V posledních volbách přišlo hlasovat 192 000 (38,59%) oprávněných voličů. Z vyjednávání pak vzešla koalice ČSSD KSČM, která disponuje v současném zastupitelstvu většinou 31 hlasů. Rozložení mandátů je nyní následující: ČSSD 18, KSČM 13, Jihočeši 2012 9, ODS 8, KDU-ČSL 4 a TOP 09 a Starostové 3. V anketě jsme se dotazovali stran, které jsou dnes v zastupitelstvu a dále hnutí ANO 2011, které je vládní stranou a do krajských voleb bude kandidovat na jihu Čech poprvé.

Většina stran už zná své lídry do voleb, alespoň pravděpodobné, ti už většinou v naší anketě odpovídají. Některé strany o nich ještě jednají. U TOP 09 se například předpokládá, že by lídrem mohl být Martin Gregora, bývalý poslanec, záleží ale na možné koalici. U hnutí Jihočeši 2012 zatím také lídr není určen.

Jan Zahradník - ODS
Regionální sněm ODS, který zvolil lídra kandidátky, jednal 12. ledna. Byl jsem jediný kandidát podle návrhů z oblastí. Ostatní jména jsme ještě nevolili, máme dostatek času během jara na přípravu kandidátky. Řekl jsem, že bych chtěl, abych mohl jako lídr do složení kandidátky mluvit. Budu s vyhlédnutými osobnostmi mluvit a přesvědčovat je, aby na kandidátku šly. Budu stát o to, aby současný senátor Pavel Eybert přijal pozici na 2. místě kandidátky a budu také stát o starosty našich obcí. Jakékoliv místo na kandidátce je důležité. Myslím si, že koncem dubna nebo do května bychom to mohli mít zvoleno.

Jiří Zimola - ČSSD
Protože jsem byl navržen všemi okresními organizacemi ČSSD, je pravděpodobné, že budu v nejbližší době potvrzen na lídra kandidátky i vedením ČSSD. Celá podoba kandidátní listiny je nyní sestavována a po schválení Krajským výkonným výborem bude v březnu předložena členům ČSSD k vyjádření. Teprve poté budeme moci kandidátní listinu představit veřejnosti a voličům. Ujistit už nyní ale mohu, ze na ni nebudou chybět moji nejbližší spolupracovníci Ivana Stráská, Jaromír Slíva, Jaromír Novák, Antonín Krák, starostové a regionální osobnosti.

Pavel Talíř - KDU-ČSL
Měli jsme už nominační konferenci, na které jsme určili prvních patnáct míst na kandidátce. Lídrem bych měl být já. Na druhém místě starostka Třeboně Terezie Jenisová, na třetím ředitel Biskupského gymnázia Zdeněk Dvořák.

Myslím si, že další místa na kandidátce budeme vědět v dubnu nebo v květnu. To by měla být kandidátka hotova. Nyní ještě probíhala jednání o koalici, uvažovalo se o STAN (Starostové a nezávislí), ale jednali také s TOP 09. Zatím čekáme, jak ta jednání dopadnou. Vybíráme jména tak, aby měly zastoupení jednotlivé okresy, ale také, aby to byli kvalitní kandidáti.

Petr Braný - KSČM
Mám už nominace z některých okresů na lídra kandidátky. Když se bude vybírat podle nominací z okresů, všechny okresní konference už proběhly, tak se bude 13. února v Metropolu rozhodovat mezi mnou a Tomešem Vytiskou. Další místa kandidátky za lídrem budou obsazena tak, aby byly zastoupeny různé profese, jednotlivé okresy a také aby byly respektovány požadavky centra naší strany. Například aby do 3. místa byla žena, do 5. místa mladý kandidát a podobně. Bude to podobné, jako jsme to už měli také v minulých volbách.

Tomáš Bouzek - TOP 09
Ke krajské kandidátce nyní probíhají jednání o možné koalici TOP 09, STAN (Starostové a nezávislí) a HOPB (hnutí Občané pro Budějovice). Já vedu jednání za TOP 09 jako krajský předseda. Scházíme se jednou pravidelně každý týden. V průběhu února se dá očekávat rozhodnutí, jestli bude koalice uzavřena a potom se bude rozhodovat, kdo bude lídrem. Za TOP 09 mohu říci, že vybíráme kandidáty podle jejich kvality a schopnosti oslovit voliče.

Pavel Hroch - Jihočeši 2012
Připravujeme se samozřejmě jako všechny strany, které se budou chtít zapojit do krajských voleb. Naši kandidátku budeme sestavovat průřezově, aby byly zastoupeny různé osobnosti z různých oborů i z politického spektra, myslím tím samosprávu a starosty.
Lídra budeme volit v polovině února na našem sněmu. Už teď se dá říci, že na naší kandidátce se objeví i zvolení krajští zastupitelé z posledních voleb. O celkové podobě kandidátky by měla rozhodnout nominační konference před podáním kandidátky v květnu nebo červnu.

Radka Maxová - ANO 2011
Do konce ledna se budou konat oblastní nominační sněmy, které podle daného klíče mají navrhnout jednotlivá jména. Mohu potvrdit, že některé oblasti mě hodlají navrhnout na pozici lídra. Rozhodovat o kandidátce bude 29. února krajský sněm.
Pro krajský sněm sestaví krajské předsednictvo z nominací kandidátku, která bude představena sněmu ke schválení. Nepředpokládám, že by se potom na kandidátce něco měnilo, dají se maximálně předpokládat změny ze zdravotních důvodů a podobně.