Příčinou je, že hornorakouský úřad pro životní prostředí chce nechat projednat vliv této přestavby a plánovaného vleku na české straně na životní prostředí současně. Věcí se nyní zabývá druhá instance, senát životního prostředí ve Vídni.  Martin Donat z lineckého úřadu v listě vysvětluje, že proti restaurační budově na Hochfichtu ani rozšíření vleku na Hraničník z rakouské strany v zásadě nemají námitky, ale jsou názoru, že rakouská strana se nesmí chovat tak, jako by se jí stavba českého vleku netýkala. „Chceme vědět, kam se bude celý projekt ubírat," říká. Nahlíží všechny plány jako součást velkého celkového projektu, jehož vliv na životní prostředí musí být posouzen vcelku.  „Pokud  senát životního prostředí rozhodne skutečně pro mezinárodní přezkoumání vlivu, začátek výstavby v roce 2013 bude prakticky nemožný," dodává linecký deník.

Každodenní žhářství

Ačkoliv počet případů žhářství v Rakousku v uplynulých desetiletích výrazně poklesl, pořád jich je v zemi ročně zjišťováno 300 až 400. Škody z úmyslně založených požárů přesahují ročně v průměru 25 milionů eur a představují tak kolem deseti procent celkové škody z požárů.

Motivem pachatelů, jimiž jsou především mladí muži, podle forenzní psychiatričky Adelheid Kastnerové z linecké zemské nervové kliniky není psychické onemocnění, tedy pyromanie,  ale zpravidla pomsta – ve 40 až 50 procentech případů. „Většinou jde o plaché zdrženlivé osobnosti, které zapálením míří na lidi, kteří jim ublížili," vysvětluje Kastnerová. Ve 12 až 15 procentech jde o pojišťovací podvody nebo zastření jiného zločinu.

Zatím co kvóta objasnění je v Rakousku u vražd prakticky stoprocentní, u žhářství je jen 38 procent. Podle státního zástupce Franze Haase z Welsu jsou jen těžko k nalezení stopy, které by vedly k usvědčení pachatelů. Nové možnosti přinášejí zdokonalené technické a chemické metody vyšetřování. Velkým pomocníkem zůstávají také psi speciálně vycvičení na hledání stop tekutých zápalných látek.

Když chyběly kuličky…

Taková závada se snad v téměř 60leté historii německého lotta nevyskytla. „Kvůli dvěma uvízlým číslům byl  středeční tah anulován," napsal deník PNP. „Závada byla zpozorována až po přímém televizním přenosu a tah musel být později opakován." V prvním chybném tahu byla vylosována čísla 3 - 8 - 11 - 26 - 32 - 40 a dodatkové 9, v platném opakovaném losování pak 16 - 21 - 23 - 29 - 31 - 38,  dodatkové 24.

Příčinou byla technická závada, řekl mluvčí sázkové společnosti. Co se ale přesně stalo, se prý ještě neví. Podle stanice ZDF nesklouzly do losovacího bubnu všechny kuličky s čísly, čehož si zpočátku nikdo nevšiml. Až po shromáždění vylosovaných čísel a jejich zaprotokolování notářem se přišlo na dva míčky, které předtím uvízly ve spouštěcích koridorech. To, že v nich visejí, nezaznamenala ani žádná z kamer.

Sedmimetrová slunečnice pro Freistadt.Elektřina ze „slunečnic"

Sedm metrů vysoké slunečnice z oceli, které vyrábějí až 1400 wattů elektrického proudu, budou příspěvkem Solné komory k přeshraniční výstavě Staré stopy – nové cesty, která ve Freistadtu začne 26. dubna. Dílo 59letého Konrada Feichtingera z Traunkirchenu bude stát před pivovarem, centrem expozice. „Autor se inspiroval titulem výstavy – sluneční energie je takovou novou cestou výroby elektřiny," píší OÖN a citují autora: „Myslím, že slunečnice jsou pro to dobrým symbolem – tam, kde jsme z nich dřív sklízeli černá jádra, sklízí má socha elektřinu." Hlavy jeho slunečnic jsou tvořeny dvěma vypouklými elipsovitými skleněnými deskami, mezi něž jsou zapracovány fotovoltaikové panely. Projekt financoval energetický koncern Linz AG. „Proud, který plastika vyrobí, bude dodáván do sítě, ale energie oživí i výstavu jako exponát – večer se slunečnice promění na tajemné lampy, jejichž LED zdroje budou reflektovat náladu diváků. Elektronický program pro to dodal Ars Electronica Center v Linci."

Kamery do tramvají?

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann požaduje zavést celoplošné videostřežení veřejné hromadné dopravy ve všech velkých městech země. Kritizoval Deutsche Bahn za to, že v Augsburgu, Řeznu, Ingolstadtu, Fürthu a v Erlangenu nemá instalovány žádné kamery na nádražích. Kromě toho apeloval na to, aby ve velkých městech byly postupně videokamerami vybaveny i autobusy. „Kamery odstrašují potenciální pachatele," míní. Podle policie také umožňují rychleji mobilizovat zásahové hlídky a záznamy následně ulehčují objasnění trestné činnosti. Policejní prezident Robert Kopp zdůrazňuje, že jeden obraz řekne víc než tisíc slov. „Úspěch v pátrání nesmí ztroskotávat na byrokratických kompetencích nebo na přecitlivělosti," říká.

Bavorský pověřenec pro ochranu dat Thomas Petri vidí návrh kriticky. „Mám docela závažné výhrady," říká v PNP. Videostřežení je podle zákona přípustné jen k odvrácení konkrétně hrozících trestných činů, ale ne prý k účelu prevence a paušálně „pro všechny případy". Podle místopředsedy poslaneckého klubu FDP Andrease Fischera není žádný důvod vybavovat všechny autobusy v Bavorsku kamerami. „Neuděláme svět lepším tím, že všude nastavíme kamery," míní.

Ministr Herrmann upozorňuje na příklad Mnichova, kde trestných činů v prostředcích hromadné dopravy během deseti let ubylo 30 procent – ze 14 245 v roce 2003 na loňských 10 011. Ve vozech a na zastávkách je momentálně instalováno 7180 videokamer. Stejným způsobem je ale i v Mnichově střeženo jen málo nádraží.