Do zatopených Litoměřic v úterý zamířili i Jihočeši, aby pomohli tam, kde je právě potřeba.

Členové Informační a strážní služby Šumava v úterý ráno zavolali ministru životního prostředí a předsedovi Ústřední povodňové komise Tomáši Chalupovi se slovy: „Na Šumavě není nic potřeba, tak co je potřeba jinde?"

Tucet ochotných

Jejich nabídky využilo Litoměřicko, takže v úterý v 18.00 hodin dorazilo na místo 12 profesionálních záchranářů ze Šumavy. Na starosti mají v Litoměřicích a okolních obcích, například v evakuovaném Terezíně, noční hlídání objektů, pomoc v době kulminace hladiny a také likvidaci jejích následků.

„Šumava není jenom zákon, park a kůrovec. Jsou to konkrétní lidé, kteří chtějí pomoci, když je potřeba," zdůrazňuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Náměstek NP Šumava Tomáš Fait vysvětluje, proč se vypravili pomáhat po proudu Veliké řeky Vltavy, protékající jejich domovinou. „Na Šumavě už povodně nejsou tak hrozné, takže můžeme být tam, kde nás potřebují více. U nás voda rychle protekla, proto jsme považovali za normální, že nabídneme pomoc jinde. Na Litoměřicku nás využijí 
k pomocným pracím i při zdravotnické pomoci. Jsou tu odříznutá místa, kam se nedá dostat po silnici, jenom po vodě. Máme rafty a kompletní vybavení pro záchranné práce na vodě."

Ze Šumavy přijelo do Litoměřic, Zahrady Čech, tucet lidí. „Jsme ale připraveni počet doplnit podle potřeby, jsme ve stálém kontaktu s hasiči a krizovým štábem. Jsme hasičskou jednotkou a patříme do složek integrovaného záchranného systému," vysvětluje Tomáš Fait.

Šumavští záchranáři slouží od úterka 19 hodin po šestihodinových směnách, a to na třech místech v zatopené oblasti. „Hlídáme třeba, aby někdo neraboval," pokračuje Tomáš Fait s tím, že jejich skupina se stala součástí krizového povodňového štábu v Litoměřicích.

Strážci ze Šumavy dostanou přidělený i motorový člun. Středečním úkolem byla evakuace lidí, kteří zůstali kvůli vysoké hladině uvězněni v domech. „Část lidí ze zatopené oblasti je už evakuována. Ti z vyšších pater domů zatím zůstali. Pokud hladina stoupne, budou muset pryč. Na lanech se pak budou spouštět do našich člunů," říká Tomáš Fait.

Ředitelství NP Šumava je na své lidi hrdé. „Naši jsou pro tuto důležitou akci proškolení jako žádní jiní horští záchranáři," říká ředitel parku Jiří Mánek.

„Absolvovali kurzy pro záchranu životů ve vodě i pod vodou, mají speciální horolezecké kurzy. Mají kurzy předlékařského vyšetření i hasičský výcvik. Absolvovali i psychologická cvičení, při kterých se naučili, jak hovořit s lidmi, které postihlo náhlé neštěstí. Jsme rádi, že můžeme léta budovaným potenciálem strážců pomáhat i jinde," dodává Jiří Mánek.

Díky ze severu

Pomoc ze Šumavy si pochvaluje i starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který s Tomášem Faitem včera objížděl vesnice v okolí a hledali možnosti pomoci. „Zázračná je jejich univerzálnost. Mají špičkové vybavení, vozy, čluny a vědí, co mají dělat. Propojili jsme je se záchrankou a suplují i úlohu zdravotnických záchranářů. Děkuji Šumavě za celé severní Čechy," dodává starosta Ladislav Chlupáč.