Ten připomněl, že dříve byl pro Horní Rakousy na 133 kilometry dlouhé železné oponě  k tehdejší ČSSR konec světa. Po jeho pádu se země vrátila do středu Evropy. Ve srovnání uplynulého roku s rokem 1991 se počet zaměstnaných v Mühlviertlu zvýšil o 26 procent, v celých Horních Rakousích o 17,1 procenta. Počet firem v okrese Urfahr-venkov se zvýšil dokonce o 182,4 procenta – ze 1875 na 5296.

Podle OÖN je na výroční den naplánována nejprve krátká oslava na hraničním přechodu Wullowitz. V programu od 10 hodin budou vztyčeny vlajky obou sousedních zemí a Evropské unie. Jihočeský hejtman Jiří Zimola by měl převzít mírové věčné světlo dovezené devítiletým žákem linecké základní školy Tizianem Ronacherem. V 10.30 naváže společná tisková konference hejtmanů Josefa Pühringera a Jiřího Zimoly v restauraci Pammer v Leopoldschlagu. Od 11.30 do 13 hodin tam proběhne vlastní slavnostní akt s proslovy, interview s pamětníky, tehdejším hejtmanem Josefem Ratzenböckem a Jiřím Vlachem, a vystoupeními souborů (mj. Fantovky z Kaplice a společného sboru studentů z Bad Leonfeldenu a budějovického gymnázia).

Následovat mají podle plánu společné zasedání vedení sousedních regionů v Bad Leonfeldenu s návštěvou výstavy Králové Šumavy. V 15.45 je plánován symbolický akt na hraničním přechodu Weigetschlag a v 19.30 jihočesko-hornorakouské setkání hospodářských komor v Bad Leonfeldenu mj. k potenciálu přeshraniční spolupráce.

Na historickém snímku z 11. prosince 1989 přestříhávají železné dráty na hranici u Wullowitzu tehdejší zemský hejtman Josef Ratzenböck, jeho zástupce Karl Grünner a tehdejší předseda KNV Miroslav Šenkýř.