Takový počet už tu dlouho neměli. Pro srovnání, naopak 24. prosince 2011 se v celém Bavorsku narodilo jen 187 dětí, méně než kterýkoliv jiný den roku. „Přitom to do poslední chvíle na takový nával nevypadalo," píše deník PNP.

Dopoledne bylo před sálemv Deggendorfu  sice plno, ale do porodů bylo zjevně daleko. Ve 14.13 ale odstartoval Anton docela šrumec. Pascal Tobias Julias ho následoval už ve 14.36. Pak zase byla delší pauza, až Julia ve 20.52 spustila druhou řadu. Jonas Ludwig pokračoval ve 22.05, Lena ve 22.23 a Maximilian ve 22.47.

Podřízli hasičům stromek

Takhle si Vánoce hasiči na pasovském Grubwegu nepředstavovali. Chystali se rozsvítit na Štědrý den před zbrojnicí ozdobenou vánoční jedli. V noci na pondělí jim ale neznámí pachatelé strom skáceli, napsal pasovský deník PNP. Hmotnou škodu policie odhadla na 500 eur a nyní hledá svědky tohoto poškozování cizí věci. Doufejme, že alespoň co do hašení měli Pasovští svátky pohodovější…

Noci v Linci lákají

Do konce listopadu napočítali v Linci  739.028 přenocování, jen o 2858 méně než za celý minulý rok. Připočte-li se prosinec (loni 54.706 hostů), je reálné, že město na Dunaji vykáže letos 790 000 noclehů, což se před několika málo lety ještě zdálo nemožné, píše deník OÖN. Během posledních dvou let poskočil počet přespání o 100 000. Podle šéfa turistiky Georga Steinera by k dalšímu rozvoji bylo nezbytné získání dalších ubytovacích kapacit.  V příštím roce ale naopak tři hotely zavřou a město tak přijde o sedm procent ze svých 5782 lůžek.

Přes rostoucí počet návštěvníků Linec jen dohání jiná centra. Ve Štýrském Hradci napočítali do konce listopadu 875 000 hostů, v Innsbrucku s Iglsem 1,3 milionu a v Salcburku dokonce 2,3 milionu. Steiner oponuje tím, že ve „velkém Linci" přenocuje ročně také 1,3 milionu lidí.

Větru vstříc

Německá vláda plánuje, že do roku 2020 budou větrné elektrárny v Severním moři a na Baltu vyrábět 10 000 MW proudu. To odpovídá přinejmenším kapacitě 2000 nyní činných větrníků. V moři ale zatím produkuje elektřinu jen 50 větrných elektráren s výkonem 200 MW. K dosažení plánovaného čísla by teoreticky musela být každý pracovní den postavena jedna další, píše deník PNP. Rozestavěny jsou kapacity s 1000 MW, o nichž bylo rozhodnuto už dříve. Po nich se ale zatím nic nechystá, energetické koncerny projekty na severu odložily, netroufají si do těchto zdrojů investovat. Největší problém vidí v přenosu elektřiny na pevninu.

Talismany nefungují?

Zdá se, že Rakušané jsou pověrčiví – alespoň podle toho, kolik se jich chystá obdarovat druhého k novému roku něčím, co přináší štěstí, píše deník OÖN. Jde prý o zvyk v jiných zemích sotva známý. Podle německého národopisce Martina Scharfeho jde o projev ideje ovladatelnosti světa. Smyslem je prý nabýt moci nad dobrem i zlem. Podle Scharfeho je za tím jinými slovy strach před náhodou.

Do těchto dárků pro štěstí investují Rakušané průměrně 20 eur. Jen za lití olova vydají celkem na tři miliony eur. A jak jsou investice efektivní? Institut pro lékařskou biologii univerzity v Basileji to sledoval na skupině studentů medicíny. Deset procent z nich mělo nositele štěstí – nejčastěji berušku, pak prasátko - u sebe při prvních zkouškách, a skupina nevykázala žádné znatelně lepší výsledky. Deník OÖN tedy uzavírá: Talisman nepomáhá, ale taky neškodí…

Když se Ježíšek netrefí

Také letos Ježíšek na celém světě zřejmě mockrát sáhl pro dárky vedle. Vánoční studie eBay.at ukázala, že v letech 2009-11 je ročně vydáváno v průměru více než 84 milionu eur na dárky, které obdarovanému neudělají radost, píše deník Volksblatt. Mnoho našich sousedů, hlavně 24-35letých,  si s tím ale neláme hlavu a dárky obratem prodávají nebo rozdávají dál – podle odhadu půjde letos o asi 370 000 takových zbrusu nových věcí. Vedle klasicky neuspokojivých ponožek, prádla a domácích přístrojů k nim patří prý třeba také pekáče na husu či králíka pro vegetariány, sada holení pro majitele plnovousu a podobně. Každý třetí Rakušan dostal alespoň jeden dárek, z něhož nemá radost. Kromě těch, kteří se jej obratem zbavují, více než třetina odkládá dárky do šuplat či skříní podle motta „Sejde s očí, sejde z mysli". 18 procent, z toho většina žen, nevítané dárky dává dál, 14 procent je půjde teď po Vánocích vyměnit nebo je pohodlněji nabídne na internetu. „Tradičně zaznamenáváme už ráno 25. prosince znatelně vyšší počet návštěvníků," říká mluvčí eBay Jürgen Gangoly. Dvě třetiny zklamaných „nabízečů" výnos z prodeje dál okamžitě investuje do pořízení předmětů, které skutečně chtějí, zbytek si peníze ušetří.  Deset procent nevhodných dárků prý dávají tchyně a tcháni…

Originální dárek: na známce s Boltem!Dárek od Bolta

Vstuku originální dárek dostala judistka z Welsu Sabrina Filzmoserová k Vánocům: 63centovou poštovní známku, na níž je spolu s králem sprintů Usainem Boltem! Potkali se v olympijské vesnici v Londýně, podebatovali a vyfotografovali se. Když welský sportovní klub chtěl snímek využít jako motto známky, pošta to vetovala – bez souhlasu Bolta prý ji nesmí vytisknout.

Do děje vstoupil trenér Willi Reizelsdorfer, který Sabrinu objevil. Kontaktoval atletického manažera Roberta Wagnera ze Scharnsteinu – a za tři týdny jim Bolt poslal souhlas. Stihlo se to všechno ještě do Vánoc…

Než zahřmí traktory

Tahouni míří k sousedům.Kollerschlag nedaleko českých hranic uspořádá spolu s dobrovolnými hasiči v Mistlbergu koncem srpna příštího roku evropský pohár v tractorpullingu a už teď tuto megaakci připravuje. Mimo jiné to znamená zpracovat tisíc tun oceli na stavbu tribun pro 8000 diváků a zřízení uzávěr, postavit 3000 metrů čtverečních stanů atd. A taky zajistit 2000 tun bahna, aby trať odpovídala mezinárodním předpisům. Přijet má padesát týmů z deseti zemí a odhadem 20 000 diváků.  Při tractorpullingu táhnou těžké stroje brzdové sáně, které se stále hlouběji zahrabávají. Stroj úřadujícího mistra Evropy ve volné třídě do čtyř a půl tuny má 10 000 koní. Magickým cílem je ujet 100 metrů, což je tzv. fullputt. Více na  www.fullpull.at

Učitel od 60 000 Kč?

Rakouští učitelé požadují nástupní plat vyšší než 2400 eur. Šéf odborů učitelů základních škol Paul Kimberger označil za špás plány ministerstva mzdu 1960 eur v „indukční", zaváděcí fázi nových kantorů. Dalším požadavkem odborářů je vytvoření nejméně 14 000 míst pro pomocné učitele, aby se prý ti kvalifikovaní mohli věnovat jen výuce. Vláda chce v lednu před odbory předstoupit s novým vylepšeným návrhem.

Unesla poníka

Happyendem pro malého koníka a vídeňský vánoční cirkus skončilo zmizení miniponíka jménem Fridolin šest dnů před Vánocemi ze stanoviště cirkusu.  Ředitel Adolf Lauenburger se podle deníku Volksblatt už téměř vzdal naděje, že zvířátko vysoké jen 55 centimetrů a odkojené z láhve ještě někdy živé uvidí. Na Štěpána dostal ale vskutku vánoční dárek – zavolala mu „zlodějka", která tehdy Fridolina odvedla. Uvedla, že chtěla udělat radost svému nemocnému synkovi, který si tolik přál cirkusového poníka. Držet jej ale nemohli, a tak jej uvázala na druhý svátek vánoční k lavičce v Breitenfurtské ulici. Krátce po telefonátu byl Fridolin zase doma. Únos přečkal dobře. Pár dnů si prý teď odpočine, a pak znovu vběhne do manéže… Jak rozchod s vánočním „dárkem" přečkal synek únoskyně, zpráva lineckého listu neříká.

U sousedů hřálo

Letošní rok byl v Rakousku sedmým nejteplejším od roku 1768. Od dlouholetého průměru se teplota odchýlila o jeden stupeň především díky březnu, červnu, srpnu a listopadu, které byly o 2 až 2,8 stupně teplejší. Znatelně chladnější, o 3,7 stupně, byl naopak únor, nejstudenější od roku 1986. Historicky nejvyšší roční průměr zaznamenali v Lienzu s 8,9 stupně (1,8 nad dlouhodobý průměr). Na observatoři Sonnblick (3109 m) naměřili 30. června rekord 15,3 stupně od začátku sledování v roce 1886. Absolutně nejtepleji v Rakousku bylo 3. července v dolnorakouském Bad Deutschaltenburgu - 38,3 stupně, nejméně ze všech obydlených míst měli 6. února v Tannheimu v Tyrolsku – mínus 28,9 stupně. V Langenu na Arlbergu napadalo v lednu 357 cm sněhu, dvojnásobek dlouhodobého průměru. Jinak to byl extrémně slunečný rok – slunce svítilo o osm procent delší dobu než v průměru.

Postižení sportovci do Pasova

V Pasově bude 15.-18. července 5. bavorská speciální olympiáda pro psychicky postižené. Město poskytne pro soutěže svá sportoviště zdarma a podpoří i ubytování účastníků, velkou podporu pořadatelům slibují místní kluby, školy a organizace. K soutěžím se sjede na 1000 sportovců a jejich doprovod. Měřit síly budou v badmintonu, basketbalu, fotbalu, házené, judu, boče (cílem je hodit míč co nejblíže k cílovému míčku), případně v kanoistice, atletice, plavání, tenisu, stolním tenisu a cyklistice.

Lupič z linecké banky.Čech loupil v Linci?

Linecká policie v pátek odpoledne potvrdila, že zadržela 42letého Čecha důvodně podezřelého ze čtvrtečních přepadení banky a necelé dvě hodiny poté pumpy v Linci.  Poté, kdy v bance začala pokladní při objevení se muže s pistolí křičet, uprchl bez lupu a zkusil to u benzinky ve Waldeggstraße. Tam se zmocnil peněz v zásuvce a běžel k autu. Pumpař ho pronásledoval a policii sdělil číslo vozidla, s nímž lupič ujížděl. Policie jej zastavila na B310 v Rainbachu a muže zatkla. V pátek byl vyslýchán v Linci i k dřívějším obdobným přepadením.