To se pak pomoc rodiny hodí, protože on sám taky musí chodit do učení – chce být elektrikářem, zahradníkem rozhodně ne. Obří dýně pěstuje čtyři roky, ale o místo na záhoncích se s matkou a babičkou pře už od deseti let. Ještě že prý mají malý statek a tedy i dost místa… O nadcházejícím víkendu ho čeká celorakouské „dýňové" mistrovství v Tullnu. Doveze prý k němu více než třistakilogramový kus…

Ze světa zvířat

Počet divokých prasat v prostoru Velkého Lince se v posledních pěti letech rozrostl z 20-30 kusů na 70 až 100, řekl deníku OÖN okresní mistr lovu Engelbert Zeilinger. Před čtyřmi lety tu bylo složeno deset prasat,  loni už třicet. Zeilinger varuje před eskalací problému. Zatím co v lesích divočáci škody nepáchají, nýbrž ničí škůdce v půdě, kulturní plochy likvidují a řada zemědělců se už cítí být existenčně ohrožena. „Během pár let to může být problém nejen v oblasti Lince, ale v celých Horních Rakousích," varuje mistr lovu.

V pondělí dopoledne přejelo auto v blízkosti Klafferu na Smrčině v okrese Rohrbachu mladého rysa, který přebíhal přes silnici. „V severním Mühlviertlu se opakovaně pohybují rysi ze Šumavy," píše deník OÖN.

Ptáci útočili

K nečekanému sebevražednému „útoku ptáků" v neděli odpoledne na projíždějící auto po dálnici A9 u Sattledtu získal deník OÖN informaci od „přepadeného" řidiče Andrease Chistého (38). Právě v momentu, kdy ho na hejno špačků upozornila manželka, se ptáci vrhli střemhlav na auto, v němž s rodiči cestovaly i dvě děti.

Řidič podle deníku reagoval instinktivně – a správně, píše list. „Naštěstí jsem auto nestrhl," říká Chisté. Možnost vyhnout se prý stejně ani neměl. Rodinka se stačila jen přikrčit. „Opravdu jsme se báli, že nám všichni ti ptáci vletí do vnitřku auta," uvedl.  Špačci „bubnovali" do vozidla několik sekund a znatelně je poškodili. Zhruba stovka jich zahynula, jejich těla z dálnice odklidili cestáři.

„Proč se ptáci na auto vrhli, si neumí vysvětlit ani Gerhard Aubrecht, vedoucí centra biologie v Linci. Zdůrazňuje, že takhle na dálku je diagnóza vždy těžká, ale jako důvod agrese předpokládá zmýlení, iritaci hejna například nějakou reflexí světla," píší OÖN.

Andreas Chisté dodává, že při jízdách od té doby rozhodně nemá žádný nedobrý pocit, ale ptačí hejna prý bude rozhodně vždycky sledovat…

Freistadt jako nový

Město Freistadt, v němž bude vedle Bad Leonfeldenu, Českého Krumlova a Vyššího Brodu v příštím roce přeshraniční zemská výstava, výrazně vylepšilo vzhled svého náměstí nákladem 1,6 milionu eur, informují OÖN. Právě vzhledem k nadcházející výstavě mu zemská vláda přispěla polovinou potřebné částky. Parkovací plochy byly nově uspořádány, takže víc prostoru zbylo pro chodce. Celé náměstí je bezbariérové, vznikly na něm ostrůvky s občerstvením, přibyly nové lavičky atd.  Přeloženo bylo 375 000 dlažebních kostek, v přilehlých ulicích pak dalších 122 000. Položeno bylo nově 600 metrů hlavní kanalizace, 750 metrů domovních přípojek a 2600 metrů trubek. Přemístěno bylo 6000 kubíků zeminy. Úpravy začaly letos v březnu, dokončeny mají být v listopadu. Už nadcházející pátek ale bude proměna náměstí otevřena městskou slavností od 17 hodin mj. s módní přehlídkou, informačním stánkem k průběhu stavby i k zemské výstavě. Naváže na ni prodloužený večerní prodej.

V pořadu Vsaďte, že… udiví s traktorem.S traktorem do televize

V sobotní premiéře obnovené televizní show Vsaďte, že… s novým moderátorem Markusem Lanzem budou mít své želízko v ohni soutěžících i Horní Rakousy. Johann Redl (55) ze Saxenu (foto ZDF) přitom bude v tomto pořadu už pošesté – poprvé tu byl před dvaceti lety! Stuntman, muž v domácnosti, autoprodejce a otec tří dcer, jak ho představuje deník OÖN, tentokrát předvede něco mimořádného s traktorem těžkým 3,5 tuny. Uvádět podrobnosti předem mu zakazují regule soutěže. Uvedl jen, že na vystoupení trénuje už tři měsíce, pětkrát v týdnu…

Bohatý a chudý soused

Čisté jmění Rakušanů, tedy finanční a hmotný majetek oproštěný od závazků, je v průměru kolem 256 000 eur. Je ovšem rozděleno nerovnoměrně, píše deník OÖN. Podle národní banky má zhruba 40 procent domácností maximálně 50 000 eur, 11 procent ale více než půl milionu. V rozpětí od nuly do 250 000 je 70 procent domácností. K nim by ale bylo třeba připočítat i 5,3 procenta rodin, které mají tzv. negativní jmění, tedy jen dluhy… Více než stotisícové mínus má 0,39 procenta lidí.

Nerovnost potvrzuje i to, že deset procent domácností disponuje čistým majetkem menším než 1000 eur. Deset procent na druhém konci škály má zato po více než 542 000 eur. Polovina rodin má méně než 76 000. Jedno nebo víc motorových vozidel s průměrnou hodnotou 13 088 eur má 74,9 procenta domácností. 47,7 procenta má vlastní bydlení.

Sousedé bez práce

V září hledalo v Horních Rakousích práci 35 015 lidí, o 6,5 procenta víc než loni. Přesto má tato spolková země nejnižší nezaměstnanost ve státě – 3,8 procenta, o 0,2 procenta nižší než Solnohradsko. Gerald Haider ze zemského úřadu práce řekl v deníku OÖN, že polovina nárůstu jde na vrub řady leasingových firem, které nyní zaměstnance uvolňují. Zejména produkce dodávající automobilovému průmyslu citlivá na konjunkturu trpí nyní slabým německým trhem.

Se 628.000 zaměstnanci ve mzdě a 8387 volnými místy jsou na tom Horní Rakousy ale pořád lépe než třeba srovnatelné Dolní Rakousy nebo Štýrsko, zdůrazňuje Haider a chválí za to podniky a zemskou vládu. Ke stoupající nezaměstnanosti přes rostoucí počet volných míst připomíná, že  firmy mají na zaměstnance stále větší požadavky. Je proto třeba investovat do vzdělávání. O nepoměru nároků zaměstnavatelů a nabízené kvalifikaci uchazečů podle něho svědčí i to, že ačkoliv má úřad práce ohlášeno 1630 volných učňovských míst, stále ještě 1015 mladistvých zařazení hledá.

Podpoří chudé

Distributoři elektřiny Energie AG a Linz Strom začali přes charitu a lidovou pomoc rozdělovat sociálně slabším rodinám prozatím 5000 balíčků, které by jim měly pomoci uspořit ročně skoro 200 eur nákladů na elektrickou energii.  Napsal to deník Volksblatt. V balíčcích jsou LED lampy, vypínač standby, informační brožura k úsporám energie a slevový kupon k nákupu úsporného spotřebiče.  „Balíčky míří na více než 7000 lidí pobírajících minimální podporu v Horních Rakousích," vysvětluje list. Připomíná, že jen charita loni poskytla 8500 poradenství lidem v nouzi, z nichž více než třetina má značné problémy s výdaji na bydlení a energie, které rostou výrazněji než příjmy.

Svačinky zdarma

Bavorský ministr zemědělství Helmut Brunner si v deníku PNP chválí pozitivní bilanci tří let zemského programu výživy. „Vytvořili jsme základ pro zdravou výživu a zdravý způsob života občanů země jako jedno z megatémat 21. století," říká. Za zvlášť úspěšný označuje projekt ovoce do škol. „Kolem 33 000 žáků základních škol dostává zdarma čerstvé ovoce a zeleninu. Od listopadu bude pilotní program doplněn o mléko a mléčné produkty," uvádí PNP.

Veteráni pochodují

Mezinárodní dvoudenní pochod třemi zeměmi uspořádá od pátku do neděle poosmnácté bavorská skupina Německého svazu záložáků. Akce se účastní aktivní vojáci a rezervisté z celé Evropy, jak připomíná PNP.

Prezentace bude v pátek od 17 hodin do půlnoci v kasárnách Na Zlaté stezce ve Freyungu. V so botu po snídani odjedou účastníci autobusem do Altreichenau, odkud v osm hodin odstartují od bývalých lázní k volnému pochodu na 36 kilometrů. Povede přes Frauenberg a Třístoličník k Plešnému jezeru, přes oblast Smrčiny do Rakouska a znovu přes Frauenberg zpátky do Altreichenau. V kasárnách je pozdraví mimo jiné poslanec Bundestagu Andreas Scheuer, na večer je připravena kamarádská zábava. V neděli vyrazí „pochodníci" na trasu 25 km kolem Freyungu s cílem v poledne v kasárnách na oběd.

Podle PNP je přihlášeno 313 vojáků - 213 Němců, 40 Čechů, 19 Poláků, 24 Maďarů, 15 Američanů, 15 Slováků a dva Švýcaři.

Rekordně za benzín

Ceny benzínu v Německu překonaly v září historický rekord, napsal deník PNP. V průměru uplynulých čtyř týdnů platili za litr Superu E10 řidiči 1,671 eura. Nejdražší byl benzín 13. září, kdy stál průměrně 1,709 eura.

Podpora podnikatelům

Zvýhodněnou nemocenskou při delší pracovní neschopnosti dostanou rakouští malí podnikatelé zaměstnávající maximálně 25 lidí. Mohou ji čerpat od 43. dne marodění po dobu maximálně 20 týdnů trvání stejné nemoci. „Podpora činí 26,97 eura denně a bude každoročně valorizována," napsal deník Volksblatt.

Nechutné puzzle

Předsedkyně poslaneckého klubu CSU bavorského sněmu Gerda Hasselfeldtová odeslala předsedovi představenstva amerického internetového zasilatelského obchodu Amazon výzvu,  aby firma zastavila distribuci puzzle s fotografií krematoria v památníku koncentračního tábora v Dachau. „Pro ty, kteří tady přežili, a pro příbuzné obětí je to úder do tváře," napsala poslankyně zastupující volební okres, v němž se Dachau nachází.