Vypočítává, že od ledna do dubna bylo v Bavorsku zaznamenáno 12 500 nedovolených vstupů, z toho téměř 11 000 na hranici s Rakouskem. Loni ve stejném období byly běženců jen 4000. Většina přicestovala vlakem z Itálie. Nejvíc bylo Syřanů, které následovali lidé z Kosova. Mnozí azylanti byli „polapeni" i v oblasti Pasova – od čtvrtka do neděle přes 370. Čtvrtečních 163 je v tomto regionu rekordem. Lidé byli po první pomoci a registraci předáni spolkovému úřadu pro uprchlíky, mnoho mladistvých, kteří přijeli sami, přišlo do péče pasovského úřadu pro mládež.

Zahazují potraviny

V Rakousku vyhodí každoročně milion tun potravin. Zhruba 11 000 tun jde k dispozici sociálním zařízením, napsaly OÖN. Rozvinuly, že 30 procent světové produkce potravin se nesní. V Evropské unii končí v odpadu 89 milionů tun. Z jednoho milionu vyhozeného v Rakousku je 300 000 tun z domácností, 250 000 tun z gastronomie, zbytek ze zemědělství nebo zpracovatelského průmyslu. „Proti těmto číslům stojí 1,2 milionu Rakušanů žijících v chudobě," uvádí list. 102 sociální trhy a další charitativní zařízení v zemi spolu s 80 pracovišti Červeného kříže přebírají zhruba 11 000 tun, z nichž 10 000 tun skutečně končí na stolech potřebných. Víc než polovina těchto darů jde z prodejen, zbytek z pekáren, velkoobchodu, od producentů a z trhů, částečně také z domácností.

„Závadná" legrace

close Lidová tradice narazila. zoom_in Při studentské slavnosti v kampusu Univerzity Pasov mělo být ve čtvrtek v programu sportovního dne také zábavně myšlené tradiční lezení mládenců v lidových krojích přes překážky do okna za děvčaty. Bylo však odloženo na neurčito, protože podle pořadatele studenta Niko Schillinga pověřenkyně pro rovnoprávnost na univerzitě Dr. Claudia Krellová míní, že akce koncepci rovných práv porušuje - degraduje prý ženy na objekt, píše PNP. Požadovala změnit pravidla, ale to Schilling odmítl: „Když posadím na balkon kluky a holky nechám lézt za nimi po žebříku, nebude to mít s tradicí nic společného," říká. „A taky se k tomu neseženou žádné dívky…" Akci prý proto uspořádá možná mimo areál univerzity.
Pověřenkyně Krellová napadla i další soutěž nazvanou "Wife-Carrying". Při ní měli muži nést ženy přes překážky a vítěz měl dostat tolik piva, kolik jejich „zátěž" váží. I to prý porušuje rovnost pohlaví, a tak to Schilling vyřešil tím, že do pravidel vložil, že své partnery mohou nést i ženy.
Podle mluvčí univerzity Katriny Jordanové bylo mimo jiné problémem, že akce a její reklama vědomě reprodukovaly stereotypní dělby pohlaví. Rozhodující pro odmítavý postoj školy ale bylo vyloučení žen z účasti v soutěžích. Univerzita ale akci nezakázala, pořadatelé ji prý odřekli z vlastních důvodů.
Postoji univerzity se v PNP podivil i profesor práva Holm Putzke. Podle něho je „pohlavně akcentované akci" zmíněné „lezení do oken" na hony vzdáleno. „Kdybychom šli tímto směrem dál, mohla by být příště na indexu i představení Romea a Julie," říká. Když škola chce změnit koncept lezení, pak lze podle něho skutečně mluvit o zákazu. Pověřenkyně se prý svým postojem ocitla mimo rámec svých úkolů.

„Zatkli" záškoláka

Jedenáctiletého chlapce „eskortovala" v pondělí do školy v Simbachu v okrese Rottal-Inn policie, zaznamenal deník PNP. Vysvětlil, že žák při začátku vyučování chyběl. Škola nemohla telefonem nikoho doma sehnat, protože rodiče byli v práci, a tak prověřit situaci jela policie. Ukázalo se, že už oblečený kluk si před odjezdem chtěl ještě na minutku zdřímnout na gauči – a znovu hluboce usnul…

Operatér amatér

Od pondělí se 31letý muž z Horní Falce odpovídá u soudu v Řeznu z ublížení na zdraví, podvodu a zneužití akademického titulu ve 110 případech, píše PNP. Obviněný se k činům doznal. „Podle obžaloby se na internetu vydával za plastického chirurga. Proti zaplacení v hotovosti upravoval silikonem a botoxem hlavně tváře žen," uvedl deník.
Své údajné lékařské působení dokládal falšovanými dokumenty a diplomy. Od začátku roku 2013 do loňského léta měl od pacientek inkasovat více než 63 200 eur. Vyšetřování dala do pohybu starostlivá matka z Rakouska, která měla pochybnosti nad údaji o aprobaci muže a obrátila se na úřady. Rozsudek řezenského soudu se očekává začátkem června.

Stávka nejen pro odbory

Stávkovat může i ten, kdo není organizován v odborech, pokud o svém protestu informoval zaměstnavatele. Pokud ale není členem odborů, musí počítat s finančními ztrátami, protože takový stávkující nedostane žádnou mzdu. Podporu ve stávce, kterou vyplácejí odbory, dostávají jen odboráři. Ta podle údajů svazu Verdi činí denně dvaapůlnásobek měsíčního členského příspěvku. „Odboráři mají také určité povinnosti - musejí například prokázat, že jsou ve stávce, že třeba nejeli na prázdniny," řekl mluvčí Verdi pro Bavorsko Hans Sterr. Důkazem jsou podle něho třeba účastnické listy stávkových shromáždění, do nichž ovšem zaměstnavatelé nemají právo nahlížet. Prezentovat se v nich mohou i nečlenové odborů.

Žádaný padělatel

close Jedno z děl geniálního padělatele. zoom_in V roce 2011 poslal soud v Kolíně nad Rýnem na šest a čtyři roky do vězení manžele Beltracchiovy. Wolfgang Beltracchi (63) realizoval celá desetiletí do zatčení svůj talent tvorbou ve stylu velkých mistrů především klasické moderny - Maxe Ernsta, Heinricha Campendonka a řady dalších. Nikdy prý při tom nekopíroval jejich díla, „jenom" podpisy pod nimi, jak řekl.
Kriminalisté specializovaní na umělecké padělky narazili na 55 podezřelých obrazů, které se vynořily od začátku devadesátých let na trhu umění. Podvod se provalil v roce 2010 „Červeným obrazem s koňmi", na němž byla prokázána titanová bílá, tedy barva, která v době Campendonkovy tvorby ještě nebyla známa. Obvinění byli nakonec souzeni za 14 obrazů, za něž utržili 16 milionů eur. Celková škoda s následnými dalšími prodeji byla odhadnuta na 34 miliony.
Odnětí svobody si Beltracchi odpykával v tzv. volném režimu a pracoval dál. „Nyní po propuštění z výkonu trestu dělá čilé obchody s vlastními díly," napsal deník PNP. Ve svých obrazech kombinuje barevnost a výrazové prostředky stylů, které se naučil imitovat při padělání. Spojuje tak například tvorbu Francise Picabii a Paula Gauguina. V „Tanci na schodišti" navazuje na obraz Fernanda Légera "La Sortie des Ballets Russes" a umisťuje jej na obraz Oskara Schlemmera…
„Během jednoho týdne od zahájení jeho výstavy v mnichovské galerii Art room9 bylo prodáno 21 ze 24 obrazů. Jejich cena byla nasazena od 8000 do 70 000 eur. Zájem projevili i sběratelé ze zahraničí – pět prací šlo do Británie a do Švýcarska." Jak galerie v anotaci výstavy uvedla, projevil schopnost „jít nad určité dílo a tvořit nové", o nichž mnozí znalci mínili, že patří k nejlepším uváděného mistra… Podvod Beltracchiho a jeho mimořádný talent proslavil. Kdo by dnes chtěl od něho namalovat portrét, musí půl roku čekat a vysázet 50 000 eur. Pak dostane svou podobiznu ve stylu některého ze známých mistrů…
Beltracchiho obrazy budou v Mnichově vystaveny do 23. října.

Jezdí stále hůř

Dopravních přestupků v Bavorsku loni opět přibylo. Vystaveno za ně bylo více než 818 000 pokut, zhruba o procento víc než předloni. Do státní kasy přinesly 120 milionů eur. Zhruba polovina šla na konto „raserů", tedy řidičů jezdících větší než povolenou rychlostí. Mužů byly mezi provinilci tři čtvrtiny.