Našla cestu dlouhou 86 kilometrů, mezi Leopoldschlagem a Welsem. Sabine Hoffelnerová z Edlbrucku na ní tráví denně až půldruhé hodiny. Druhá skončila paní jezdící hromadnou dopravou mezi Keffermarktem a klinikou ve Welsu – je to trochu kratší trasa, ale delší doba cestování, 1:35 hodiny. Třetí je pendler z Liebenau, který putuje zhruba hodinu na vzdálenost 68 kilometrů. První tři získali jako prémie poukázky na benzín za 60, 40 a 30 eur. Na snímku cenu přebírá Sabine Hoffelnerová od okresního předsedy SPÖ Michaela Lindnera.

Ohroženi chudobou

V Rakousku bylo loni 1 512 000 lidí ohroženo chudobou nebo „vytěsněním“ ze společnosti, napsaly OÖN. Jejich počet se za deset let snížil o 187 000 osob. V dotčených domácnostech je také 372 000 dětí a mladistvých. „Pro čtrnáct procent z nich je šetření na jídle realitou života,“ píše list. Tři čtvrtiny ohrožených představovali lidé dlouhodobě nezaměstnaní.

Posbírali dvě tuny odpadu

V týdnu akcí Steyr uklízí zbavilo 2624 dobrovolníků město 2031,5 kilogramu odpadu odhozeného na veřejné plochy, uvedly OÖN. Zúčastnilo se 26 škol, 31 spolků a 19 privátních iniciativ. Loni se do akce zapojilo 1800 lidí, kteří posbírali 1480 kilogramů odpadu. Za každé kilo letos získala humanitární organizace Lebenshilfe jedno euro.

17 procent kouří denně

Jak uvedl Volksblatt, 17 procent Rakušanů kouří denně, 12 procent příležitostně. Mezi učni je kuřákem téměř každý druhý.

Dotiskli pětistovky

Jako poslední emisní banky v eurozóně zastavily Rakouská národní banka a Německá spolková banka v pátek 26. dubna tisk bankovek o nominálu 500 eur. V Rakousku je jich aktuálně v oběhu asi 6,8 milionu. Zůstávají zákonným platebním prostředkem a budou dál v oběhu. O zastavení jejich produkce rozhodla Evropská centrální banka v květnu 2016. Mělo to potlačit financování teroru a černé práce, ale zda tomu tak je, je sporné, poznamenávají OÖN.