Podle majitele aukční síně Matthiase Kühlinga Buddhu získal její tchán, když byl v Číně jako vojenský lékař v době tzv. boxerského povstání kolem roku 1900. Později bylo naznačováno, že by se mohlo jednat o tzv. „zelenou Taru (osvoboditelku)" ze začátku 19. století. Dražby se zúčastnili i obchodníci s uměním z Anglie, Itálie a Číny. Příklep nakonec získal Číňan, který do Bavorska poslal agenta a dražil přes telefon.

Přehlídka autonovinek

Na autosalonu v Riedu od 31. ledna do 2. února vždy od 9 do 17 hodin se představí 250 aut 31 značek. Z toho 21 bude mít rakouskou premiéru. Bude tu mimo jiné šest ze sedmi finalistů pro volbu "Car of the Year".  Organizátoři počítají opět s asi 20 000 návštěvníky. Ve zvláštní expozici uvede veteránský autoklub Ried přehlídku starých steyrů.  (www.messe-ried.at)

Superprověrka

Lukas Büchli je favoritem.Ještě tvrdší než proslulý Granitmarathon bikerů v hornorakouském Kleinzellu bude od 6. do 8. června "Granitland Xtreme". Dosavadní tradiční dvoudenní soutěž (250 km), kterou nicméně loni vítěz Josef Ilk absolvoval naráz v kuse za 17 hodin, doplní ještě „normální" maraton  na 78 km v neděli. Na vytrvalce tak čeká celkem převýšení 9500 metrů. K závodu už se přihlásila mezinárodní esa – také Švýcar Lukas Buchli, Wolfgang Krenn ze Štýrska a Portugalec Luis Leão Pinto. Startovné bude 165 eur. Závod absolvovalo loni na 1500 cyklistů. (www.granitmarathon.at)

Umělé těhotenství lesbičkám

Rakouský Ústavní soud rozhodl, že ženám v homosexuálním partnerství musí být umožněno splnění přání mít děti prostřednictvím umělého těhotenství – dárcovstvím semene. Napsal to páteční deník OÖN. Podle prezidenta soudu Gerharta Holzingera nejsou žádné přesvědčivé důvody pro nynější diskriminaci, jak už vyslovil i Evropský soud pro lidská práva.  V zákoně uváděný důvod, tedy bránění nebezpečí tzv. mateřství „na zakázku", na metodu darování semene nesedí. Tento zcela přirozený předstupeň těhotenství a porodu – na rozdíl od dárcovství vajíček a jejich oplodňování v laboratoři – nevyvolává ani žádné zvláštní etické nebo morální otázky.

Ústavní soudci na návrh Nejvyššího soudu a dvou žen v registrovaném partnerství zrušili ustanovení zákona o rozmnožování. Zákonodárce má do konce roku lhůtu pro jeho opravu. Do té doby norma platí dál s výjimkou zmíněné dvojice.

Také „ochrana rodiny" není argumentem pro současnou podobu zákona, řekl Ústavní soud. „Ze společenského pohledu homosexuální partnerství nestojí v podřízeném postavení k manželstvím a partnerství rozdílných pohlaví, ale stojí vedle nich, a také je nemůže ohrožovat," uvedl. „O to méně lze nebezpečný potenciál vystopovávat  v umožňování splnění přání těchto lidí mít děti, i když to lze ve svazku dvou žen jen prostřednictvím semene darovaného třetí osobou."

Rozhodnutí soudu se vztahuje i na ženy v neregistrovaném partnerství.