Letošní 70. výročí operace Overlord bylo i pro fotografa a zájemce o historii Rostislava Turečka z Českých Budějovic příležitostí si zlomovou akci války připomenout na místě.
„Normandii jsem navštívil počátkem června s přáteli z budějovického Veterán army clubu," říká Rostislav Tureček. „Bydleli jsme stranou hlavního dění, ale díky tomu jsme se setkali se spolumajitelem penzionu Jean-Yves Simonem, znalcem historie invaze a autorem knihy o americkém vojenském periodiku Stars and Stripes, vydávaném ve Francii roku 1944. S tehdejšími dopisovateli se setkal v USA. Dostal jsem od něj reprint vydání, já mu dal snímky čs. 134. wingu RAF, který se na křídlech spitfirů zúčastnil invaze, a kopii stránky deníku – logbooku pilota 312. squadrony Larry Světlíka dokumentující operační lety mezi La Havre a Cherbourg."
Když se vydali na pobřeží, poblíž Pointe du Hoc potkali skupinu veteránů. „Jeden z nich, Belgičan Georges Michiels, se jako šestnáctiletý dobrovolník zapojil do odboje v Belgii a jako zdravotník se zúčastnil bojů v Ardenách," pokračuje Rostislav Tureček. „Pak jsme navštívili americký vojenský hřbitov a já si prošel aspoň část nekonečných řad křížů a Davidových hvězd. Všiml jsem si českých jmen amerických vojáků: Poláček, Ježík, Vojíř, Beneš, Slíva, potomků českých vystěhovalců do Nového světa."
Atmosféra při oslavách v Normandii byla příjemná, místní je brali za své a domy ozdobili vlajkami spojenců. „Lidé byli k sobě ohleduplní, policisté usměrňovali dopravu v kolonách vojenské techniky. Během přesunů jsme navštívili několik vojenských kempů a byli jsme uneseni pohledem na raritní, téměř neznámé vojenské automobily. Zajímavá byla technika, výzbroj i výstroj. Tisíce členů klubů vojenské historie a sběratelů veteránů hodně přispěly ke skvělé atmosféře oslav. Potkali jsme i vozidla s českými posádkami. V kempu členů plzeňského Veterán klubu bylo přes 30 převážně legendárních willysů."
Největší úctě návštěvníků se zaslouženě těšili přímí účastníci bojů před 70 lety. „Bylo jich zde i přes vysoký věk dost, ať už z Británie či zámoří. Mnohým už nohy neslouží, ale přesto se v doprovodu blízkých vydali na místa, kde jen díky štěstí unikli smrti a kde padlo mnoho jejich kamarádů. Jen oni si umí představit, jak vypadaly pláže a městečka v době invaze. Obrazy, které nám přibližují archivní fotografie a úvodní scéna z filmu Zachraňte vojína Ryana, zažili na vlastní kůži, a je obdivuhodné, že se na tato místa stále vracejí. Veteráni se účastnili vzpomínek na padlé kamarády a pak se rádi s námi dávali do řeči."
Rostislav Tureček je rád, že letošní důstojné oslavy zažil. „Pro mnohé vojáky byla invaze první a někdy i poslední bojovou zkušeností, mnozí ale došli třeba až do Plzně. Možná se tak v Plzni příští rok setkáme při 70. výročí osvobození města i s některým z těchto vojáků. Naše úcta a díky ale patří každému, kdo se invaze v Normandii zúčastnil," zdůrazňuje Rostislav Tureček.