Vláda se nyní pokouší rozvinout iniciativu k hledání náhradních způsobů výzkumu. Zdvojnásobila například podporu pro zkoumání jiných metod na 600 000 eur. Má být také každoročně udělována státní cena 10 000 eur za vynikající výsledky v zavádění 3R-principu pokusů na zvířatech. Ty spočívají v jejich nahrazování jednoduchými organismy jako bakteriemi nebo bezobratlovými, případně počítačovými a jinými modely, v optimalizaci volby metod a vzájemné informovanosti o nich a v redukci stresu a utrpení zvířat lepší péčí chovu i užíváním narkóz při pokusech. Obdobná cena už v Rakousku udělována byla, naposledy ale v roce 2000, píše Volksblatt.

Linecký list rozebírá, že 71 471 zvířat muselo loni podstupovat „krátkodobě středně silné bolesti, utrpení nebo obavy, nebo déle trvající menší bolesti“. Ty zaviňují například chirurgické zákroky pod narkózou se středně těžkými pooperačními stavy. Silným bolestem například při transplantacích druhově cizích orgánů nebo odloučením společenských zvířat od ostatních po delší dobu bylo vystaveno 20 438 zvířat.

Podle účelu pokusů bylo 56 601 zvířat užito při výzkumu infekčních nemocí lidí, 28 709 při základních onkologických výzkumech a 23 709 k hledání imunitních systémů. Nejčastěji byly nasazovány myši (205 858), s velkým odstupem následovaly rybičky druhu Dánio pruhované (8981), pak jiné druhy ryb (15 809) a krysy (4748).

List vysvětluje, že zákon o pokusech na zvířatech (TVG) dělí pokusy do čtyř kategorií. Do první spadají „krátkodobé mírné bolesti nebo strachy“ a pokusy bez výraznějšího ovlivnění blaha či všeobecného stavu zvířete, například při biopsiích uší a ohonu. Ty byly loni provedeny na dvou třetinách pokusných zvířat (148 259). Ve stupni jedna „bez znovunastolení životních funkcí“ jsou takzvané terminální pokusy, po kterých se už zvíře nevrací k životu. Těch bylo loni 6147.

Roušky se vracejí

Rakouská vláda se vrátila k přísnějším protikoronavirovým preventivním opatřením, píší OÖN.

Od pátku bude povinné nošení roušek v obchodech s potravinami, v supermarketech, bankách, na poštách, ve veřejných dopravních prostředcích, v taxi, lékárnách, atd. Protože Horní Rakousy zaznamenávají nejvíc infekcí, platí tu povinnost roušek ve všech prostorách přístupných veřejnosti, na rozdíl od ostatních spolkových zemí třeba také ve všech restauracích. Vjezd do Rakouska z rizikových území bude povolen jen na předložení negativního testu na Covid-19. Ten musí pocházet z certifikovaných laboratoří. Míněn je hlavně západní Balkán a předseda vlády naléhavě žádá Rakušany, aby tam nejezdili. Přísněji chce země postupovat proti porušování karantén. Zatím jich bylo vyhlášeno asi 56 000 a ve 260 případech byly porušeny. Církve a náboženské obce se vztahem k rizikovým oblastem se vláda snaží přimět ke generálnímu nošení roušek. Už od pátku budou povinné při mších. Během srpna bude vyzkoušen rakouský „koronový semafor“, rozčlenění nebezpečí šíření nákazy na jednotlivé okresy s vlastními pravomocemi k vyhlašování preventivních opatření.

V Rakousku bylo během posledních 24 hodinách (do 9.30) testováno pozitivně na Covid-19 nově 84 osob, z toho v Horních Rakousích 24 (ve Vídni 32). Dosud bylo u sousedů evidováno 19 827 nemocných. Do úterních 9.30 hodiny v republice zemřelo v souvislosti s virem 710 lidí a 17 716 se uzdravilo. V pondělí bylo 114 odob v nemocnicích, z toho 18 na intenzivkách.

Z iniciativ regionu tří zemí

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/repro OÖN

Spolek pro infrastrukturu tří zemí, jižních Čech, Bavorska a Mühlviertlu, probíral na posledním zasedání nejdůležitější projekty kromě jiného s velvyslankyní ČR v Rakousku Ivanou Červenkovou, píší OÖN. Předseda spolku Walter Höllhuber prezentoval znovu jako „nejmilovanější plán“ připojení jižních Čech lanovkou k lyžařskému areálu Hochficht. „Plánovaná trasa z Nové Pece na Reischlberg neprošla přezkumem vlivu na životní prostředí, ale myšlenky se česká strana ještě nechce vzdát, jak řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka,“ uvádí list. „Pro něho je například představitelné prodloužení kabinkové lanovky, která už na rakouské straně je, až k nádraží v Nové Peci.“ Tím by se prý mohl splnit kýžený cíl získat i v Čechách přístup k lyžařskému areálu, a navíc mít železniční přípojku pro Bavorsko a Česko šetrnou k životnímu prostředí, uvádějí dále OÖN bez dalšího upřesnění zdroje.
Z pěti stavebních úseků silnice z Nové Pece na Schöneben je už od roku 2018 dokončeno spojení ze Schönebenu na Glöcklberg. Nyní dodělaná část mezi přívozem a Novou Pecí je enormním zlepšením dopravy. K dalším úsekům probíhají podle Hůlky ještě tuhá jednání s ochránci přírody, pokračuje linecký list. Kromě jiného o „extrémní omezení rychlostí“ a plánovaný zákaz nočních jízd.

Podle listu chválila velvyslankyně Červenková trilaterální práci spolku a k dalším tématům uvedla, že Boletice už jsou ze hry jako možné místo úložiště jaderného odpadu.