S dokončením obchvatu Freistadtu před půl rokem byla zprovozněna severní část trasy, v prosinci má být otevřen poslední 17kilometrový úsek od Unterweitersdorfu k jižnímu okraji Freistadtu. Na postup prací se v pátek při dnu otevřených dveří přišlo podívat velké množství lidí, z nichž mnozí se nechali provézt jako první autobusy pětikilometrovým tunelem Götschka. Mezi hosty byli i ministr pro infrastrukturu Alois Stöger, zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl a generální ředitel Asfinagu Alexander Walcher (na snímku zleva sledují závěrečné asfaltování).

Také Linec má semaforové dvojičky.Párky na přechodu

V pátek dopoledne se v Mozartově křižovatce v Linci rozsvítila na semaforech přechodů pro chodce zobrazení heterosexuálních, homosexuálních a lesbických párů. Hornorakouská metropole tak následovala příkladu Vídně a vyslyšela facebookovou iniciativu k užití těchto motivů jako symbolu otevřenosti světu a tolerance. Město podmínilo instalaci privátní investicí do zařízení a během dvou dnů organizátoři získali požadovaných 1000 eur, píše deník OÖN. Symboly se tak objevují v pravý čas k sobotnímu Christopher Street Day v Linci.

Cena vepřového klesá

Cena vepřového masa, 1,28 eura za kilogram, je podle ředitele hornorakouského svazu zemědělských zpracovatelů Hanse Schlederera nejnižší za sedm let, píše deník Volksblatt. Před rokem byla ještě 1,50 eura. V poklesu se odrazilo ruské embargo a nižší ceny v Německu, řekl Schlederer. To vystavilo 2000 producentů v Horních Rakousích pod masivní tlak. Přitom byly předpoklady rozvoje dobré, poptávka celosvětově rostla, především v Asii.
Od 1. dubna platná povinnost označování nezpracovaného baleného vepřového místem původu podle Reiseckera domácí gastronomii a velkoprodejce podpořila: „Konzument ocení, když řízek v restauraci pochází z Rakouska a ne z Dánska," říká. List dodává, že v Rakousku je spotřeba vepřového masa 38 kilogramů na osobu ročně. Asi polovina tohoto zboží ve velkoobchodě pochází ze zahraničí.

Zlatý poklad z Pasova.Zlatý poklad v Pasově!

Stavební dělníci našli při demoličních pracích na soukromém pozemku v Pasově blízko kliniky zlato v hodnotě stovek tisíc eur, napsal deník PNP. Policie a město listu potvrdily, že ve středu bagrista odkryl zlaté cihly s nápisem "Schweizer Bank" a role listového zlata. Podle tiskové mluvčí radnice Karin Schmellerové má poklad cenu asi 600 000 eur. V pátek se pak na staveništi našlo další zlato. O jeho ceně mluvčí ještě neměla informaci, ale lze prý vycházet z toho, že celkově bude mít zlato hodnotu přes milion eur. Snímek prvního nálezu pořídil čtenář Heimatzeitungu, který šel náhodou kolem.

Buvoli u Malše s posilou

Buvolů u Malše přibývá.Nejprve tu byli tři buvolí dámy a jeden býček, na podzim k nim přišli čtyři kamarádi a v pátek přibyla ze Schönbrunnu další posila, kráva Elfe, kterou sem doprovodila osobně ředitelka zoologické zahrady Dagmar Schratterová," napsal linecký deník OÖN. Doplnila tak stádo, které už rok spásá trávu v evropsky chráněném území Malše u Leopoldschlagu. „Na louce svou matku okamžitě po roce poznal mladý býček Lajos a postaral se o její integraci mezi ostatní," uvádí list.
Vysvětluje, že od května do října jsou zvířata na řece, v zimě sdílejí stáj se strakatým skotem. V projektu jde o to udržet přirozenou cestou v chráněném území životní prostor vzácných druhů zvířat a rostlin. S traktorem nelze záplavové louky obhospodařovat, nenároční buvoli tu v podstatě nacházejí svůj přirozený prostor. Jejich trus přitahuje hmyz, který je zase potravou vzácným druhům. Vedoucí informačního centra "Natura 2000" Wolfgang Sollberger uvedl, že například chráněný chřástal polní tu letos zahnízdil tak brzy jako dosud nikdy. Je tomu prý tak proto, že se tu cítí dobře a jeho hnízda na zemi nejsou ohrožována zemědělskými stroji. Mokřiny a vznikající louže jsou jedinečným životním prostorem vzácných obojživelníků a plazů. Stádo má mít postupně až dvacet kusů.
OÖN dodávají, že většina chráněných luk leží na území obce Leopoldschlag, přičemž jejich privátní vlastníky za výpadek úrody odškodňuje spolek ochrany přírody.