Členové prezentovali po dva dny na faře v Bad Ischlu nejkrásnější domácí lesní ptáky – křivky, hýly, stehlíky a čížky, napsaly OÖN. Vyhlášeni byli nositelé výročních cen. Vítěz Herbert Wimmer z domácího spolku prezentoval zcela zaplněné hale nejkrásnějšího samečka křivky obecné z celé komory, Thomas Bramberger představil nejhezčího jedince žlutého zbarvení a následoval tak svého otce Ericha, který tuto kategorii vyhrál v posledních dvou letech. Nejhezčí hýl byl od Floriana Forsthubera, stehlík od Andrease Astera a čížek od Wolfganga Engla. Hodnoceno bylo 25 spolků. „Ptáci budou přes zimu drženi ve voliérách a na jaře vypuštěni do přírody,“ dodávají OÖN.

Rakousy bez deficitu

Po mnohatýdenních diskusích, demonstracích a třídenní debatě v plénu hornorakouského sněmu přijali sousedé rozpočet v objemu 5,672 miliardy eur. Předpokládá nulový deficit a obsahuje četná úsporná opaření, ale i investice, píší OÖN.

Země dostane o 150 milionů eur víc ze státem rozdělovaného podílu na daních. Kritiku sklidily především znovuzavedení poplatku rodin za odpolední provoz školek a škrty v oblastech kultury a sociálních věcí.

Aktivní mládež

Vesnická mládež na své vyhlídce.

Hornorakouský svaz mládežnických organizací vyhlásil nejaktivnější skupiny z venkova Mühlviertlu. Sdružení z Riedu-Katsdorfu letos restaurovalo výletní stanoviště (na snímku je jeho vyhlídková plošina), propagovalo zásobování v místě a udržovalo lidové zvyky, uvádějí OÖN. Zemědělská mládež z Neumarktu mimo jiné znamenitě zorganizovala soutěž v sečení trávy, pořádala řadu dalších akcí (spolupořádání dožínek, vytvoření vlastního kroje, podílení se na tématu roku Regionalita plněním a distribucí látkových tašek s lahvičkami moštu, medu nebo marmelády, biouzeninami aj.) a podruhé získala titul nejaktivnější skupina okresu Freistadt. V okrese Rohrbach byli nejčilejší mládežníci z Putzleinsdorfu, atd. Okresní vítězové převezmou ceny na zemském shromáždění organizace 6. ledna ve veletržní hale v Riedu, kde bude také oznámeno, která skupina byla nejaktivnější v celých Horních Rakousích.

Kolik kde platí daní

Daňové zatížení v Evropské unii se loni oproti roku 2015 zvýšilo ze 39,7 na 40 procent hrubého domácího produktu, v eurozóně bylo v průměru 41,3 procenta, uvedl Volksblatt. Podle dat Eurostatu ze 7. prosince nejvíc „trpěli“ ve Francii, kde kvóta daní a sociálních odvodů činila 47,6 procenta. Následovaly Dánsko 47,6, Belgie 46,8, Švédsko 44,6, Finsko 44,3, Rakousko a Itálie 42,9. Nejméně občanům a firmám strhávali v Irsku 23,8, v Rumunsku 26, v Bulharsku 29, Litevsku 30,2, Lotyšsku 31,6 a Slovensku 32,4. Nejvíc vzrostlo meziročně zatížení v Řecku (39,8-42,1), v Rakousku pokleslo ze 43,8.

Graf Eurostatu ukazuje malinko jiné údaje (http://appsso.eurostat.ec.europa.eu), ale vyhledali jsme si tam zato i Česko. V roce 2006 u nás tvořily v roce 2006 daně 34 procent HDP, v roce 2010 už 32,7, roku 2015 pak 34,1 a loni 34,8.

Kterak „na Mikuláše a Ježíška“

Jsou Mikuláš a Ježíšek doopravdy? to jsou otázky dětí, které učitele a vychovatele v předvánočním čase trvale zaměstnávají, napsala PNP. Upozornila, že v jedné linecké školce vyvolali pedagogové „relativně neromantickým zacházením s tímto tématem“ poprask.

Podle matky čtyřletého chlapce tam dětem prohlásili, že Mikuláš je už staletí mrtvý. „Synka to úplně ,vyřídilo´, nechtěl už ani otevírat okénka v adventním kalendáři. To mi trhalo srdce,“ cituje pasovský list slova maminky pro Kronen-Zeitung. Dodává, že historicky není tomuto výkladu co vytknout, svatý Mikuláš žil ve čtvrtém století, ale diskuse se rozvinula k tomu, zda se má dětem tak brzy brát víra v existenci těchto vánočních postav.

„Nás toto téma provází každým rokem,“ říká v listě Simone Fleischmannová, prezidentka Bavorského svazu učitelů. Rozumí prý rozrušení lineckých rodičů. „Bavorští učitelé toto téma aktivně neotevírají, pokud si to rodiče výslovně nepřejí,“ vysvětluje. Míní, že právě ve školkách a v národních školách by se dětem iluze ještě neměla brát – v tomto věku jsou hluboce přesvědčeny, že Mikuláš a Ježíšek jsou.

Když se ale jejich existence stane mezi žactvem tématem, když děti náhle začnou pochybovat? Ředitelka základní školy v pasovském Grubwegu Susanne Bulicková říká, že u nich učitelé našli pragmatické řešení. „Zprostředkovávají dětem legendu o svatém Mikuláši, a k tomu patří také informace, že žil ve čtvrtém století. Děti pak pochopí samy, že už vlastně nemůže žít. Učitelé jim k tomu dodají, že pravý Mikuláš už sice není, ale každým rokem posílá na zemi mnoho zástupců. S touto verzí dosud nebyly žádné problémy,“ řekla ředitelka.

U Ježíška postupují učitelé jinak – objasnění nechávají na rodičích, škola víru spíš posiluje. „O adventu zdobíme třídy a dětem vyprávíme, že tady byl Ježíšek. Když nějaké vyjádří pochybnosti o jeho existenci, snažíme se zavést pozornost k jinému tématu. Realita života nastane dětem i tak dostatečně brzy,“ říká Bulicková. Také učitelka mateřské školy sv. Konráda v Pasově Doris Stöhrerová v těchto případech „uhýbá“: „Téma lze také šarmantně ,přepsat´…“

Že je to postup správný, v tom ji prý utvrzují rozzářené oči dětí, když před nimi stane Mikuláš. „Jejich pochyby rázem vymizejí,“ dodává na závěr.

Spokojené stáří doma

Vědci Univerzity v Erlangenu-Norimberku zkoumali životní situaci 90letých a starších pro studii Život v desáté dekádě. Dotazovali se 125 mužů a žen z Norimberka ve věku 90 až 100 let, kteří ještě žijí ve vlastních bytech a ne v pečovatelském zařízení. Výsledky zjišťování ukazují, že především sociální vztahy a úzký kontakt s blízkými příbuznými rozhodujícím způsobem přispívají ke zdravému a dobrému stáří, uvedla PNP.

Dodává, že v Bavorsku podle této studie žije na 107 000 žen a mužů ve věku 90 let a starších. Podle nejnovějších odhadů bydlí jen 28 procent z nich v pečovatelských domovech. Naprostá většina tedy žije „ve svém“ a vede samostatný život.

Vánoční Ö3 z náměstí

Rádio Ö3 bude vysílat z lineckého rynku.

Na lineckém Hlavním náměstí začali 7. prosince před Starou radnicí stavět „kontejnerovou vesničku“ pro vánoční vysílání rádia Ö3. Tradiční dárcovská akce, která v minulosti proběhla v Salcburku, Štýrském Hradci a Innsbrucku, letos bude od 19. do 24. prosince v hlavním městě Horních Rakous.

„Z proskleného studia bude toto hitrádio uprostřed předvánočního shonu vysílat pět dnů a pět nocí živý program,“ uvádí list magistrátu. Moderátoři Robert Kratky, Gabi Hillerová a Andi Knoll přivítají prominentní hosty a postarají se o jedinečný živý hudební program. „Především ale budou za příspěvek do fondu okamžité pomoci akce Světlo ve tmách plnit co možná nejvíc hudebních přání posluchačů Ö3. Za první tři roky vynesl tento ,vánoční zázrak´ pro fond celkem přes tři a půl milionu eur,“ píše zpravodaj.

Kompletně zařízené vysílací studio vytvoří tři propojené kontejnery, ze tří stran prosklené. Nebude v něm chybět ani videokamera, protože program bude vysílán nonstop nejen na frekvenci stanice, ale na internetové stránce Ö3 poběží 120 hodin živě videoproud dění ve studiu.

Stanice pak připomíná, že na oe3.ORF.at/spenden může už teď každý vyslovit své hudební přání a poslat malý nebo velký dar potřebným. „Samozřejmě se těšíme také na vaši návštěvu před skleněným studiem v Linci, kde můžete své přání a dar předat v dárcovské obálce rovnou Robertovi, Gabi a Andimu,“ dodává Ö3,