Když si uvědomil chybu, přeprogramoval „navi" a to ho poslalo na lesní a zemědělské obslužné cesty. Z ledového pole pustiny se pokusil vycouvat, ale návěs mu nebezpečně sklouzl k příkopu a zastavil se jen o dopravní značku.

V bezvýchodné situaci zavolal řediteli Gresslhofu Josefu Wieserovi a ten okamžitě zorganizoval pomoc. Hasičům ze Sierningu se podařilo jeřábem jednotky ze Steyru soupravu znovu vytáhnout na polní cestu. „Potom ji ještě ,obuli´ do řetězů," uvádí OÖN. Náklady uhradila spedice a hasičům poděkovala. „Kdyby se návěs převrátil, byl by z rajčat jen kečup," komentoval událost velitel hasičů Walter Heubusch. A slovenský řidič jen dodal, že své GPS příště už tak moc věřit nebude…

Stovky lidí musely do špitálů

Ledovka minulých dnů přivedla hornorakouské nemocnice na hranici kapacity, píší OÖN. Jen do linecké úrazové nemocnice bylo ve čtvrtek do 10 hodin přivezeno 80 zraněných a zastupující ředitel Meinrad Reischl říká, že situace je katastrofální: „Už 48 hodin operujeme nonstop." Během dne jsou v nasazení tři operační týmy, v noci jeden. Obzvlášť náročné bylo úterý, kdy ošetřili 200 pacientů. Přitom se jednalo většinou o těžká zranění, která musela být z velké části operována.

Také v univerzitní klinice bylo úterý jedním z nejintenzivnějších pracovních dnů – ošetřili 100 zraněných, o 50 % víc než v běžný den. „Sanitky přijížděly v pětiminutových intervalech a na vjezdu se tvořily fronty," uvedl mluvčí kliniky Clemens Kukacka. Situace se nezměnila ani ve čtvrtek. Stejné to bylo v nemocnicích v okresních městech. V klinikách Solné komory ve Vöcklabrucku, Bad Ischlu a Gmundenu ošetřili v minulých dnech 1000 pacientů ambulantně, dalších 100 stacionárně. Ve Vöcklabrucku operovali současně v šesti sálech. Ve Steyru, Kirchdorfu, Schärdingu, Rohrbachu a Freistadtu ošetřili celkem 425 zraněných ambulantně, 49 stacionárně.

Kromě zdravotníků byli v trvalém nasazení v lednu i silničáři a hasiči. Osádky technické pomoci automotoklubů vyjížděly v celé zemi více než 100 000krát, v některých spolkových zemích až o 90 % častěji než loni za stejnou dobu. Jen v Horních Rakousích měly 33 000 zásahů – hornorakouský ÖAMTC vyrážel například 7. ledna 1568krát. Odtahová služba byla v celém Rakousku povolána k 23 000 případů.

Kříže nesejmou

V Rakousku zavládl zmatek kolem výkladu nařízení přikazujícího veřejné službě neutralitu. Ministr zahraničí a integrace Sebastian Kurz (ÖVP) je přesvědčen, že dikce normy je zcela jasná. Jádrem sváru je umístění křížů v soudních síních a ve školních třídách. Státní sekretářka Muna Duzdarová (SPÖ) ve čtvrtek řekla, že ještě bude muset být diskutováno „se všemi náboženskými obcemi", co zákon vlastně v jednotlivostech říká a zda krucifixy mohou ve školách a na soudech zůstat.

Podle Kurze není taková debata potřebná. Snesení křížů z těchto veřejných míst nebylo rozhodnutím ani tématem vyjednávání vládního programu koalice. V tomto směru byly sjednány konkrétně jen dvě věci. Zaprvé zákaz úplného zahalení, stanovený samostatným zvláštním zákonem, a zadruhé zákaz nošení viditelných politických nebo náboženských symbolů soudci, státními zástupci a policisty. Zákaz úplného zahalení byl navržen do zákona o integraci a za nošení burky nebo nikábu stanovuje pokutu 150 eur. Nadcházející pondělí má projít expertizou a vláda by jej měla schválit koncem března. Zmíněný „zákon o neutralitě" ve veřejné službě navíc podle Kurze není zákonem, ale ujednáním ministerstev vnitra a spravedlnosti.

Ministryně školství Sonja Hammerschmidová ujistila, že kříže ve třídách zůstanou. Dosud platí, že ve školách, kde se většina žáků hlásí ke křesťanství, musejí ve všech třídách viset krucifixy. Pro základní školy mohou stanovit vlastní pravidla jednotlivé spolkové země a některé už nařídily umístění křížů i tam, kde není většina katolíků. Nemusejí být sejmuty ani tam, kde křesťané nemají nadpoloviční většinu, protože podle ústavního soudu nejsou symbolem jen víry, ale také dějin západoevropské civilizace.

Méně kouří

Konzum tabáku v Rakousku loni lehce poklesl. Prodáno jej bylo za 3,057 miliardy eur, což je o 0,9 procenta víc než předloni, ale očištěno o zdražení o 2,5 procenta bylo jeho množství o 1,6 procenta menší. Ve čtvrtém kvartálu činil pokles dokonce 6,5 procenta, ale letos v lednu už byl odbyt opět na loňské úrovni. Mimo jiné loni poklesl počet trafik o 24 na 2434, jejich výnosy z 299 na 295 milionů eur.
Krabička cigaret loni stála průměrně 4,59 eura, z čehož 3,56 šlo do rozpočtu jako daň a ze zbývajících 1,03 eura zůstalo trafikantovi 55 centů. E-cigaret bylo loni prodáno za 20 až 30 milionů eur, v celkovém objemu tržeb tedy minimum.

OÖN připomínají, že trafiky jsou nadále významným pracovním místem pro postižené – loni jim bylo přiděleno 57 prodejních míst. Má tomu tak být i nadále.

Zlatý poklad má majitele

Začátkem prosince vzbudila rozruch zpráva, že děti našly při sbírání hub v Pockingu v okrese Pasov zlatý poklad v hodnotě kolem čtvrt milionu eur. Město Pocking nyní sdělilo, že se přihlásil jeho majitel. „Starší pán chce zůstat anonymní," píše PNP. „Jedná se o občana bavorského velkoměsta, který pochází z oblasti Pockingu. Z obav z případného vloupání do bytu a z nedůvěry k bankám schoval své zlato v lese, který znal z minulosti. Uběhly ale sotva dva měsíce, než poklad objevily děti a předaly jej policii. Majitel se při náhodném listování starými novinami dozvěděl o rozruchu, který jeho zlato vyvolalo. Své vlastnictví doložil přesnými podrobnostmi o úkrytu, váze zlatých cihel a ražbě mincí."

Útočí na ubytovny

Počet útoků na ubytovny azylantů v Bavorsku loni značně stoupl. Po 25 v roce 2014 a 78 v roce 2015 jich bylo 94. Na 90 procent bylo pravicově extremisticky motivováno. Předseda klubu sociálních demokratů zemského sněmu Markus Rinderspacher vyzývá k větší angažovanosti občanů v boji proti excesům pravice. „Nejde o žádné ,kavalírské delikty´, tyto trestné činy musí být stíhány a pachatelé voláni k odpovědnosti," řekl.

Němčina „zesurověla"?

Bavorský kardinál proti surovění řeči.Zdroj: Deník/repro PNP

Předseda Německé biskupské konference kardinál Reinhard Marx si postěžoval na přibývající hrubnutí veřejných debat, a to třeba i u štamtyšů. „Zesurověním řeči začíná násilí," řekl mnichovský arcibiskup. „Je hrozné, že náš jazyk tak zhrubnul. Jak mluvíme, tak možná budeme později jednat…" Může být otevřeně a kriticky diskutováno, ujistil, ale když se jen polemizuje místo argumentování, pak jsou křesťané povinni zvednout proti tomu hlas.

Vybírají vánoční strom

Letos bude mít město Burghausen čest věnovat vánoční strom pro mnichovské Mariánské náměstí. „Čekací doba na takovou příležitost je dlouhá – obce čekají na tuto poctu patnáct až dvacet let," píše PNP. Sarah Freudlspergerová z městského úřadu ochrany přírody připomíná, že nebude lehké vhodný strom najít. Nejvhodnější by byl podle ní osaměle stojící strom, který se optimálně rozvinul a mohl rovnoměrně růst. Takové zpravidla nerostou v lese, kde navíc přibývá problém, že strom musí být uvolněn vcelku, což je možné jen s využitím těžké techniky.

Město navrhlo mnichovské vánoční komisi tři stromy. V létě je experti z hlavního města přijedou posoudit. Freudlspergerová dále doufá, že se najde občan, který by chtěl odstranit ze své zahrady pěkně rostlou jedli nebo smrk – město by převzalo náklady. Mohou se jí přihlásit i lidé, kteří by takový vhodný strom zahlédli na procházce městem, a pokud možno jej i vyfotografovali, píše pasovský list.

Kulturní projekt Bavorsko-Čechy 2017

O noci skla budou mít Češi své stánky.Zdroj: Deník/repro PNP

Od března do října nabídnou obce Zwiesel, Bavorská Železná Ruda a Železná Ruda ve spolupráci s Centrem Bavaria Bohemia (CeBB) široký výběr německo-českých akcí.

V oblasti „Hudba a zážitky" půjde mimo jiné o Czech-Stage při slavnosti Noci skla. Ta má odrážet přeshraniční ideje z témat zpracování skla, kulinářství a kultury. Svou tvorbu představí umělci obou zemí. Ve Zwieselu bude 24.-26. května - tedy trefně ke Dnu otců - první bavorsko-český pivní festival, v němž jednotlivé pivovary z celého světa budou mít stanoviště po celém městě.

Celý projekt otevřou 11. března přeshraniční plavecké závody ve Zwieselu za účasti bavorských, českých a rakouských závodníků. Od 8. dubna do 21. května bude ve Zwieselu výstava skleněných nádob na šňupavý tabák zhotovených bavorskými a českými skláři.

Od 26. dubna zahájí německo-české filmové dny. 30. dubna bude v hostincích na náměstí ve Zwieselu bavorsko-česká noc muziky a lahůdek – v každé ze šesti restaurací budou hrát na střídačku domácí a české kapely.

Od začátku května do konce října budou v Bavorském lese organizovány dvojjazyčné túry e-biků. 12. května bude Regina Gottschalková číst ze své knihy „Čekání na zprávu" o osudu židovské rodiny v Čechách v letech nacistického pronásledování.

20. května bude na hraničním nádraží v Bavorské Železné Rudě rockový open-air německých a českých kapel. 24.-26. května bude na náměstí ve Zwieselu první bavorsko-český pivní festival „Bier potkává pivo".

Připravovány jsou šachový turnaj, skateboardové závody, výstava fotografií, dny historie hraničního nádraží v Bavorské Železné Rudě od roku 1877 s výkladem v dobových kostýmech, s ukázkami historických řemesel, vystoupeními folklorních skupin obou zemí atd. Při bavorsko-české neděli 18. června na tomto nádraží bude mimo jiné velký přeshraniční bleší trh s lidovou muzikou. 22. června bude setkání partnerských gymnázií Zwiesel a Vodňany. 10.-17. července přijde na řadu osmidenní divadelní projekt Bingo! - Navždy mladý! v podání 16 mladých lidí z obou zemí v domově seniorů St. Helena.

16. července bude Zwieselská hraniční slavnost a v jejím rámci setkání oldtimerů. 23. července se představí dechovky obou zemí. Veteráni přijedou i 3. září k bavorsko-českému nepomuckému trhu v Bavorské Železné Rudě a společné jízdě do Zwieselu, atd.