VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé vyrobili „velešipku“

Pasov – Snad největší „dartovou“ šipku ze dřeva na světě vyrobili vyučený strojař a truhlář nábytku Hermann Platschka z Törringu u Tittmoningu (okr. Traunstein) a jeho kamarád z dětství, hospodský krčmy „Sedmá kolej“ na nádraží ve Wagingu Norbert Jamnig, oba 53letí.

7.2.2018
SDÍLEJ:

Sportovní náčiní? Spíše zbraň...Foto: Deník/repro PNP

Na nápad vyrobit XXL-šipku přišli tito příležitostní hráči dartu při společném výletu na motocyklech. První myšlenka byla, že bude jako ozdoba trčet ze stěny zmíněné hospody, ale při práci podlehli nadšení a plány notně překročili.

Platschku představuje PNP jako truhlářského všeuměla pověstného tím, že pro místní spolky dělá příležitostně individuální trofeje a dárky jako palice k čepobití, šrouby s matkami ze dřeva a podobně. Cestu do jeho dílny našli i arabští šejkové, aby si nechali vyfrézovat ze speciálního plastu na milimetr přesné krytky tryskových motorů letadel, aby se do nich nedostal pouštní písek…

Jeho další výzvou byla teď největší dartová šipka na světě. S kamarádem na ní makali nespočet hodin od podzimu. Odkorňovali bukové, smrkové a březové dřevo, počítačem programovali CNC stroj, pečlivě frézovali. Vyrobili 404 centimetry dlouhou „šipku“ o váze 33,5 kilogramu, 27krát větší než ta sportovní, která jim sloužila jako model. Předloze odpovídá i její černý hrot, pozlacená úchopová část s vruby a tmavozelený lakovaný závěr s logy podniku „Gleis 7“ na každém křídle tohoto XXL-náčiní…

PNP dodává, že obdobu tohoto díla nenašli v žádném vyhledávači a tuší, že by s ním mohli i do Guinnessovy knihy rekordů. Platschka prý už by žádnou velešipku v žádném případě nevyráběl, ale nějaké podobné plány už zase kuje, uzavírá pasovský list.

Pečovatelské domovy nestačí

Jako „třešinku na dortu“ slíbily před volbami téměř všechny rakouské strany, že zruší možnost „sahat po majetku“ občanů v pečovatelských ústavech a jejich příbuzných pro částečné hrazení nákladů. Tuto spoluúčast mají nahradit dotčeným zařízením zvýšené dotace státu a spolkových zemí. Celostátní rozpočet sliboval o sto milionů eur víc pro celou zemi, experti ale odhadovali potřebu na až půl miliardy eur ročně. Poskytovatelé péče jen v Horních Rakousích mluví o nejméně 70 milionech.

Novela platí od 1. ledna a zatím přinesla hlavně zvýšení počtu žadatelů o umístění v těchto ústavech, píší OÖN. Okresní hejtman Braunau Georg Wojak řekl, že už v prvním měsíci jim došlo dvakrát víc žádostí než před rokem, v Linci jich přibylo 20 procent, atd. Ministryně sociálních věcí Beate Hartingerová (FPÖ) připouští, že je zatím nemožné přijmout střednědobý plán financování, a kritizuje spolkové země za nepořádek v datech, které k tématu poskytují…

Linecký list doplňuje informaci o situaci v Horních Rakousích. K začátku minulého roku bylo ve 130 domovech seniorů v zemi 12 168 lůžek k dlouhodobému ošetřování pacientů a 382 lůžek ke krátkodobým pobytům. Z občanů v dlouhodobé péči bylo 18,64 procenta samoplátců. Náklady byly dosud hrazeny z jejich důchodů, pečovatelských příspěvků, z dávek sociální pomoci klientů a zpeněžováním jejich majetku.

Kolik berou šéfové?

Jak je zvykem, berou četní předsedové představenstev koncernů zapsaných na burze v prvních dnech roku plat, jaký má zaměstnanec na plný pracovní úvazek za celý rok, informují OÖN.

V Rakousku dostali tři z nich už po třech dnech střední roční příjem průměrně vydělávajícího pracujícího v koncernu - Wolfgang Leitner, šéf a hlavní akcionář firmy Andritz, částku 3,7 milionu eur, Wolfgang Eder, předseda představenstva Vöestalpine, 3,1 milionu a Andreas Treichl, ředitel Erste-Bank, 2,9 milionu. Spočítat to měla organizace The High Pay Centre.

Zaměstnanecká komora srovnávala, že střední příjem zaměstnanců (polovina lidí vydělává méně, polovina víc) se v letech 2003-16 zvýšil o 29 procent, ale platy v šéfovském patře o 172 procent. Podle OÖN jsou platy manažerů hrubé, za 50 až 60 hodin práce týdně, a ty vyšší než milion jsou prý spíše měřítkem důležitosti osoby, protože jsou zatíženy nejvyššími daněmi „a rozumně ani nejdou utratit“.

Ještě k „vynucené spoluúčasti“

Jak jsme na našem webu uvedli, vyvolal v Horních Rakousích rozruch dopis starostky Freistadtu Elisabeth Paruta-Teuferové předsedům spolků v místě s pozváním ke spoluúčasti na každotýdenních trzích lahůdek – a hlavně s poznámkou, že jejich spolupráce při akci bude také kritériem přidělování dotací a podpor osloveným dobrovolným organizacím.

Reagoval i prezident svazu obcí Johann Hingsamer a tuto vazbu hodnotil jako hraničící s nemravností. Orgán dohledu zemské vlády Horních Rakous upozornil, že propojení kritérií podpor s účastí na městských akcích patří sice do oblasti obecní autonomie, ale vyžaduje souhlas městské rady, což ve freistadtském případě nebylo.

Paruta-Teuferová řekla OÖN, že chtějí „směrnici o účasti“ přepracovat, „aby odpovídala“ - poradí se o tom ve finančním výboru a pak „samozřejmě“ bude o věci hlasovat rada. Kritiku opozice odmítá: „Podpora spolků z daní se má orientovat na to, jak co který přináší veřejnosti. To už děláme teď, když obzvlášť podporujeme spolky s nejvýraznější prací s mládeží,“ říká. Svůj dopis vysvětluje především jako pozvání a prosbu ke spolkům. „Mnoho z nich má starosti s náborem mladých, nebo by rády svou práci prezentovaly veřejnosti. K tomu bychom jim chtěli dát možnost při trzích lahůdek, na nichž jim dáváme k dispozici tribunu. To, a nic jiného, bylo mým cílem…“

Hospodská kultura a voda z kohoutků

Evropská komise nedávno navrhla, že by všechny restaurace měly svým hostům nabízet pitnou vodu z vodovodu zásadně bezplatně, napsala PNP. Podle Spolku za udržení bavorské hospodské kultury v Německu by to rozhodně neměla být povinnost, ale dobrovolnost „pro případ potřeby“. Nelze prý přece jen vyloučit, „že jsou současníci, kteří si udělali speciální menu z předkrmu a pár sklenic vody zadarmo z vodovodu“…

Chce Radu nejstarších

Bývalý spolkový ministr financí Theo Waigel (CSU) navrhl vytvoření německé Rady nejstarších, v níž by bývalí důležití politikové mohli uplatnit své zkušenosti, napsala PNP. „Už jsem kancléřce (Merkelové) několikrát radil, alby takovou radu svolala. Dovedu si v ní představit ještě žijící bývalé spolkové prezidenty, bývalé kancléře, ministry zahraničí a snad dokonce bývalé ministry financí, a k tomu pár bývalých předsedů vlád,“ řekl Waigel. Rada by se podle něho měla scházet dvakrát v roce, nebo neplánovaně ve zvláštních situacích, jako teď při dlouhém hledání podoby vlády. „Před pár lety by v ní seděli lidé jako Weizsäcker, Schmidt a Kohl. To by zemi neuškodilo a v obyvatelstvu by to povzbudilo důvěru,“ dodal.

Amatéři roku

Amatéři Německa 2017.

Portál amatérského fotbalu Německého fotbalového svazu a jeho 21 zemských organizací www.fussball.de a jeho stejnojmenná facebooková stránka volily celostátně ve dvanáctitýdenní anketě Amatéry roku 2017, píše PNP. Pro deset nominovaných ze 250 kandidátů došlo 18 000 hlasů. Dodatečně výběr posuzovala porota, v níž byli mimo jiné Benedikt Höwedes, mistr světa z roku 2014, aktuálně hráč Juventusu, Stefan Kuntz, mistr Evropy z roku 1998 a trenér SRN do 21 let, a vítězové ankety 2016 Gizem Kılıçová a Nick Dietrich. Vítězi 2017 se stali Nina Hirschová, 24letá obránkyně béčka SV 67 Weinberg v bavorské lize a trenérka mládeže, a 60letý brankář hessenského A-týmu okresní soutěže TuS Löhnberg Hanno Makel, který hraje i za béčko a za staré pány, někdy o jediném víkendu. Oficiálně budou vyhlášeni 23. března v Düsseldorfu místopředsedou svazu Rainerem Kochem v rámci mezistátního utkání Německo-Španělsko. Předtím budou 3. března hosty sportovního studia a budou střílet na branku stanice hostů televize ZDF.

O Hirschové řekl Höwedes, že jí „žádná cesta není moc dlouhá“ - jezdí třikrát týdně 60 kilometrů na trénink. Jeho osobně nadchla pozitivní a komunikativní prací na hřišti i mimo ně.

Hospody bez posil?

Prezidentka hornorakouské Hospodářské komory Doris Hummerová kritizuje v OÖN příliš malý kontingent sezónních pracovníků v gastronomii a byrokratické překážky pro zahraniční zaměstnance.

List připomíná, že v Horních Rakousích je nyní v branži 2000 neobsazených pracovních míst a bez personálu z ciziny není provoz v řadě míst možný. „Přes tuto situaci je pro zimní sezónu v celé zemi povoleno jen směšných 30 pracovních míst plus pět dalších v rámci zvláštního režimu,“ zlobí se Hummerová. A kdo už získá časově omezené pracovní povolení, čekají ho byrokratické překážky – sezónní pracovníci musejí před nástupem do zaměstnání požádat osobně o vízum na rakouském konzulátu v mateřské zemi. „Bosenský číšník, který chce pracovat například v okrese Gnmunden, musí jet pro doklad do Sarajeva. Místo nesmyslných 1500 kilometrů jízdy by přece bylo rozumnější nechat si potřebný dokument vystavit regionálními cizineckými úřady,“ míní Hummerová. Za touto novou „šikanou“ je podle ní zcela zbloudilá představa, že zahraniční pracovníci berou Rakušanům pracovní příležitosti. Přitom je na rakouském trhu práce jen hrstička zájemců hledajících práci v gastronomii…

Autor: Vladimír Majer

7.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Zápis odběrných míst pro ČB(23 000 Kč)

Náplní práce je zápis odběrných míst elektřiny a plynu, práce s daty a interním systémem. Nástup možný ihned - dle dohody.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel(23 000 Kč)

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami VYCHOVATEL/KA. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Základní kvalifikační požadavky: speciální pedagogika, sociální pedagogika, předpoklady pro výkon práce pedagogického pracovníka podle odst. 2 § 16 , zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, v platném znění., Nástup 01. 04. 2018 nebo dle dohody, Zam. výhody: 8 týdnů dovolené. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna boršov/vltavou, Na Planýrce, č.p. 168, 373 82 Boršov nad Vltavou. Informace: Miroslav Mgr. Kouřil, +420 602 486 860,387 250 210.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(4 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/KA PRO SJEDNÁVÁNÍ SCHŮZEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4000 kč, mzda max. 6000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Telefonické sjednávání schůzek s klienty pro managera. Nutná dobrá komunikační úroveň.. Pracoviště: Václav franz - čb, Hroznová, č.p. 254, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Václav Franz, +420 725 906 461.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný(16 000 Kč)

Vrátní PORTÝR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŘ dne 12.3.2018 v 9:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích), Požadavky: vyučen, čistý trestní rejstřík, Náplň práce: pravidelné obchůzky hotelu, pomoc hostům se zavazadly, spolupráce s hotelovou recepcí, 12-ti hodinové směny, mzda 16 000,- Kč + osobní ohodnocení. Pracoviště: Čistící stroje s.r.o., 370 01 České Budějovice 1. Informace: Soňa Bláhovcová, +420 777 841 063.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v úterý vybírali ze tří kandidátů nového děkana.

Budoucí učitele povede nová tvář. Akademici volili děkana

Ilustrační foto

Vrtulník letěl pro těžce zraněné dítě, na bobech vyjelo z sjezdovky u Kvildy

Legenda nepřijede. Jaromír Jágr je zraněn a k duelu do Budvar arény nedorazí

České Budějovice - Zdravotní stav legendy českého hokeje Jaromíra Jágra je takový, že mu neumožní start ve středečním prvoligovém duelu proti ČEZ Motoru (17.30).

OBRAZEM: Na maškarním bále ve Vyšším Brodě byla jedna maska hezčí než druhá

Vyšší Brod - Přetahovaná o lano, zpívání oblíbených písniček nebo tanec s balónky mezi čely, to všechno a spousta další zábavy čekalo na děti, které v neděli vyrazily na maškarní bál, který pro ně v sále vyšebrodského hotelu Šumava připravilo město Vyšší Brod.

OBRAZEM: Ledaři připravují dráhu, bruslit se zatím dá na dvou oválech

Lipensko – Na hromadné bruslení to na jezeře ještě není, ale ve Frymburku a v Lipně nad Vltavou už jsou prohrnuté ovály.

ČEZ Motor se chystá na vyprodaný šlágr s Kladnem. Dorazí Jaromír Jágr?

České Budějovice – Přijede? Nepřijede? Vyprodaná Budvar aréna se těší na největší legendu českého hokeje v kladenském dresu. Jenže po zákroku havířovského Sikory se vznáší nad středečním startem Jaromíra Jágra velký otazník. „Počítáme s tím, že přijede,“ zdůrazní asistent trenéra ČEZ Motoru Luboš Rob starší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT