Jedenasedmdesátiletý bývalý ministr dopravy i zdravotnictví a někdější šéf Klubu českých turistů vedl správu nejrozsáhlejší přírodní rezervace v Česku rok a půl.

Deník.cz má informaci o odstoupení Stráského potvrzenou od zdroje na ministerstvvu životního prostředí. Mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek se ke konci svého šéfa zatím nechce vyjádřit.

"Ve čtvrtek bude tisková konference," řekl pouze Pechoušek.

Ministr životního prostředí jmenoval Stráského ředitelem parku v únoru 2011. Od začátku se o něm mluvilo jako o krizovém manažerovi s jasně vymezenou dobou působnosti. Sám Stráský odhadoval své působení na maximálně půl druhého roku. Jeho hlavním úkolem byla příprava návrhu zákona o Šumavě a likvidace tamní kůrovcové kalamity.

Právě kvůli tomu byl Stráský často terčem kritiky ekologických aktivistů a vysloužil si i cenu Ropák roku. Končící ředitel odmítal, že by si příroda měla se škůdcem poradit sama, naopak prosazoval likvidaci kůrovce chemickými zásahy i kácením stromů a to i v přísně střežených šumavských lokalitách.

O tom, kdo Stráského nahradí, dosud není rozhodnuto. Sám Stráský před časem navrhl jako svého nástupce současného náměstka Jiřího Mánka. Na způsob likvidace kůrovcové kalamity mají oba podobný názor.

Ministerstvo životního prostředí to zatím nechce komentovat. "V současnosti je stále ředitelem pan Stráský," řekl mluvčí resortu Matyáš Vitík.

Jan Stráský

Narozen roku 1940 v Plzni

Vystudoval filozofii a ekonomii na UK

Zakladatel ODS, později vstoupil do Unie svobody.

Byl posledním federálním premiérem a při dělení Československa krátce zastával i pravomoce hlavy státu. POzději byl ministrem dopravy i zdravotnictví, v roce 1998 z politiky odešel.

V roce 2006 se stal předsedou Klubu českých turistů a od února 2011 vedle NP Šumava.