Městská radní za Zelené Sophia Hochedlingerová míní, že by si Linec měl vzít příklad z Vídně, kde ve vnitřním areálu muzeí nabídli už v roce 2002 veřejnosti pohodlný mobilní sedací nábytek, a ta jej pilně využívá. Mladá linecká politička se proto silně zasazuje o obdobu, která by mohla oživit veřejný prostor na Farním náměstí a ve Starém městě. Pohodlný „nábytek" by měli vytvořit studenti Umělecké univerzity v Linci.

Na zasedání městské rady byl návrh Hochedlingerové přijat. Sociální demokraté a lidovci se vyslovili pro to, aby kromě Farního náměstí v centrální poloze byla pro „divany" hledána i další vhodná místa ve městě.

Rakouští Turci hlasovali

Ze 108 561 tureckých občanů žijících v Rakousku hlasovalo v uplynulých čtrnácti dnech 50,59 procenta v referendu o zavedení prezidentského systému v Turecku, o který usiluje Recep Tayyip Erdogan. Účast byla výrazně vyšší než při volbách do tureckého parlamentu v listopadu 2015 (40,6 %). V Německu využilo svého volebního práva 48,73 % z registrovaných 1,43 milionu Turků, ve Švýcarsku 57,11 % z 95 263.

Prodej na statcích roste

Zemský rada Hiegelsberger propaguje přímý prodej.Zdroj: Deník/repro

Obraty přímého prodeje producentů potravin v Rakousku od roku 2011 stouply o 50 procent, píše linecký Volksblatt. Na statky šlo rovnou, bez zprostředkovatelů, už 122 milionů eur.

V sobotu kampaň propagující tuto formu obchodování pokračovala v Horních Rakousích – zástupci svazu zemědělců ji představili před více než 250 obchody s potravinami v celé zemi. Akce se zúčastnili i předseda svazu a zemský rada Max Hiegelsberger a ředitelka svazu Maria Sauerová. Cílem bylo ukázat, odkud potraviny přicházejí a jak jsou produkovány, řekla.

Aktuální anketa Agrarmarktu Austria (AMA) ukázala, že obraty výrobců z přímého prodeje stouply za pět let z 81 milionů na téměř 122 milionů eur. 26,4 procenta rakouských konzumentů uvedlo, že nakupují také na statcích – vejce v objemu 14,2 procenta, čerstvé ovoce 9,4, uzeniny 9,1, čerstvou zeleninu a maso po 8,7 procenta. Jsou ale ještě rezervy – dvojmístné podíly na trhu mají zemědělci momentálně jen ve vejcích (17 %) a v čerstvém mléku (12 %). U brambor je to sedm procent, u masa pět, u čerstvé zeleniny 3,6 procenta, u uzenin, ovoce a sýrů 2,6 procenta.

Podle AMA vydaly loni rakouské domácnosti za měsíc průměrně 140 eur za čerstvé zboží a hotové pokrmy (26,80 za uzeniny, 22,50 za mléčné produkty, 21,30 za maso, 15,60 za čerstvou zeleninu, po 15 eurech za čerstvé ovoce a sýry a 13,10 eura za hotové pokrmy).
Na snímku propaguje kvalitu domácích potravin před prodejnami s vedením svazu zemědělců agrární zemský rada Hiegelsberger.

Problémy s Velkým pátkem

Rakouský zaměstnanec, který sám nepatří k žádné církvi, zažaloval svého zaměstnavatele za to, že na rozdíl od evangelických kolegů musí o Velkém pátku pracovat bez příplatku za práci ve svátek, píše Volksblatt.

Rakouský Nejvyšší soud odeslal žalobu k předběžnému rozhodnutí Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku. „Ten má rozhodnout, zda horší postavení žalobce představuje nerovné zacházení z důvodu víry, a tím porušuje chartu základních práv Evropské unie," píše list.

Pokračuje, že eventualitu dalšího svátku pro všechny jasně odmítají zástupci průmyslu. Podle experta Hospodářské komory Rolfa Gleißnera by byl neodůvodněný a kromě toho kontraproduktivní. Tím, že dvě menšiny zaměstnanců mají o svém největším svátku volno, zbývajících 96 procent není diskriminováno. Jeden volný den navíc by stál hospodářství země 600 milionů eur. K tomu mají Rakušané s třinácti dny svátků už tak daleko víc placeného volna než pracující ve většině zemí.

Právní expert Wolfgang Mazal připomněl, že pokud by soud žalobě vyhověl, mohly by odpovídající nároky být vymáhány tři roky zpátky.

Kolem Dunaje pustí jen kolaře

Cykloturistická sezona u sousedů bude zahájena přeshraničním bavorsko-rakouským kooperačním projektem Rad Total in Donautal 23. dubna. Bude to už 19. ročník tradiční akce, píše PNP. Spolková silnice 388 do Jochensteinu a dál po schlögenskou zákrutu bude od 9 do 18 hodin uzavřena pro automobilovou dopravu. Na silnicích a stezkách podél Dunaje očekávají až 20 000 kolařů. Na doprovodném programu od 10 hodin se podílejí čtyři bavorské a osm hornorakouských obcí. Nabídnou jízdy na člunech, živou muziku či dětské zábavy od malování po skákací hrad.

„Piksly" na šňupací tabák žijí

O inovace není v pixlu nouze.Zdroj: Deník/repro PNP

V pátek byla ve Zwieselu zahájena „BIXL 2017", dvacátá výstava skleniček na šnupací tabák připravená spolkem Skleněný kout Bavorského lesa.

Jak řekl předseda spolku Franz Straub, „bixly" se stávají mladšími a mezinárodnějšími, píše PNP. Mezi 52 vystavovateli je čtrnáct z Česka a 19 mladších 30 let. Letos je akce navíc velkoryse podpořena euregiem.

Češka vyhrála soutěž nádobek na tabák.Zdroj: Deník/repro PNP

Organizátoři přemýšleli, jak motivovat mladé lidi k výrobě lahviček na šňupák, a rozhodli se vypsat při Bixlu „juniorskou" kategorii pro tvůrce do 30 let. Zadotovali ji tisícem eur. Přihlásilo se do ní 19 autorů s 50 skleničkami. Mladí překvapili – v celkovém hodnocení Bixlu obsadili druhé a třetí místo Christian Straub a Lukas Pfleger, kteří se zpracováním skla neměli žádné zkušenosti. Teď prý ale hodlají studovat ve Zwieselu. První cenu v kategorii mládeže získala Češka Karolina Sacherová (její dílo je na snímku), zvláštní cenu Jana Kubeho dostala Pavla Pšenicová.

Výstava v Muzeu skla potrvá do 20. května.

Nové Audi bude z Bratislavy

Audi Q8 budou vyrábět v Bratislavě.Zdroj: Deník/repro PNP

Audi rozšiřuje paletu modelů o dva další SUV se siluetou kupé. Luxus-SUV Q8 bude od příštího roku sjíždět z výrobních pásů v Bratislavě, o rok později odstartuje produkce kompaktního Q4 v maďarském Györu, píše PNP. Poznamenává, že v Bratislavě Audi vyrábí už od roku 2005 velkoé Q7. „Studii budoucí vlajkové lodi SUV, Q8, koncern ukázal na autosalonech v Detroitu a v Ženevě. Továrna v Maďarsku má před rozběhnutím Q4 převzít příští rok produkci malého Audi Q3, který je dosud vyráběn ve španělském Martorelu," uvedla PNP. Audi loni prodal na 650 000 SUV.

Miliarda bavorských vajec

Bavorské slepice loni položily téměř 1,1 miliardy vajec, píše PNP. Každá nosnice tedy produkovala průměrně 296 vajec. Na jednoho občana Bavorska připadlo 84 domácích vajíček. Dvě třetiny slepic jsou chovány na podestýlce, 17 procent s volným výběhem. Biovejce mají zhruba desetinový podíl.