Vyhledavače zdůrazňují, že tyto kraslice byly mládencům dávány výlučně sobotní večer před Velikonocemi. Jejich počet vyjadřoval míru dívčiných sympatií, přičemž lichý počet sděloval, že kluka vidí velmi ráda. Bylo-li vejce jen jediné, znamenalo to ale odmítnutí.
Paní Wössová založila na „schecklech" sbírku, k níž ovšem přibývaly i jiné druhy. Dnes jich má na 1250 – taky mramorové z Itálie, jemně malované z Finska, stříbřené z Řecka, vejce ze seschlé mořské pěny, s náboženskými motivy z Ruska a Ukrajiny, a podle pasovského listu obzvlášť mnoho z Čech a Moravy. Na snímku drží pštrosí vejce právě z Moravy.

Nezaměstnaných je víc

Podle mezinárodní definice bylo v Rakousku loni 9,1 procenta nezaměstnaných - 251 800. Jen za čtvrté čtvrtletí jich přibylo meziročně asi 10 000 víc. V roce 2010 jich bylo „jen" 203 400, o pětinu méně, píší OÖN. Během těchto pěti let se počet zaměstnaných zvýšil o 131 600 na 4,15 milionu. Kvóta zaměstnanosti žen koncem roku 2015 stoupla na 67,1 %, u mužů poklesla na 75,1 %.

Cizinci „zlobí"

Podíl cizinců na trestné činnosti v Bavorsku stoupl na 31,5 procenta, sdělil ministr vnitra Joachim Herrmann. Podíl podezřelých přistěhovalců se zvýšil od roku 2011 ze 1,7 na 6,4 procenta. „Že přesto celkový počet trestných činů v zemi opět poklesl, vysvětluje Herrmann úbytkem domácích podezřelých. Úřady registrovaly loni celkem 595 000 deliktů, o 2,8 % méně než předloni," píše PNP.

Přibylo lesů

Plocha lesů v Bavorsku se loni rozrostla o 126 hektarů, což odpovídá velikosti 177 fotbalových hřišť, řekl ministr zemědělství Helmut Brunner. Za zvlášť potěšující označil, že lesů přibylo v regionech kolem Mnichova a Řezna, bohatých na obyvatelstvo. V blízkostech velkoměst je les obzvlášť důležitý pro ochranu životního prostředí a rekreaci.
Celkově je v Bavorsku asi 2,6 milionu hektarů lesa. V uplynulých 35 letech se tak plocha zvětšila o 17 000 hektarů.

Kočička na cestě

V Dolním Francku přečkala kočka asi 60kilometrovou jízdu po dálnici v motorovém prostoru auta, píše PNP. Jak sdělila policie, v úterý jel 31letý z Würzburgu směrem na Bamberg. Když u Theresu v okrese Hassberge zastavil na parkovišti, našel pod kapotou cizí zvířátko. Hlídka policie slepého pasažéra z prostoru osvobodila a dopravila jej do útulku. Zda kočku někdo ve Würzburgu postrádá, zatím není jasné.

Drsné vyřizování

46letý šéf rockerského klubu v Severním Porýní-Vestfálsku musí na čtyři a půl roku do vězení. Poslal ho tam okresní soud ve Schweinfurtu za nebezpečné ublížení na zdraví a poškozování cizí věci, píše PNP. Podle soudu obžalovaný před rokem zmlátil v Bad Kissingenu do bezvědomí muže, který vystoupil z podřízené skupiny rockerů. Při útoku ho připravil o článek prstu. „Obžalovaný chtěl vzít věc do svých rukou a vykonával svémocnou justicí, místo aby se spolehl na státní orgány," řekl předseda senátu.
Po dlouho trvajícím osobním nepřátelství obviněného a poškozeného přijel rocker s deseti dalšími v noci z Hagenu do Bad Kissingenu. Poté, kdy skupina vnikla do domu oběti, šéf napadl poškozeného sedmnácti údery tak, že je dodnes práce neschopný.

Starosta s kolegou u výchovných terčíků.Výchova k pořádku

Na trase jednoho kilometru silnice od Kirchhamu na jih míjejí v těchto dnech motoristé množství žlutých šipek. Upozorňují na věci, které řidiči zpovyhazovali z oken, píší OÖN. „Šipky nám nakonec nestačily, potřebovali bychom ještě dalších sto," říká starosta Hans Kronberger.
Akci vymyslel výbor pro životní prostředí obce. Kirchham chce takto demonstrovat, jaké důsledky má ignorance mnoha řidičů. „V okrese Gmunden nasbíráme po krajích silnic ročně třicet tun odpadu, mezi kterým je třeba kolem 10 000 plechovek Red Bulla," dodává mistr silniční správy Alois Lanz. Jeho lidem teď na jaře pomáhá uklízet mnoho dobrovolníků z řady obcí.
„Co zůstává ležet, bývá často hororem pro zemědělce," pokračuje list. „Mnoha kravám už nasadili do žaludků magnety, aby jim požité kovové věci nevnikly dále do trávicího traktu. Hliník ale není magnetický a kousky plechovek rozsekaných při sklizni ničí střeva přežvýkavců," potvrzuje zvěrolékař Hannes Gattinger. Mnohdy s důsledkem nucené porážky… Zemědělci proto volají po zavedení záloh na plechovky, jako je tomu v Německu. Pokud to není možné, chtějí odškodnění pro postižené. S menší přirážkou na každé balení by se to prý dalo financovat.
„Všichni se ovšem shodují v tom, že nejlepší řešení by bylo, kdyby řidiči odpadky nevyhazovali z oken," uzavírá list a cituje předsedu okresního svazu odpadu Fritze Steindla: „Minimální pokuta za to je 400 eur. Bohužel se ale sotvakdo nechá přistihnout při činu…" Žluté šipky v Kirchhamu budou příští rok instalovány opět. Na snímku jsou starosta Hans Kronberger a Stefan Söllner z výboru pro životní prostředí.

„Fairové" automaty

S koncem měsíce budou všechny automaty na teplé nápoje v jedenácti městských budovách Lince přestavěny na značku Fairtrade-Kaffee. Ceny zůstanou stejné. Městská radní Eva Schobesbergerová za akci děkuje dlouholetému angažování se mnoha lidí v úřadech magistrátu, kterým se podařilo vytvořit klima k tomuto „přestupu". Je hrdá na to, že se Linec může nazývat „fairtrade-městem". Přestavění automatů je podle ní krokem velké symbolické síly.
Linec je po Štýrském Hradci a Salcburku třetím hlavním zemským městem Rakouska, které tento predikát získalo. Patří tak ke 121 fairtrade-obcím a čtyřem vídeňským okresům, „které na lokální úrovni podpořily férový obchod s produkty férově opatřenými". Ve světě je kolem 1500 Fair Trade Towns, dodává buletin města.
Vysvětluje, že myšlenka vznikla před více než desetiletím v Anglii. Skupina Oxfam v obci Garstang kolem Bruce Crowthera, snažící se podporovat malovýrobce ze třetího světa nákupem jejich produktů za spravedlivé ceny a umožnit jim tak lepší život, si dala za cíl rozšířit tento způsob obchodu na všechny produkty nabízené v obci. Iniciativa se rychle rozšířila. V Rakousku odstartoval projekt fairtrade-obcí v roce 2006. Vedle poctivých cen je z prodeje poskytována producentským organizacím i fairtrade-prémie k podpoře sociálních a vzdělávacích projektů a k rozvoji infrastruktury.

Linec rozkvétá

Ve městě se rozjely jarní úpravy parků a zelených ploch. Zaměstnanci městské zeleně a péče o komunikace ošetří v nadcházejících týdnech 413 hektarů ploch, což odpovídá velikosti 380 fotbalových hřišť. Vysadí 90 000 květin ve 62 druzích, z toho 40 odrůd macešek, většinou z vlastní produkce. K tomu na jarní teplo čeká více než 17 000 cibulek tulipánů, narcisek, krokusů a spol., které linečtí zahradníci vysázeli na podzim.
Město má 115 parků a zelených ploch, 450 hektarů vlastního lesa a 112 hřišť. Stará se o ně kolem 200 zaměstnanců a 30 učňů.

Vyhazovační sousedé

Rakušané ročně vyhodí kolem 760 000 tun potravin. Podle WWF končí v popelnicích zbytečně asi 157 000 tun, mnoho věcí ještě originálně zabalených nebo jen částečně spotřebovaných. Evropská komise odhaduje, že v EU se ročně vyplýtvá asi 89 milionů tun potravin, tedy 179 kilogramů na hlavu.

Biskup Stefan Oster.Bůh bez lidu?

Pasovský biskup Stefan Oster (50) počítá s tím, že v jeho diecézi budou muset zavírat kostely. Nejspíš to prý nebude hned v příštích letech, ale pak k některým uzavřením dojde. Řekl to v interview s publicistou Peterem Seewaldem (61), rodákem z Pasova, který dnes žije v Mnichově. Společně s Osterem napsali knihu rozhovorů s názvem „Bůh bez lidu?", která se bude prodávat od 1. dubna (14,99 eura).
Titul se váže ke kritickému stavu křesťanských církví, vyznačujícímu se vysokým počtem odchodů věřících, klesající návštěvou pobožností a stálým ubýváním víry lidí v Boha, píše PNP. Pasovské biskupství má prý sice ještě ráz „lidové církve", jak Oster v knize uvádí, „ale také my cítíme, jak klesá duchovní ,hladina spodní vody´ , všude se porušují tradice a že my tento trend také nemůžeme zastavit". Jedno, byť ne celoplošné, řešení vidí pasovský biskup v mladých hnutích usilujících o změnu, jako je třeba iniciativa B'n'P (Believe and Pray).
PNP zmiňují, že biskup v knize hovoří i o velmi osobních věcech, jako třeba o „hluboké a velké lásce" ke své někdejší partnerce a o svém obrácení se ke kněžství. Na otázku, co ho vedlo k tomu nechat pohlédnout do svého nitra tak hluboko, Oster v PNP říká: „Je to díl mého života a především díl historie mého povolání. Došly mi na této cestě velmi důležité věci vztahu k Bohu a lidem, i to, jak náš vztah k lidem s Bohem souvisí. Pasáže, ve kterých vyprávím o mé dřívější partnerce, s ní byly probrány – jde přece o pravdu…"
PNP poznamenává, že kniha sice nese „temný" titul, zjevně pocházející od Seewalda, kterému v dialogu s teologickým partnerem, někdejším rozhlasovým moderátorem a nyní biskupem, připadla role „vkládání prstu do ran", ale také vzbuzuje naději. „Než Seewald vypočítá všechna ta špatná čísla výstupů z církví a prázdných kostelů (jen v uplynulých 14 letech ztratila katolická církev od oltářů 3,6 milionu lidí), smí čtenáři představit člověka Stefana Ostera, což je vysvětlující a napínavé. Lidé se dozvědí, jaké hudební záliby budoucí biskup v mládí měl (Bruce Springsteena například nebo Huey Lewise & The News, a ,samozřejmě´ Dire Straits), ale i to, proč přes ,kariéru´ ministranta si na škole zvolil předmět etiku (protože mu výuka náboženství připadla příliš nudná), jak později inklinoval k buddhismu, že knihy jsou jeho ,pokušením´ a že mu ješitnost nebyla v letech jeho moderování cizí…"
„Jenže pak nastal velký obrat," pokračuje PNP. Ačkoliv moderátor Oster mohl z rádia Charivari v Řeznu přejít ke vznikající Antenne Bayern v Mnichově, rozhodl se pro studium filozofie. A pak přišlo jednoho dne rozhodnutí. Přes dlouholeté partnerství s jednou ženou pocítil nynější biskup volání, které ho už nemělo pustit. Hluboce si uvědomil, že se musí dát k dispozici. „Bylo to jako blesk, který mým životem otřásl," cituje ho list.
Konfrontován s četnými krizovými projevy současné církve pléduje Oster za obrácení se ke kořenům křesťanství. Reforma církve musí vyjít od „nemělněného" evangelia. Co se týče výstupů z církve, je realistou – vychází z toho, že dna ještě nebylo dosaženo.
Otázka v titulu jejich knihy je podle pasovského biskupa spíše motivující než nahánějící strach. Eroze církve a víry je podle něho skutečností, kterou nelze zalhat, která je ale zvládnutelná.

Riziko kadeřnic

Krajně nespokojená byla 48letá zákaznice z Ampfingu s uměním 41leté kadeřnice z Waldkraiburgu. Popadla ji za vlasy a zavolala na ni policii, píše PNP. Tam se sice telefonátu podivili, ale vyslali do salonu policistku s kolegou.
Volající jim ukázala výstřižek z časopisu "Frau im Spiegel". Na nich byl vidět stranový a dozadu stupňovitě sestříhaný „pony účes", který odpovídal jejím přáním Když prý jí ale kadeřnice nějakou dobu stříhala, zapochybovala zákaznice o její profesionalitě a obávala se, že snad na ní tvoří něco podle vlastních představ.
Kadeřnici nepomohlo, že požádala kolegyni, aby přání nespokojené zákaznice vyhověla. Ta se vzhledem k drsným urážkám od klientky nechtěla vlasů ani dotknout. Šéfová salonu dodala, že před provozovnou už zůstávali stát lidé, aby se podívali, co se děje. Nakonec odjela na policii podat na klientku, která u ní byla ten den poprvé, trestní oznámení pro ublížení na zdraví. Obdobné oznámení podala taky zákaznice na ni.
Policejní šéf Georg Deibl řekl, že nyní bude muset státní zastupitslství přezkoumat, zda provedený sestřih naplňuje skutkovou podstatu tohoto přečinu. On sám si netroufá posoudit, zda byla nespokojenost ženy z Ampfingu oprávněná. Tiskovou zprávu o události ale otitulkoval významným citátem: „Je krásné být důležitým, ale důležitější je být krásným…," uzavírá PNP.

Chtějí místo pro narkomany

Bavorský svaz okresů se silně zasazuje o vznik prostor ke konzumování drog v Mnichově a Norimberku, napsala PNP. V dopise bavorskému ministerskému předsedovi Horstu Seehoferovi (CSU) žádá prezident svazu Josef Mederer (CSU) o vydání nařízení, které by to umožňovalo. „Obzvlášť v příměstských oblastech potřebujeme prostory, v nichž by závislí mohli aplikovat drogy pod kontrolou," uvedl. PNP vysvětluje, že okresy musí přebírat odpovědnost za lidi s onemocněními z drogového konzumu. V minulém roce bylo v Bavorsku tolik obětí závislosti jako už 15 let ne.

Veřejnost ukradla spis…

Při procesu za jízdu bez řidičského oprávnění u úředního soudu v Kaufbeurenu došlo v lednu k rozruchu v jednací síni. Když chtěl státní zástupce v úvodu přednést obžalobu na 50letou ženu, diváci se smáli a ironicky tleskali. Starší muž vstal a na žalobce křičel: Jste zatčen! Následně obžalovaná hodila jednomu z diváků vyšetřovací spis, který dodnes není k nalezení. Podle PNP patřila skupina výtržníků pravděpodobně k uskupení tzv. říšských občanů, scéně složené s teoretiků spiknutí a pravicových extrémistů, kteří Německou spolkovou republiku a tím i její právní řád nepokládají za legitimní.
Krátce předtím, než byla jednací místnost vyklizena, skupina i obžalovaná opustily sál. Žena pak byla odsouzena v nepřítomnosti k odnětí svobody na osm měsíců. Trest ještě nenastoupila. Několik osob je stíháno kvůli odcizení úřední listiny a pořizování filmového materiálu z jednání, který byl šířen po internetu.