Rekordní zaměstnanost

Linec - V červenci bylo v Horních Rakousích zaměstnáno rekordních 644.000 lidí. Loni mělo ve stejném měsíci práci o 0,8 procenta méně, 638.608. Zaměstnání hledalo 37 925 osob, o 11,4 procenta víc, napsal linecký Volksblatt. Volných míst bylo přitom 7657. Nezaměstnanost byla 5,6 procenta, v celém státě pak 8,1 procenta (ve Vídni 12,8, v Korutanech 8,8, v Dolních Rakousích 8,2). Nejlépe na tom bylo Solnohradsko se 4,7 procenta. V Rakousku nejvíc stoupla nezaměstnanost ve zdravotnictví a sociální oblasti – o 12,2 % - a ve stavebnictví o 11,5 %. V průměru byl rakouský nezaměstnaný bez práce 125 dnů, o 17 dnů déle než loni. Zhruba každý desátý nemá zaměstnání už déle než rok.

Ledovce tají

Podle studie World Glacier Monitoring Service při Univerzitě v Curychu tají ledovce od začátku 21. století rekordním tempem, uvedl Volksblatt. „Tloušťka sledovaných ledovců se zmenšuje každoročně o půl metru až metr, což je dvakrát až třikrát víc než byl průměr dvacátého století," řekl autor studie Michael Zemp. Obzvlášť zasaženy jsou Alpy. „Ledovec Aletsch se stáhl o několik kilometrů," upozornil Zemp. Silně ustoupil i ledovec Morteratsch.

Rušení poslanců bez trestů

Kdo z návštěvnické galerie ruší zasedání parlamentu, musí sice počítat s vykázáním až k zákazu vstupu, ale pokutování tohoto jednání je nepřípustné. Řekl to rakouský ústavní soud, když projednal událost z října 2012. „Tehdy muž rozhazoval z galerie do pléna letáky a křičel o drzosti a svinstvu, Rakousko prý je zkorumpovaný stát. Tehdejší předsedkyně Národní rady Barbara Prammerová (SP) přerušila zasedání a nechala muže vyvést. Za rušení veřejného pořádku mu vídeňská policie uložila pokutu 100 eur," napsaly OÖN. Toto rozhodnutí nyní ústavní soud zrušil. Předsedkyně Národní rady je podle jednacího řádu parlamentu „dozorovou policií zasedání" a tím, že rušitele vykázala, byl případ rozhodnut, řekl soud.

Sází na „lesní lázně"

Rakouské ministerstvo hospodářství vypsalo opět soutěž k podpoře inovativních turistických projektů pro venkov. Do finále se dostalo 22 nových nápadů. Z nich odborná porota vybrala šest, jejichž realizace bude podpořena dotací celkem jednoho milionu eur. Mezi nimi je i projekt „lázní lesního vzduchu", který předložil jako svůj „majákový", výstavní produkt turistický svaz Mühlviertler Kernraum, píší OÖN. Má poskytnout zažití „ponoření se do léčivé atmosféry mühlviertelského lesa". Medicínskou koncepci záměru vypracoval tým pod vedením Martina Spinky, který se mj. zabýval Kneippovými metodami. Geomagnetickým výzkumem se zabývá skupina léčitele a experta mytologie krajiny Güntera Kantilliho a energetika Wolfganga Strassera.
„Pro zprostředkování účinků prostoru a mystiky lesa budou certifikovaným vzdělávacím střediskem vychováni vlastní specializovaní ,lesní lázeňští´," cituje list Karla Steinbeiße z turistického svazu. Ten pro vědecké studie hledá pravidelné návštěvníky lesa. Zájemci už se mohou obracet na turistický úřad ve Freistadtu. Předpokladem pro zařazení do projektu jsou čtyři hodiny pobytu v lese za týden a denně šest minut na lékařská vyšetření, to vše po tři čtvrtiny roku, během nichž bude sledován zdravotní stav probanda. Studie odstartuje v lednu 2016. „Potvrzení, že les jako místo odpočinku je silně v trendu doby, poskytuje rakouský pavilon na Expo v Miláně, kde je instalována návštěva lesa. Jen v květnu do ní zavítalo přes 200 000 zájemců," uzavírají OÖN.

Basa, či nákup?

Mezi patnácti měsíci vězení nebo nákupem v obchodě se suvenýry „ercrivala" Bayernu nechala soudkyně vybrat dva „ultras" TSV 1860, kteří loni v srpnu po derby napadli fanouška druhého tábora a svlékli ho z klubových barev. Byli odsouzeni za loupež. U odvolacího soudu dostali šanci, jestliže kromě omluvy a odškodnění koupí ve fanshopu Bayernu napadenému „v rámci narovnání" novou bundu, tričko a slamák v barvě jeho klubu. A tak se stalo, píše PNP. Jejich obhájce teď doufá, že soud tresty přemění na podmínku.