Pokračuje, že to podle Müllera to vlastně nechtěli. Protože se medvědí přírůstky těžko odchovávají, rozhodla správa parku pro přerušení Luniny březosti. Byla uvedena do plné narkózy, dostala požadované přípravky, ale během uspání došlo ke komplikacím a vedení upustilo od navrhovaného opakování procedury. Pravděpodobnost těhotenství byla pětadvacetiprocentní, a vyšla, píše list.

Papá Benni se podle zvěrolékaře už se situací vyrovnal – u medvědů je totiž často nebezpečí, že samec má se svým potomstvem problémy. V Neuschönau tomu tak není, Benni sedí často u vchodu do doupěte a rodinku pozoruje.

Linecký Babylon

Obyvatelé Lince pocházejí ze 148 zemí. 34 289 jich nemá rakouské občanství. Už každý čtvrtý Linečák má migrační původ, napsal deník Volksblatt. K integraci cizinců přispívá i intenzivní výuka němčiny (až 540 hodin během tří let v mateřské škole), přičemž podporován je u dětí i rozvoj mateřského jazyka – podle expertů se tak učení cizí řeči lépe rozvíjí. Cílená jazyková výuka je podporována i u rodičů školáků. „Kdyby byly odborné kompetence migrantů lépe využity, městu by to mohlo přinést až 55 milionů eur z dodatečných příjmů a ze snížení výdajů," tvrdí pověřenec pro integraci Belmir Zec s odvoláním na aktuální studii rakouského svazu obcí.

Parky se sbližují

Setkání (vlevo ředitel bavorského parku Leibl).„Na konci procesu by mohlo vzniknout v Evropě jedinečné přeshraniční chráněné velkoúzemí Šumava," napsal pasovský deník PNP k návštěvě náměstka českého ministra životního prostředí Vladimíra Dolejského v Národní parku Bavorský les. Jejím cílem bylo podle listu navázání užší spolupráce „po letech ticha".

S ředitelem bavorského parku Franzem Leiblem (vlevo) se host shodl, že oba parky by měly být majákem ochrany přírody v Evropě. Česko ale musí ještě leccos dohánět, pokračuje PNP. „Kvůli jiné politické konstelaci tam myšlenky ochrany přírody nebyly sledovány konsekventně," píše a naznačuje, že se tu uvažovalo o povolení lovu v parku či nasazení jedu v boji s kůrovci.

Dolejský v Bavorsku ujistil, že nový plán Národní parku Šumava už má na stole a že bude brzy schválen. Cílem je znovuzískání certifikátů, které byly Šumavě v poslední době odebrány, uvedl pasovský deník. Pro něho osobně je ale důležité i to, že národní park musí být také „prožitelný" návštěvníky, a v tom vidí koncept bavorského parku jako vzor.

Pokuta za vyjícího psa?

Pokutu 100 eur má zaplatit městu Christian Scheider, odborář mocného německého svazu Verdi z Mnichova, za to, že nechal svého psa výt při vzpomínkovém aktu na Lidový den smutku za padlé v Hofgarten. Odmítl zaplatit a zažaloval.  Scheider uvedl, že svého „politicky aktivního psa" vzal na shromáždění, kde památku padlých chtěli uctít konzervativní politikové a bundeswehr. Ví prý, že „militaristické akce" nesmějí být rušeny, aby mohl být „lidský materiál rekrutován pro války", ale jeho kříženec pinče Pico prý hlasitě vyl jen proto, že ho vystrašila dechovka. Nepřestal ani, když hrála hymnu, poznamenává PNP.

Jeden z policistů jako svědek mínil, že asi půlhodinové nepřetržité vytí bylo vůči smutečním hostům „respektlos". 65letý účastník mítinku řekl, že podle něho byl pes k vytí cvičen, byl prý „jako mašina". Skupina odborářů prý nejspíš přišla na shromáždění jen kvůli tomu.

Soud odročil k dalšímu dokazování. Obhajoba navrhla i předvolání zmíněného psa…

Bezpečněji u sousedů

Loni bylo v Horních Rakousích registrováno 66 654 trestných činů, o 2,5 procenta méně než předloni. Je to druhý nejnižší stav za desetiletí. Podle zástupce zemského policejního ředitele Aloise Lißla je méně potěšující počet majetkových deliktů. Sečte-li se vloupání do bytů, domů, obchodů a firem, vychází to na deset útoků denně, píše Volksblatt. Objasněnost bytových vloupaček byla jen 10,5 procenta, do firem 15,4 procenta. Jednou z příčin je, že pachatelé jednají náhodně a bez vztahu k poškozeným. V oblasti hospodářské kriminality, kde se strany často navzájem osobně znají, bylo objasněno 64,8 procenta případů, celkově pak 49,9 procenta (v celostátním měřítku 43,1). Drogových deliktů přibylo o 16,5 procenta na 4449. V Horních Rakousích výrazně poklesla internetová kriminalita - o 8,6 procenta, a bank byla přepadena jen polovina oproti roku 2012, tedy jedenáct. Méně bylo i přepadení pump. O 48,2 procenta přibylo krádeží motorových vozidel – na 563. Objasněno bylo jen 4,6 procenta těchto případů. Policie znovu připomíná, že mnoho právě těchto trestných činů mají na svědomí bandy z východní Evropy.

Pořád volají

Asi třetina dotazovaných řidičů v Rakousku přiznala, že při řízení telefonuje. Tři procenta to dělají velmi často, pět procent často, osm procent příležitostně a 21 procent vzácně, ale přece, píše Volksblatt. 64 procent prohlásilo, že při řízení nevolají. 45 procent využívá hlasitého přístroje.

Čtyři z pěti uvedli, že ještě nikdy nepsali ani nečetli za jízdy SMS. 14 procent to dělá málokdy, tři procenta často nebo velmi často.  Polovina hledá při řízení různé věci v autě a otáčí se při tom  dozadu. Šest procent často až velmi často za jízdy jí nebo pije, 17 procent tu a tam, 31 procent málokdy, 46 procent nikdy. 13 procent při řízení kouří.

Kamiony z rychlého pruhu

Rakouská Národní rada jednomyslně přijala zákaz jízdy nákladních automobilů nad 7,5 tuny v krajním levém pruhu tří- a čtyřproudých dálnic a rychlostních silnic. Nařízení začne platit 1. června 2014.

Bronzová matrace k povodni

Bude to působivé?Fischerdorf u Pasova byl těžce postižen poslední povodní. Má na ni upomínat pomník, který se ve městečku chystají odhalit 4. června, ve výroční den protržení hráze, po níž bylo místo zaplaveno. Jeho autorem je mnichovský sochař Gregor Passens, který vyhrál soutěž vypsanou městem. Vymyslel bronzovou matraci ležící přes betonovou lavici. Památník bude umístěn na malém náměstíčku s jabloní. Jeho nápad se prosadil například proti hasičskému autu obrácenému na střechu. Za pomník dal Fischerdorf 20 000 eur. Veřejnost symbol přijímá s velkými rozpaky – mnozí nechtějí vůbec nic, co by jim hrozivé chvíle povodně připomínalo, píše PNP.

Rekreace od biskupství

Biskupství v Řezně pozvalo oběti povodňové katastrofy k dovolené v Bavorském lese zdarma. Od 10. do 18. června mohou postižené rodiny pobývat v domě charity Tannenhof v Sankt Englmaru po dobu podle přání, prohlásil biskup  Rudolf Voderholzer. Nabídka zahrnuje plnou penzi a v případě zájmu i „zážitkový balíček" například s návštěvou stezky na vrchol stromů, bobovou drahou, „mazlicím" zoo a koupalištěm ve Viechtachu. K pobytu jsou zvány rodiny poškozené záplavami bez ohledu na konfesi či národnost.

Vezl drogu v botě

Pervitin neprojel.35 gramů pervitinu zajistili v okrese Regen celníci kontroly dopravních cest ve Zwieselu. Kontrolovali dva mladíky v autě, kteří přijeli z České republiky. U jednoho spustila fenka vycvičená na hledání drog při očichávání jeho nohou tzv. tichý poplach. Muž musel zout boty a celníci si povšimli zesílení obuvi v místě kotníku. Mladík se snažil vymlouvat, že je to bandáž,  a nakonec se pokusil o útěk. Kladl masivní odpor, při němž ztratil látkovou taštičku  napěchovanou 35 sáčky. Ukázalo se, že jsou plné metamfetaminu. Celkově šlo o 34,6 gramu drogy, více než sto konzumních dávek, uvádí PNP.

Zabloudil v horách

45letý profesionální potápěč z Prahy vyjel ve středu kolem deváté hodiny lanovkou na Krippenstein a chtěl si na lyžích vyjít na Ödensee ve Štýrsku. Když se nevrátil na chatu, alarmovala pronajímatelka kolem 21.30 hodiny záchranáře, kteří okamžitě začali turistu hledat. Byla tma, stopy zafoukával vítr o rychlosti až 65 km/h a bylo vysoké lavinové nebezpečí. Na Krippenstein vyšlo čtrnáct záchranářů a jeden horský policista. Kolem půl jedné narazili na stopy osamělého chodce v okolí kříže na Heilbronnu a šli po nich. Kolem páté hodiny zahlédli odrazové prvky na ošacení hledaného ve výšce 1100 metrů. Šel celých dvacet hodin, takže neprochladl, a velmi se mu hodila i dobrá fyzická kondice, jak řekl jeden ze záchranářů. Skupina mu dala jídlo a čaj a doprovodila ho do údolí. „Jak se ukázalo, chtěl projít vysokohorským terénem podle navigace na mobilu, ale brzy se mu vybila baterie a ve tmě zabloudil,  protože místo neznal," uzavírají OÖN.