Radost hlavně pro malé.„Verena Franzová tak mohla společně se sousedy oslavit veselé a vskutku bílé Vánoce včetně sněhového baru a sněhového dětského hřiště," píše list.  „Teď jsem sněhová královna Ansfeldenu," dodala vítězka nezvyklé výhry.

Vánoce stoletých

Vánoce oslavilo ve Welsu šest mužů a čtyři ženy starší sta let. „Komu byla dána milost takového stáří, to je většinou člověk se silnou vůlí," říká v deníku OÖN vedoucí městských domů pro seniory v Neustadtu a v Laahenu Regina Lintová a uvádí příklad: „Náš Karl Wagner, který stoletiny oslavil loni, znal každého gratulanta jménem a neustále měl ke všemu vtipné poznámky."  Narodil se 30. prosince a prožil změny jako od císaře k Evropské unii, od haléře k euru, od koně k traktoru a od cepu ke kombajnu… Muži přestáli válku a zajetí, ženy nesly tíhu nouze válečných let a všichni se pak s důvěrou a vitalitou do obnovy hospodářství.

Než se pan Wagner zakrojil do stovky.„Pan Wagner vypráví fascinující příběhy," pokračuje linecký list. „Jako osmnáctiletý si s kamarádem a sousedem postavili větroň a doma v Neukirchenu na něm létali – startovali z kopečka s pomocí lana vypůjčeného od plachtařského klubu v Ohlsdorfu."

Století z domovů Welsu oslavili Vánoce v kruhu svých rodin. Například 102letá Maria Kobsiková, bývalá sekretářka advokátní kanceláře, sází v životě na disciplínu – chodí prý brzy spát  a brzy taky vstává. Engelbert Gutsjahr (101), průvodčí vlaků v. v., podle synů ještě nikdy nezastonal. Elisabeth Wiesingerová (100) si poté, kdy její manžel padl, vzala jeho bratra. „Špatně slyší, skoro nevidí, ale duševně je pořád plně fit," říká její syn. DO 90 let pravidelně cvičila. Karl Novotny (100), bývalý „financ" a vášnivý muzikant, stále pilně čte noviny – OÖN odebírá od prvního výtisku. Penzionovaný řezník Franz Schmoll (100) přežil Stalingrad a osm let zajetí. V 80 letech mu odstranili tumor na páteři: Žije doma a vyžaduje nepřetržitou péči. Jeho elixírem života je sklenička červeného.

Petardy od hradu!

Kvůli zvýšenému nebezpečí požáru nesmějí být kolem bavorských zámků a hradů odpalovány žádné silvestrovské rakety a petardy, informoval pasovský deník PNP. Správa zámků připomněla, že historické budovy jsou obzvlášť ohroženy zalétnutými jiskrami. „Kromě toho  mluvčí správy apeloval na lidi, kteří chtějí příchod nového roku oslavit poblíž nějakého zámku, aby odpovědně uklízeli láhve a sklenice – každoročně se při oslavě silvestra někdo zraní o střepy.

Roste zájem o včely

Stále víc Bavorů pokukuje po chování včel, uvedla PNP. Počet těch, kteří zkoušejí mít vlastní včelstva, letos zase stoupl. Ve včelařských klubech se přihlásilo na 2500 zájemců o podklady k chovu. Bylo to o 400 víc než loni. „To ukazuje, že naše cílená podpora včelařské mládeže ve školách a v klubech nese ovoce," říká ministr zemědělství Helmut Brunner.  V Bavorsku je dnes více než 30 000 včelařů. Z mladých je na rozdíl od minulosti, kdy byla včelařina pánskou doménou, asi třetina žen. Spolková vláda včelařství letos podpořila dotací 835 000 eur.  Kromě toho investuje do zlepšování struktury nektarově výživných plodin ročně až dvanáct milionů eur.

„Uprchlík" je na dovolené

Senior výherce si někde užívá…„Udělal si přes svátky dovolenou a pak se vrátí domů," uvedl v deníku OÖN o osudu 82letého Egona Haubera, který před týdnem zmizel bez rozloučení z domova seniorů v Linci i s výhrou 25 000 eur ve sportce, vedoucí domova Mario Auinger. „Daří se mu dobře, víme, že je v dobrých rukou, a to je nejdůležitější." Na stopu čilého pána se dostali poté, kdy linecký deník OÖN zveřejnil článek o jeho zmizení (náš list rovněž informoval). „Taxikář, který ho vezl na nádraží, se nám ozval a to nám pomohlo rekonstruovat krok za krokem jeho pohyb," řekl Auinger.

Zřídili mobilní hospic

Osmdesát procent lidí by chtělo zemřít v kruhu rodiny, píší OÖN. „Umožnit jim to přes pokročilé onemocnění vyžaduje kompetentní pečování. Mobilní paliativní týmy mohou v tomto směru nabídnout lékařskou, pečovatelskou a psychosociální podporu," říká v listě předsedkyně představenstva zemského svazu hospiců Horních Rakous. Pro příští rok rozhodl zemský hejtman a referent pro zdravotnictví Josef Pühringer o dalším rozvoji tohoto servisu. Jeho podpora tak dosáhne od příštího roku už 1 525 000 eur ročně, dodal deník. Sociální rada Josef Ackerl připomněl, že už dnes je mobilní paliativní péče v Horních Rakousích celoplošná. „Je to obzvlášť důležité, protože nesmí být žádné umírání první, druhé či třetí třídy," citují ho OÖN.