Linec - Šesti měsíci podmíněně na tři roky potrestal Zemský soud ve Vídni 18letou dívku čečenského původu za účast na teroristickém spolčení, informovaly OÖN. Žena byla zadržena 4. července 2014 na cestě větší skupiny na rumunsko-bulharské hranici. Mířila do Sýrie, kde se chtěla provdat za bojovníka Islámského státu. U soudu to popřela a tvrdila, že cestovala k provdání se do Turecka. O identitě očekávaného manžela ale nemohla uvést nic. Usvědčily ji výpovědi jiných podezřelých z účasti na teroru a svědka z tajné služby, který vypovídal s vyloučením veřejnosti – podle nich se jedná o „sestru Fatimu", která v chatech obhajovala cíle IS.
„Nemáme dojem, že je nebezpečnou ,spící´ teroristkou, která se chce vyhodit na Štěpánském náměstí," řekl předseda senátu. Její jednání nicméně podle aktuální judikatury stačí k odsouzení za účast na teroristickém spolčení.
„Mladá žena už má vlastní bydlení, vede uspořádaný život a má práci pomocnice v islámské školce," pokračují OÖN. Aby nepřišla o své profesní šance, soud jí s přihlédnutím k polehčujícím okolnostem uložil jen mírný trest. Dívka i státní zástupce jej přijali.

Chystá se veleblešák Lions-klubu.Blešák u Lionů

Lions-klub ve Straubingu pomáhá potřebným v regionu. Aby získal prostředky, pořádá mimo jiné každoročně gigantický bleší trh. Míří na něj milovníci bazarů z celého Dolního Bavorska. Veletržní hala je vždy napěchována uměním i brakem, drobnostmi i velkými cennostmi, píše PNP. Prodej organizuje kolem 200 pomocníků, zpravidla tak, že se prodá téměř všechno. Letos bude „lví blešák" 12. a 13. března. Otevírá v 9.30, ale zpravidla už v sedm hodin se před halou řadí lidé s obrovskými nákupními taškami. Pak se mnozí vrhají cíleně za svým předmětem zájmu – prodejní pulty s žehličkami, lampami, nádobím atd. jsou vždy na stejném místě. Tým pořadatelů dlouho dopředu usiluje o získání darů od veřejnosti, aby nabídka byla co největší. Pro dobrý účel se prodávají i nábytek, lyže, koberce, XXL-akvarely, k největším kusům patřily motoroller a souprava bicích…
Trh každým rokem trh vynese kolem 25 000 eur, kterými Lions podporují charitativní projekty v regionu – potřebné rodiny, ale i třeba zkrášlování promenády u Dunaje a podobně. Na radnici představili také model města uzpůsobeného nevidomým.

Do české školy chodí i Němci, ale je jich málo.Dvojjazyčná třída vázne

Poté, kdy základní škola v Bavorské Železné Rudě musela v roce 2011 zavřít, starosta Charly Bauer začal pracovat na plánech zřízení německé třídy s bavorským učebním plánem – v české základní škole, u sousedů v Železné Rudě, kde generálně opravená budova dává dost místa. Starosta Michal Šnebergr souhlasil a třída se 14 žáky se rozjela, podle PNP dokonce jako společná, kde jsou také české děti.
Podle pasovského listu už nicméně i Charly Bauer z počáteční euforie něco slevil a neradostně připustil, že to s projektem momentálně nevypadá dobře – prý kvůli snižující se porodnosti v regionu a skeptickým rodičům…

Big Ben shodil už třicet kilo.Detektiv shazuje

„Těžkotonážní" herec Ottfried Fischer (62), známý českému divákovi zejména z detektivních seriálů Big Ben a dalších, shazuje s pomocí speciální „polévkové" kúry v dietní klinice na Starnbergském jezeře, napsala PNP. Už prý shodil 30 kilogramů. „Ještě třicet musí pryč, pak budu vážit zase pěkných 140," řekl.

Lokální rádia získávají

Podle čerstvé analýzy poslouchá některé z 57 bavorských lokálních rádií v pracovních dnech v průměru 914 000 lidí za hodinu. To je o 58 000 víc než loni v červnu a o 84 000 víc než před rokem, píše PNP. Nejoblíbenější stanicí zůstává Antenne Bayern se 1,1 milionu posluchačů. V celém Německu si ji pouští 1,26 milionu lidí. Veřejnoprávní Bayern 1 získal v Bavorsku dalších 19 000 posluchačů na 927 000, Bayern 3 ztratil 21 000 a poslouchá jej nyní 717 000 lidí.
Denně poslouchá rádio 77,7 procenta německy mluvícího obyvatelstva, každý v průměru 189 minut. V Bavorsku je jich dokonce 83,2 procenta, přičemž jsou na příjmu průměrně 213 minut.

Zdraví Bavoři

Zaměstnanci v Bavorsku jsou méně často nemocní než jejich kolegové v jiných spolkových zemích, ukázala data všeobecné pojišťovny. Loni bylo v Bavorsku v pracovní neschopnosti v průměru 4,7 procenta zaměstnanců, v celém Německu 5,3 procenta.

Nejoblíbenější jsou Anna a David

V Linci se loni narodilo 2810 chlapců a 2687 dívek, z toho „pravých Linečanů" bylo celkem 2129 dětí. 13 pracovníků magistrátu vyřídilo loni přes 8000 dokladů – kromě křestních listů také 2087 úmrtních a rekordních 960 oddacích. 23 párů stejného pohlaví se rozhodlo uzavřít registrované parnerství.
5407 narozených dostalo nejčastěji tato jména – dívky: Anna 45, Emma 38, Sophie a Lena 37, Laura 32, Mia 31, Sophia, Marie a Hanna 27, Magdalena 23, chlapci: David 54, Jonas 44, Lukas 43, Florian 42, Paul 41, Tobias 40, Jakob a Felix 38, Maximilian 37, Fabian 35.