Pomohly by kastrace?

Pasov – Na desetitisíce se odhaduje počet toulajících se psů po rumunských městech. Poté, když byl 2. září v Bukurešti nalezen čtyřletý chlapec, kterého usmrtili údajně zdivočelí psi, se postup proti těmto „bezdomovcům"  zpřísnil. Nebyla to ostatně první oběť, která je čtyřnohým tulákům připisována. Nový zákon, jemuž přitakal i ústavní soud, umožnil masovou likvidaci pouličních psů – jejich utracení na státní náklady po dvoutýdenním pobytu v útulku. Během prvního týdne si je může vyzvednout majitel, během druhého jakýkoliv zájemce. „Pro organizace ochrany zvířat, jakou je pasovská nadace  Herberta Denka, to je šok. Nejen ke světovému dnu ochrany zvířat, který bude 4. října, ale vůbec i k přispění změny postoje k nim, pocestuje Erwin Denkmayr 8. října se svým týmem opět do Temešváru," napsal deník PNP.

Pomáhají psím bezdomovcům v Rumunsku.Denkmayr, který v rámci nadace založené v roce 2005 působí i v projektu útulku v Pockingu, vypráví o mrtvých psech na krajích cest, o zvířatech, která byla před smrtí týrána, třeba i pověšena. „To si člověk neumí představit. Nezatracujeme zemi, ale jsme šokováni, jak brutálně se v ní proti pouličním psům postupuje," říká.

Utracením psů se podle něho problém nevyřeší, na ulice přicházejí další a další. „Co může pomoci, je osvěta mezi obyvatelstvem, jak se se psy zachází, aby člověka nenapadli, a k tématu kastrace," říká v PNP. Od roku 2010 proto nadace organizuje cesty pomoci do Rumunska. Ochránci zvířat jezdí v malých týmech do tamních měst a s pomocí místních lidí nabízejí útulkům a privátním majitelům zdarma kastraci psů. Pokud by rumunská vláda upřednostnila tento postup, byl by podle Denkmayra problém vyřešen během šesti let, protože pouliční pes se vyššího věku zpravidla nedožívá.

Bavorští ochránci zvířat takto vyrážejí do Rumunska čtyřikrát až šestkrát do roka. Co to zatím přineslo, je podle Denkmayra těžké říci; vyvážet psy ve velkém do Německa by podle něho nemělo smysl. Proto inicioval petici za změnu postoje rumunské politiky, kterou mohou podepisovat lidé v zemích Evropské unie. „EU nemůže nečinně přihlížet," míní bavorský ochránce zvířat v deníku PNP.

Dojí moc mléka

Rakousko mělo v uplynulém hospodářském roce procentuálně nejvyšší nadprodukci mléka v EU. Svůj limit překročilo o 3,6 procenta. Následují Kypr 0,8, Dánsko 0,4, Polsko 0,2 a Německo 0,1 procenta – celkem o 163 700 tun. Celkově ale EU zůstalo šest procent za předepsaným maximem. 22 členských států vyrobilo méně než mohlo, třináct z nich o víc než deset procent.

Rakousko za překročení dostalo pokutu 28,7 milionu eur, Německo 7,23, Dánsko 5,14, Polsko  4,11 a Kypr  343 000 eur.

Přežil pád z 15 metrů.Padal s andělem strážným

Desetiletý terriér Poker přežil v Pasově pád z desátého patra – tedy z výšky 15 metrů - do zahrady. Život mu zřejmě zachránily keře, v nichž přistál. „S těžkými zraněními se dovlekl několik metrů k řece Ilzu, kde ho našli chodci a zajistili mu pomoc," napsal deník PNP. „Protože je pes registrován, byla vzápětí vyrozuměna jeho majitelka. Pokera ošetřil veterinář a jeho stav se zlepšuje."