Místo nehody.Podle policie redukoval 35letý řidič kamionu jedoucí před českým vozidlem rychlost dojíždění ke koloně až asi na 5 km/h. Šofér za ním to zpozoroval pozdě a začal naplno brzdit až na poslední chvíli, přičemž se pokoušel zabránit srážce uhnutím do odstavného pruhu. Jeho souprava naložená 24 tunami granulátu v pytlích dostala smyk a narazila do svodidel. Návěs před ní, naložený dřevem a dřevěným nábytkem, náraz převrátil na kabinu řidiče. Českého seniora museli z kabiny vyprostit hasiči. Záchranka ho převezla do nemocnice, kde ale krátce nato zemřel.  Dálnice byla uzavřena až do 19 hodin, na místě se vytvořila až patnáctikilometrová zácpa.

Poutní cesta do Kaplice

Deset hornorakouských obcí (mj. Bad Zell, Königswiesen, Schönau, St. Georgen, Unterweissenbach) vytvořilo před 20 lety region Mühlviertler Alm a snaží se svůj kraj turisticky „prodat".  Mají k dispozici celkem 900 lůžek, z toho 400 lázeňský Bad Zell. Turisté v „Almu" tráví v průměru tři noci, důležití jsou ale i jednodenní výletníci. Hodně zájemců sem přilákala například Janova cesta, oficiálně otevřená loni v září, která má být rakouskou odpovědí na známou poutní Jakubskou cestu, napsal deník OÖN. Podle Hanse Hinterreitera z turistického svazu v Bad Zellu přinesla jen tato akce navíc 5000 přenocování.

V regionu je 600 km značených turistických cest, koncem dubna přibudou další s otevřením „stezky hradů a zámků" od Malše po Dunaj. „Cesta vede od Greinu do Kaplice a má týdenní program," popisuje ředitel sdružení Klaus Preining. Druhým pilířem Almu je jezdecká turistika, pro niž je připraveno 680 km cest a 50 stanovišť. „Na dalším zahuštění nabídky pracujeme," říká Christa Winklehnerová. Od tohoto druhu turistiky se odvíjí 20 000 přenocování v regionu. „Jezdci tu nechávají v průměru 130 eur denně," dodává.

Počet noclehů celkově dosáhl 150 000, z toho 90 000 v Bad Zellu.

Účty se sbíhají

Fredu Zehetnerovi, majiteli stáda býků, kteří uprchli z oplocení u Waldburgu a následně bylo 43 kusů během dvou dnů pochytáno hasiči a policisty (jedno zvíře přejel vlak), začínají nabíhat účty za tyto zásahy. Jak jsme už zaznamenali, rakouské dráhy ÖBB požadují za úklid trati a škodu na lokomotivě 6000 eur. „Podnikatel, který býky narkotizoval, si vyúčtoval 2400 eur," dodává majitel v deníku OÖN. Nevylučuje, že náhradu budou chtít i hasiči, kterých zasahovalo sedmdesát se sedmi vozidly. Podle Zehetnera by to mělo být kryto z jeho povinného ručení. „Jeho gallowayské stádo je nyní  ve Wildendürnbachu v Dolních Rakousích a ze stresu v Mühlviertlu se už prý vzpamatovalo. Pozemek ve Waldburgu, který má majitel pronajat do roku 2018, chce už využívat jen k výrobě sena," říká list.

Ekodiecéze

Od roku 2014 bude diecéze Linec odebírat elektřinu od Enamo Ökostrom GmbH., dceřiné společnosti Energie AG a Linz AG. Má jít o certifikovaný (UZ 46) proud ze sta procent z obnovitelných zdrojů. „Ze 78 procent je dodáván z menších vodních elektráren, 17,5 procenta dávají větrné generátory, jedno procento slunce, 2,69 procenta biomasa a 0,81 procenta ostatní ekozdroje," píše deník Volksblatt.

Zařízení diecéze potřebují kolem 36 GWh elektřiny ročně, což odpovídá asi 100 000 domácností. Diecéze je prvním velkoodběratelem Enamo, který bude dostávat tento čistý, byť trochu dražší,  proud, uvedl v lineckém listě generální ředitel Energie-AG Leo Windtner. Za další potenciální zákazníky označuje společnost obce a veřejná zařízení.

Vejce na ulici

O vzrušení se postarala labuť, která v pondělí v poklidu snesla vejce na rušné mnichovské ulici a na půl hodiny zablokovala dopravu, zaznamenal deník PNP. Podle sdělení policie se „přes domluvy  v dobrém" nehnula z místa, naopak – když se hlídka přiblížila, labuť roztáhla křídla a zvedla se proti nim v obraně svého „hnízda". Nezbylo než místo vyznačit varovnými pilíři. „Pole" pták vyklidil po zhruba třiceti minutách. „Navlékli jsme si kožené bundy, trošku jsme se tak zvětšili a opatrně jsme ji zaplašili ze silnice," popsal policejní mluvčí akci. Vejce vzali ochránci zvířat, aby nechali potomka vylíhnout.

Víc policie k hranici?

Mnichovský primátor a stínový ministerský předseda za SPD Christian Ude chce v případě volebního vítězství vyslat do bavorského příhraničí víc policistů ke zvýšení tlaku kontrol, píše deník PNP. V hledáčku má prý obzvlášť bavorsko-českou hranici a pašerácké kanály pervitinu. Chce také víc plošných kontrol pátračů ve vnitrozemí. Celý policejní aparát by měl být posílen do roku 2018 o nejméně tisíc nových mužů, tedy víc, než je třeba k náhradě odcházejících do důchodu. Jen v příštím roce by Ude chtěl uvolnit o deset milionů eur víc na pořízení policejních vozidel. V plánu má také sanaci služeben, zvýšení příplatku na služební oděv z 22,50 eura na 50 eur a zdvojnásobení příplatku za službu v příměstských oblastech (od roku 1998 je 75 eur).

Vezli zbraně ve velkém

Podle sdělení spolkové policie ve Waidhausu byli  na české hranici dopadeni tři pašeráci zbraní z Nizozemska. „Ve vozidle bratrů ve věku 25 a 29 let a dalšího 23letého cestujícího policie zajistila 190 zbraní, které trio podle vlastního tvrzení nakoupilo na vietnamských trzích v Čechách," píše deník PNP. „Šlo o 81 boxerů, 55 elektrošokerů ve formě kapesních svítilen a mobilů, 14 teleskopických obušků, deset ocelových pružin s bicí zátěží na konci, deset vyskakovacích nožů a dvacet sprejových paralyzerů." Muži byli zatčeni.

Trochu si zajeli

Z pohřbu v sousední vesnici v Bavorsku se vraceli autem domů 77letý poněkud zmatený pán a jeho 70letá švagrová. Ve 21 hodin se rozloučili s příbuznými – a ráno v pět hodin „očesali" tři auta jedoucí v protisměru na mostě Nibelungů v Linci. Zabloudili a místo zdolání pár kilometrů se ocitli  v jiné zemi, o 224 kilometrů dál, napsal deník OÖN. Když řidiče prohlédl policejní lékař, zakázal mu další jízdu. Po dalším vyjednávání se policistům podařilo v osm hodin spojit se s bavorskými kolegy z Neunburgu, kteří jim zprostředkovali kontakt se synem starého pána. S ním smluvili vyzvednutí dvojice s lehce poškozeným autem na odpoledne. Až do té doby zůstali ztroskotanci v péči lineckých orgánů.