Aby něco nechytlo

Linec – Město Vídeň zakázalo od pátečního poledne víkendové grilování na všech veřejných místech k tomu dosud určených – například na Dunajském ostrově, v Draschenparku nebo ve Vídeňském lese. Také na soukromých plochách v lesních územích nebo blízko nich se grilovat nesmí. Důvodem je zvýšené nebezpečí požárů v suchém období. Zákaz platí dočasně, měl by být odvolán po vytrvalejším dešti, píše deník OÖN.

Chytli jsme vrahy?

V souvislosti s nálezem mrtvé 24leté ženy ve Steyru 2. července (rodinou zalarmovaná policie ji našla pod postelí s plastikovým sáčkem přetaženým přes hlavu) byli zadrženi dva podezřelí muži ve věku 22 a 25 let. Starší, známý oběti, se k vraždě doznal a je v Rakousku ve vazbě.

„Na dvojici mužů přišla policie poté, kdy obdržela informaci, že byli viděni v autě poškozené, které zmizelo," píše linecký deník Volksblatt. „Vozidlo pak bylo v polovině července objeveno v Českých Budějovicích a v té souvislosti byli v Čechách zatčeni dva muži. V pondělí byli předáni do Rakouska."

List pokračuje, že starší popsal, jak 26. června kolem osmi hodin přišel do bytu mladé ženy. Ta ještě spala. Vzal držadlo koupací tašky a dívku uškrtil. To, že se tak stalo ještě při jejím spánku, vysvětluje, že na těle zesnulé nebyly nalezeny žádné stopy obrany. Poté vrah mrtvé přetáhl plastikový sáček přes hlavu, protože se prý nemohl dívat do jejích očí… „Motiv činu obviněný neuvedl," píše deník. Ještě téhož dne se ke skutku přiznal 22letému známému z drogové scény a společně tělo ukryli pod postel. Mladší je stíhán na svobodě. Je obviněn jen z trestného činu nadržování a z krádeže auta.

Další linecký list OÖN během pátečního dopoledne doplnil, že pachatel si měl podle vlastních slov před činem intravenózně aplikovat pervitin. Potvrdil, že muži byli zatčeni v Českých Budějovicích, kde byli autem náležejícím rodině oběti. Její otec na ztrátu vozidla policii ve Steyru upozornil. „Jeho dcera by vůz prý jistě nikomu nepůjčila, protože jí to zakázali a ona byla velmi spolehlivá," uvedl deník.

Svědkové, kteří v autě viděli dva muže, je popsali natolik přesně, že na ně mohlo být vypsáno celoevropské pátrání.  Po zatčení v Budějovicích byli dopraveni do Steyru. Mladší vypověděl, že se mu starší svěřil s usmrcením ženy, a ten se poté doznal. „Policie nevylučuje sexuální motiv činu, protože žena byla v peřiňáku nahá," dodává deník.

Slepec bude soudit

Rakousko má poprvé nevidomého soudce. Byl jím jmenován pro spolkový správní soud linecký policejní právník Alexander Niederwimmer, který v mládí ztratil zrak při dopravní nehodě.  O úřad soudce se v nynější vlně ucházelo 538 kandidátů – odborníků z ministerstev, státní správy a institucí. V mnohaměsíčním vícestupňovém posuzování bylo vybráno 42 žen a 38 mužů, kteří s 1. lednem nastoupí jako soudci. Zatím co v Rakousku je mezi nimi poprvé nevidomý, v Německu už podobně postižení soudí úspěšně celá desetiletí, dodává deník Volksblatt.

Co našel náš geocacher?

Před dvěma roky uložil Gerg Simon z Freistadtu, vášnivý provozovatel geocachingu, tedy hledání ukrytých "pokladů" podle GPS, po světě 25 cílových předmětů, jeden také u Kapského Města v Jihoafrické republice se vzkazem, že věc má být doručena do Mühlviertlu přesně k datu přeshraniční výstavy. Našel ji  jeho zatím nejmenovaný jihočeský kolega a vskutku ji přepravil na vzdálenost 16 168 kilometrů. V sobotu 27. července v 17 hodin ji má nálezce předat starostovi Freistadtu Jachsovi, napsal deník OÖN. 

Dodal, že geocacherové z celého světa vyrazí v sobotu v 8.30 ze Salzhofu ke společnému hledání nových cílů.  Zváni jsou i nováčkové. Od 14 hodin se v Salzhofu uskuteční seminář k historii a pravidlům tohoto sportu.