Starostovi bylo, stručně řečeno, kladeno za vinu, že zneužil pravomoc veřejného činitel, úmyslně nejednal s péčí řádného hospodáře a poškodil svoji obec o sto dvacet milionů korun. Podle policie a žaloby nastal problém v tom, že obec pod vedením Zdeňka Zídka prodala část pozemků levněji, než je prodat mohla.

Pozemky získalo Lipno od Lesů České republiky na základě uplatnění restitučních pohledávek. Ty odkoupilo od firmy Conduco. Státní zastupitelství a policie se v žalobě opíraly především o znalecký posudek znalce Jiřího Ceé, který určil, že minimální tržní cena prodaných pozemků mohla být zhruba 127 miliónů korun a maximální pak až 234 miliónů korun. Obec měla ale utržit ve své době  jen sedm milionů.

Ovšem ze závěrů soudu zcela jasně vyplynulo, že se starosta žádného trestného činu nedopustil.

Navíc se podle předsedy soudu Ondřeje Círka nejednalo o žádná autoritativní rozhodnutí Zdeňka Zídka, ale všechny kroky odsouhlasilo zastupitelstvo obce, všichni zastupitelé měli dostatek podkladů, nikdo nehlasoval proti nebo se hlasování zdržel.  „Všechny kroky všech rozhodnutí byly zveřejňovány tak, jak zákon ukládá," dodal Ondřej Círek.

Podle něj nebyl Zdeněk Zídek stíhán za to, že by jako starosta obce s péčí řádného hospodáře neudělal něco, co podle svých povinností udělat měl, nebo něco udělal a udělal to špatně.

„Byl obžalován za to, že něco udělal, udělal to dobře, ale možná hypoteticky to mohl udělat lépe. Náš závěr je jednoznačný. Není důvod pochybovat o tom, že primárním úmyslem obžalovaného nebylo to, aby způsobil škodu obci, kterou po dvacet let vede jako starosta a kterou značným způsobem prokazatelně rozvíjí," řekl mimo jiné Ondřej Círek.

Zdeněk Zídek si po vynesení rozsudku viditelně oddychl a jako komentář poté, co opustil soudní síň podstatě jen zopakoval to, co už řekl na začátku: „Chraňme si své nezávislé soudy, je to poslední pojistka. Udivuje mne, že toto všechno je možné spustit jen na základě jednoho anonymu. Že na základě jednoho udání je možné nevinného člověka takřka zničit."

„Alespoň se po dvou letech konečně vyspí," zaznělo z hloučku jeho známých, kteří si přišli také vyslechnout rozsudek. Zdali bude mít soudní pře ještě pokračování, to se teprve uvidí. Státní zástupkyně Štěpánka Maurerová si zatím ponechala čas na rozmyšlenou pro případné odvolání.

Co bude dál?  „Nesmíme se zaleknout a přestat, musíme dělat dál," řekl Zdeněk Zídek především na adresu dalšího rozvoje Lipna nad Vltavou, ale i svého osobního a profesního života. „Byl jsem od samého začátku přesvědčen, že skutkově je má obžaloba naprostý nesmysl. Byl jsem ale znejistěn tím, jakým způsobem postupovala policie a jak manipulovala s daty," dodal Zdeněk Zídek.

Více ve čtvrtečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku.