Začalo to prý úplně nevinně, pár jednoduchými recepty, které spolu s dětmi před Vánocemi vyzkoušeli. To dobré museli za rok zopakovat, loučili se vždy jen s minimem variant, a k tomu přidávali něco nového. Dá jí to práci od rána do večera, vůně pečiva, vanilky a skořice leží permanentně ve vzduchu. „Jiní se těší na dovolenou, já na pečení,“ říká a až pak připojuje: A na dovolenou.

Od každého druhu dělá „pár kousků“, nikdy ne z více než 300 až 400 gramů mouky. Přesto je toho dohromady kolem 80 kilogramů těsta. „Mnoho práce ale nepociťuje jako zátěž a tvrdí, že ji to opravdu baví a dělá to šíleně ráda. Kromě toho prý každý člověk si potřebuje pěstovat nějaký rozmar – a ten její je vysoce chutný,“ pokračuje list.

Produkt ukládá v krabicích do sklepa a o Vánocích jej rozdává rodině a známým. “Klienti“ jí na oplátku vozí vanilku z dovolené nebo prastarý recept po babičce, který našli, jiní formičky. I balíček mouky, ze kterého se také raduje… Za největší poklad považuje svou sbírku receptů, pestrou směs nově vydaných kuchařských knih s obrázky a starobylých poznámek ještě v sütterlinském písmu na křehkém a zežloutlém papíře. „Některé jsem si musela nechat přeložit, protože jsem je už nemohla přečíst,“ popisuje.

„Až před několika dny při uklízení výbavy staré babiččiny kuchyně, kterou opatruje ve sklepě, našla hnědou knížečku – babiččinu kuchařku. Moc se těší, že v ní najde nějaký nový nebo starý recept pro sebe,“ uzavírá PNP.

„Němý kancléř“ slovem roku

Rakouským Slovem roku byl v hlasování Společnosti pro rakouskou němčinu a tiskové agentury APA opět zvolen pojem „Němý kancléř“. Zatím co v roce 2005 se vztahoval k tomu, že tehdejší předseda vlády Wolfgang Schüssel se celé týdny k ničemu veřejně nevyjádřil, letos si tuto přezdívku vysloužil Sebastian Kurz. Ten se opakovaně vyhýbá jakékoliv reakci na témata jemu nepříjemná a na vyjádření a jednání dalších politiků koalice, k nimž by veřejnost mohla očekávat jasné stanovisko kancléře, uvedla porota „Ne-slova“. Letos byl „kancléř-nemluva“ ke „korunovaci“ vybrán 2403 ze 10 463 hlasů.

Druhé skončilo „všelidové hlasování k nekouření“, třetí "#MeToo", pojem symbolizující zneužívání žen muži ve špičkových pozicích obecně a ve filmovém světě obzvlášť. Podle jury zaslouží zmínit pro originalitu i další dva pojmy – čtvrtý "Ponyzei" a pátý "Gaulreiter", vztahující se ke spornému opatřování koní pro policii.

„Ne-slovem roku“ je u sousedů "Datenschutzgrundverordnung", podle poroty „slovní nestvůra“, pod kterou se rozumí cíl ochrany privátních elektronických dat. „Jeho komplikovaná a kvůli byrokracii vysoce nákladná prováděcí směrnice, nadto skutečnost, že velcí mezinárodní aktéři zacházení s daty normou nejsou nikterak zasaženi, dělá z věci ,perverzi dobře míněného záměru´,“ řekla jury.

Druhé skončilo „koncentrované ubytování“, odvozované od vyjádření ministra vnitra Herberta Kickla (FPÖ), který chtěl uchazeče o azyl držet soustředěné na jednom místě, by se zkrátilo azylové řízení. „Souzvuk“ pojmu s koncentračním táborem prý vzal v patrnost, podle něho nejde o žádnou provokaci. „Na ministra vnitra, který přísahal na Ústavu, je to přesto pozoruhodné vyjádření,“ řekli porotci. Třetím ne-slovem je „flexibilizace pracovní doby“, v zásadě pozitivní opatření, ale v důsledku vedoucí k nerovnováze ve prospěch zaměstnavatelů, protože mnoho zaměstnanců má pocit být vydíratelnými, pokud nevyhoví požadavku „dobrovolně“ pracovat přesčas.

Poslední kategorií bylo Slovo mládeže 2018. Se 2606 ze 7436 odevzdaných hlasů se jím stalo "Oida". Podle jury ryze rakouské slovo je užíváno už dávno, od vyjádření údivu (česky snad Ajta?!) po trochu zakryté vyhrožování. „Tato sémantická všestrannost a univerzální zástupnost v mnoha komunikativních situacích“ z něj dělá „opravdové slovo mládeže“. K vítězství v soutěži mu prý možná pomohlo i to, že jeden mladík byl odsouzen za použití tohoto výrazu nepochopitelně k pořádkové pokutě sto eur. Druhé skončilo slovo "nice", superlativ nahrazující dříve užívané výrazy super, klasa, špička, „toll“ atd.

Cukroví z kliniky

Kuchaři kliniky umějí i sladké!

Na klinice linecké Keplerovy uiniverzity rozprodávají personálu talířky vánočního pečiva za sponzorký dar deset eur. Výtěžek připadne „ježíškovské“ sbírce deníku OÖN, a tedy potřebným Hornorakušanům, uvedl linecký list.

„V uplynulých týdnech byli kuchaři nemocnice vytíženi – každou volnou minutu využili k hnětení těsta, vypichování a zdobení pečiva,“ popisuje list. Celkově nadělali kolem 280 kilogramů dobrot, které žáci vzdělávacího centra rozdělili na 700 porcí.

Produkty s uznáním ochutnali na snímku i vedoucí kuchyně Stephan Bauer, cukráři Otto Quass a Harald Walter s žáky vzdělávacího centra, zemský hejtman Thomas Stelzer, zemská radní Christine Haberlanderová, ředitelka kliniky Elgin Drdová a šéfredaktor OÖN Gerald Mandlbauer.

Energie přidražila

Domácí energie v Rakousku byla v říjnu o deset procent dražší než loni, o tři procenta víc než letos v září, napsal Volksblatt. Ceny „hnala“ nafta, která stála meziročně o 30 procent víc, oproti září 6,8 %. Všeobecné zdražení za rok činilo 2,2 procenta. Motorová nafta přidražila za rok o 17,5 %, superbenzín o 13,4. Cena elektřiny stoupla o 3,7 %, tepla o 2,6 %, palivového dřeva o 10,2 %.

Někdo obohatil vykopávky

Kde se vzal, tu se vzal…

Na jednom archeologickém nalezišti v obci Postau (okr. Landshut) někdo neznámý přes noc odložil historický „sax“, sečný meč z doby Bajuwarů. Archeologové žasnou a pátrají po nálezci, píše PNP. „Kdo přes tisíc let starou zbraň našel a odkud skutečně pochází, je zcela nejasné,“ uvedl list.

Sax byl u Bajuwarů nejrozšířenější zbraní pro boj zblízka. Ostří nalezeného předmětu je asi 47 centimetrů dlouhé. „Kus je obdivuhodně dobře zachovalý a pochází pravděpodobně z druhé poloviny sedmého století. Byl povrchově očistěn, pravděpodobně ocelovým kartáčem, k profesionální restauraci ale nedošlo,“ říká archeolog Thomas Richter.

Experti vylučují, že by nález mohl pocházet ze zdejších vykopávek – našel se na jiném místě areálu při zemních a stavebních pracích. Vyloučen je i náhodný objev při orných a podobných pracích. Okolnosti nálezu by ale mohly pomoci k závěru, kde se v okrese nachází ještě bajuwarské sídliště nebo možná neodhalené pohřebiště z té doby, proto je sax z Postau pro archeology extrémně napínavý. Jeho nálezce ujišťují, že se nemá čeho obávat, ať už meč našel teď nebo před lety. Případ bude posuzován zkrátka jako nález.