Chtěla vydržet přes 14:38 hodiny, což byl dosavadní výkon Rakušana Rolanda Roßkoglera. Její úsilí bylo možné sledovat celou noc na www.antenne.de, kde je dostupná i fotodokunentace pokusu. Každou hodinu měla pět minut přestávky na občerstvení a toaletu. Vydržela jodlovat 15:11 hodiny a zapíše se tak do Guinnessovy knnihy rekordů.

Muslimové ruku nepodají?

Linecký deník OÖN se vrátil k případu dvou muslimských školáků (14 a 15 let), kteří ve švýcarském Therwillu poblíž Basileje odmítli z religiózních důvodů podávat ruce učitelce, tedy zvyk, který je ve Švýcarsku samozřejmostí. „A ředitel rozhodl, že tak mohou učinit," píše list. Jistý si prý ale asi nebyl, tak informoval školský úřad, a v celé zemi se rozhořela diskuse. Vyjádřila se i ministryně spravedlnosti Simonetta Sommarugaová a řekla, že není možné, aby dítě nepodalo ruku vyučujícím. Podání ruky je každodenní součástí naší kultury, řekla švýcarskému rozhlasu. „Tak si integraci nepředstavuji, ani v rámci svobody víry to není možné akceptovat," řekla.
Málo porozumění pro událost má také prezident Švýcarského svazu učitelů Beat Zemp. „Pro mne je novum, že školákům má být povoleno odepření stisknout ruku učitellům. Nepokládám to za dobré řešení!"

Ještě tvrději se samozřejmě vyjadřují čtenáři. „Prosím – ne! Linie integrace snad měly být stanoveny hostitelskou zemí, a ne přistěhovalci! V sekularizované společnosti se tak jako tak nikdo nesmí schovávat za náboženské motivy. Výkon víry je soukromou věcí také pro muslimy. Pokud se tady vzdáváme základní kulturní techniky jako pozdravení podáním ruky, pak už vidím, jak jednou bude moje žena chodit do práce zahalena… To bych nechtěl!" napsal jeden občan, a další byl ještě přímočařejší: „Když se muslimští žáci nehodlají držet ani nejprimitivnějších pravidel chování, nemají ve škole co hledat. Jak antiautoritářská výchova dopadá, vidíme téměř denně téměř na všech školách a později v profesním životě…"

Ušetřili sůl

Relativně mírná a suchá zima utlumila spotřebu posypové soli v Rakousku. V Horních Rakousích zaznamenali s použitými 36 800 tunami a 120 000 zásahovými hodinami druhý nejnižší stav za uplynulých osm let po 2013/14, kdy byla spotřeba 25 780 tun, napsal linecký Volksblatt. Loni bylo třeba 42 500 tun a 550 zaměstnanců 31 cestářství odpracovalo při zimním ošetřování vozovek 125 000 hodin, což stálo kolem čtyř milionů eur.

Učitelé němčiny na praxi k sousedům

Studující Jihočeské univerzity v oboru učitelství němčiny budou v budoucnu moci absolvovat praxi ve Freistadtu, napsaly OÖN. Ještě v tomto měsíci mají začít první z nich. „Od příštího školního roku tu má pak pravidelně praktikovat patnáct začínajících kantorů," píší OÖN.
Popisují, že myšlenka k této kooperaci vznikla při návštěvě učitele freistadtské nové hudební střední školy Paula Raaba na katedře němčiny jako cizí řeči na budějovické univerzitě. „Společně s tam působícím Thomasem Pimingsdorferem ze Schärdingu a vedoucí katedry germanistiky Hanou Andrášovou bylo nejprve sjednáno partnerství s Pedagogickou vysokou školou v Linci. Vyústilo v hledání školy poblíž hranic, a takovou se ,ose´ Raab – Pimingsdorfer přirozeně jevila střední hudební škola ve Freistadtu."
Vazby na Mühlviertel měli podle prof. Pimingsdorfera v Budějovicích vždycky. Ilustruje to vzpomínkou na studenta, který pracoval v mühlviertelském klempířství a na budějovické univerzitě všechny zdravil "Griaß di". Museli mu prý tehdy vysvětlit, že studenti a profesoři si na univerzitě spíše netykají…
Minulý týden pak byl projekt rozjet při návštěvě zástupců Jihočeské univerzity ve Freistadtu. Děkan Pedagogické fakulty Michal Vančura, Hana Andrášová a Thomas Pimingsdorfer navštívili ředitele freistadtské školy Petera Beyera a učitele Raaba, aby zpečetili první učitelská působení Jihočechů v tomto zařízení. „Touto kooperací se zahraniční univerzitou vstupujeme na pevninu v Rakousku absolutně novou," řekl Beyer.

C. k. se na chvíli vrátí.C. k. ožije v Linci

Stovky účastníků v historických uniformách se sjedou nadcházející sobotu do Lince k jubilejní „Jarní parádě" Dragounského regimentu No.7 „vévody z Lothringenu a Baru". K pochodu v centru města organizátoři pozvali desítky „jednotek" ze všech bývalých korunních zemí, napsaly OÖN. Paráda odstartuje v 17.15 na Náměstí Martina Luthera a půjde přes Landstrasse, Holubí trh a Schmidtorstraße na Hlavní náměstí. Účastníky uvítá a představí velitel dragounů „oberst i Tr." Johann M. Eckhardt von Eckenfeld. Kolem 18.15 začne polní mše, v 19 hodin zahraje čepobití kapela občanské gardy v Regau.

Velké úřady jsou levnější

Velké okresní správy jsou výhodnější než malé, i když si mnozí neprávem myslí, že malé jednotky mohou být obzvlášť efektivní, říkají vedoucí institutu komunálních věd docent Friedrich Klug a jeho zástupce, místostarosta Lince Detlef Wimmer, nad aktuální analýzou správních úřadů v Horních Rakousích.

Institut vytvořil na základě aktuálních rozpočtů hornorakouských okresů náklady správy na jednoho obyvatele. Z tabulky je patrné, že okresy s alespoň 100 000 obyvateli jsou při téměř identických úkolech mnohem levněji spravovatelné. Pořadí podle velikosti: 1. Linec venkov (142 903 obyvatel – náklady na jednoho občana 62,44 eura), 2.Vöcklabruck (132 572 – 61,1), 3. Gmunden (99 924 – 70,11), 4. Braunau (99 903 – 63,91), 5. Urfahr – venkov (82 809 – 63,2), 6. Wels – venkov (69 316 – 73,63), 7. Perg (66 652 - 76,05), 8. Freistadt (65 261 – 75,96)… 13. Rohrbach (56 414 – 83,62), 14. Kirchdorf (55 793 – 106,7), 15. Eferding (32 309 – 99,24). Výdaje v okrese Kirchdorf jsou ovlivněny novou výstavbou radnice, a tedy nesrovnatelné.

Levné? Jak pro koho

Město Linec se chlubí také svými seniorcentry, která připravují pro starší občany také stravování v akci „Polední stůl". Ženy od 55 let a muži od 60 let v nich mohou v poledne dostat kompletní menu zhruba za 6,50 eura. Funguje to na objednávku, třeba telefonem, a na předložení dokladu s fotografií při výdeji. Službu poskytuje devět seniorcenter. „Protože jsou tato zařízení rozdělena po celém území města, jsou pro zájemce dostupná nejkratší cestou. Nejen výhodná cena, ale i příležitost pojíst pospolu dělá tuto nabídku atraktivnější," míní městská radní pro sociální věci Karin Hörzingová.
Při kursu koruny vychází takové sociální jídlo asi na 177 korun. Všechno je relativní…

Králíci ničí hřbitov

Divocí králíci nebo zajíci v poslední době ničí hroby na hřbitově v Simbachu (okres Dingolfing), zaznamenala PNP. Který druh škody působí, se podle starosty Herberta Sporrera nedá zatím přesně určit. Postižen je ale celý hřbitov, nejen jednotlivé hroby. „Zatím co obec se snaží hřbitov lépe oplotit a tabulkami vyzývá návštěvníky, aby brány pečlivě zavírali, zkouší také jednotliví pozůstalí své hroby chránit. Mnozí umístili kolem jednotlivých květin pletivo, položili na hrob mříže či folie, aby se zajíci alespoň nemohli prohrabat příliš hluboko, ale to problém neřeší celkově. Po společné prohlídce areálu se zástupcem okresního úřadu navrhl sokolník starostovi lovit ,škodnou´ s pomocí fretek nebo dravých ptáků," píše PNP. Starosta chce nyní mluvit s majiteli sousedních pozemků, zda by s tímto řešením souhlasili. Pokud prý ano, Sporrer službu objedná.