže TuS Löhnberg Hanno Makel, který hraje i za béčko a za staré pány, někdy o jediném víkendu. Oficiálně budou vyhlášeni 23. března v Düsseldorfu místopředsedou svazu Rainerem Kochem v rámci mezistátního utkání Německo-Španělsko. Předtím budou 3. března hosty sportovního studia a budou střílet na branku stanice hostů televize ZDF.

O Hirschové řekl Höwedes, že jí „žádná cesta není moc dlouhá“ - jezdí třikrát týdně 60 kilometrů na trénink. Jeho osobně nadchla pozitivní a komunikativní prací na hřišti i mimo ně.

Hospody bez posil?

Prezidentka hornorakouské Hospodářské komory Doris Hummerová kritizuje v OÖN příliš malý kontingent sezónních pracovníků v gastronomii a byrokratické překážky pro zahraniční zaměstnance.

List připomíná, že v Horních Rakousích je nyní v branži 2000 neobsazených pracovních míst a bez personálu z ciziny není provoz v řadě míst možný. „Přes tuto situaci je pro zimní sezónu v celé zemi povoleno jen směšných 30 pracovních míst plus pět dalších v rámci zvláštního režimu,“ zlobí se Hummerová. A kdo už získá časově omezené pracovní povolení, čekají ho byrokratické překážky – sezónní pracovníci musejí před nástupem do zaměstnání požádat osobně o vízum na rakouském konzulátu v mateřské zemi. „Bosenský číšník, který chce pracovat například v okrese Gnmunden, musí jet pro doklad do Sarajeva. Místo nesmyslných 1500 kilometrů jízdy by přece bylo rozumnější nechat si potřebný dokument vystavit regionálními cizineckými úřady,“ míní Hummerová. Za touto novou „šikanou“ je podle ní zcela zbloudilá představa, že zahraniční pracovníci berou Rakušanům pracovní příležitosti. Přitom je na rakouském trhu práce jen hrstička zájemců hledajících práci v gastronomii…