Do podzimních obecních voleb už ANO v krajském městě navrhlo jako lídra kandidátky Jiřího Svobodu, současného primátora. Definitivně to ale bude potvrzeno až o prázdninách. „U nás je poměrně dlouhý schvalovací proces. Ukončen bude až na konci července,“ říká Jiří Svoboda.

Druhou nejsilnější stranu zastupitelstva, kterou je ČSSD, povede jako lídr současný radní Miroslav Joch. Dvojkou bude nynější náměstek primátora Petr Podhola. „Kandidátka byla odsouhlasena na městské konferenci,“ doplnil Petr Podhola. Koalici doplňují v Budějovicích ještě KDU-ČSL a ODS. Lidovci odsunuli určení lídra z květnového termínu na 4. června. Podle zastupitele Rudolfa Vodičky by mělo být známo i prvních deset jmen kandidátky.O sestavě i jedničce ODS rozhodne dle zastupitele Jana Zahradníka jednání 25. června.

V opozici je nejsilnější hnutí Občané pro Budějovice, které povede Juraj Thoma, bývalý primátor. Komunisté zveřejní kandidátku v polovině června a TOP 09 povede její současný lídr Tomáš Bouzek.

DALŠÍ MĚSTA REGIONU

Starosta Trhových Svinů Pavel Randa, který vedl v posledních komunálních volbách kandidátku uskupení Jsme tady doma, bude také o hlasy voličů usilovat znovu. „Budu mandát obhajovat,“ potvrdil včera Deníku. Kandidátka nabídne voličům většinou jména známá z minulých voleb, ale zčásti i nové tváře. „Budou tam změny,“ řekl Pavel Randa. Starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek se chce ohledně své případné obhajoby pozice starosty rozhodnout během dvou týdnů. Rudolfovský starosta Vít Kavalír se chystá kandidovat v barvách ODS. Rozhodovat o kandidátce bude jeho strana příští úterý.

Budou všude
Komunální volby se budou konat ve stejný termín ve všech obcích jihočeského kraje. Tedy i v těch, kde se během volebního období mimořádně vybíralo nové zastupitelstvo.

Lišovský starosta Jiří Švec se chystá post prvního muže na radnici obhajovat znovu, opět coby lídr sdružení nezávislých kandidátů. „Máme tolik naplánované práce, že budeme mít co dělat ještě příštích dvacet let,“ poznamenal Jiří Švec s tím, že mnoho velkých projektů se podařilo dotáhnout už v tomto volebním období – například rekonstrukci kulturního domu za 70 milionů, koupaliště u Koníře nebo revitalizaci sídliště Čechova za téměř 30 milionů.

OBEC BEZ KANDIDÁTKY

Podle Aleny Karvánkové z krajského úřadu může nastat výjimečná situace, že v některé obci se nepodaří dát dohromady ani jednu kandidátku. V takovém případě by se volby nekonaly a byl by jmenován do čela obce správní úředník. S omezenými pravomocemi by vedl obecní úřad do chvíle, kdy by bylo třeba i v mimořádném termínu zvoleno regulérní zastupitelstvo. Očekává se, že komunální volby budou vypsány na termín na přelomu září a října.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Miroslav FuchsJindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka (ČSSD) už oznámil, že se potřetí chystá bojovat o post prvního muže města. Vnitrostranické hlasování ho opět vyneslo do čela kandidátky. „Beru to jako uznání naší práce za uplynulých osm let. Pokud mi bude sloužit zdraví a budeme mít ve volbách odpovídající výsledky, tak jsem připravený pro město dál pracovat. Samozřejmě je to ale věc voličů,“ komentoval pro Deník. Ostatní strany zatím své lídry ani kandidátky oficiálně nezveřejnily.

Strakonice

Strakonice, hrad. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Alena ŠrámkováStarosta Břetislav Hrdlička (hnutí Strakonická Veřejnost) a drtivý vítěz minulých komunálních voleb bude na podzim znovu kandidovat. „Ano, půjdu opět do voleb s cílem obhájit post starosty.“ Lídrem strakonické ČSSD bude Josef Eigner, který by v případě úspěchu post starosty města přijal. Do výsledků bude chtít promluvit také hnutí Jihočeši 2012. Jeho jednička (a předchozí starosta) Pavel Vondrys je však zdrženlivý. „Zatím je na podobná prohlášení brzo,“ uvedl pro Deník.

Tábor

Ilustrační fotoZdroj: Deník/ ArchivTáborský starosta Jiří Fišer post obhajovat nebude a nebude lídrem kandidátky T2020. „Funkci starosty nepřijmu, říkám to dopředu. Mám jiné představy, jak si uspořádat život,“ sdělil. „Kdo by pro mě byl starostou číslo jedna, s dovolením neřeknu. Nejradši bych byl, kdyby šlo o někoho od nás. Hlavní je, aby to byl slušný člověk se zkušenostmi.“ Lídra hnutí T2020 má, jeho jméno ještě nezveřejní. Za největšího konkurenta pokládá Jiří Fišer hnutí ANO. „Doufám, že se s ním popereme o vítězství.“

Český Krumlov

Český Krumlov. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Miroslav FuchsStarosta Českého Krumlova Dalibor Carda bude na nejvyšší pozici ve městě kandidovat potřetí. „Nebude to za ČSSD, do voleb jdu jako nezávislý kandidát za Sdružení nezávislých – Město pro všechny,“ řekl. Z pozice lidoveckého lídra by měl jít místostarosta Krumlova Josef Hermann (KDU-ČSL). „Kandidátku ještě schválenou nemáme. Zveřejníme ji v červnu.“ V červnu pořadí kandidátů zveřejní i TOP 09, jejímž předsedou je Tomáš Novák. Radní za TOP 09 Martin Lobík dodal, že kandidovat bude.

Prachatice

Ilustrační fotoZdroj: Deník/Miroslav FuchsPrachatický starosta Martin Malý (Nezávislí) bude obhajovat post starosty v letošních komunálních volbách potřetí, dál chce pracovat pro město Prachatice. V současné době je kandidátka Nezávislých v Prachaticích připravena a čítá jedenadvacet jmen. „Dokonce jsem musel žádosti o zapsání na naši kandidátku odmítat,“ potvrdil s tím, že jména na kandidátce Nezávislých se příliš nezměnila. „Seznam je velmi podobný tomu před čtyřmi roky. Nastaly jen drobné obměny,“ ujistil prachatický starosta.

Písek

Písek. Ilustrační fotoZdroj: Deník / Lucie KotrbováPísecká starosta Eva Vanžurová povede kandidátku Trojkoalice, kterou tvoří Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město. „Budu obhajovat post starostky. Nerada odcházím od rozdělané práce. Jako Jihočeši jsme před minulými volbami slíbili postavení nového bazénu, to se kvůli různým průtahům nepovedlo. Bude to jeden z hlavních bodů volebního programu Trojkoalice,“ uvedla Eva Vanžurová. Na kandidátce bude i nynější místostarosta Josef Knot. Druhý místostarosta Jiří Hořánek je lídrem ANO 2011.

Ilustrační foto
Rok si kuřáci chodí zapalovat ven. Většina Jihočechů se s tím smířila