VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stromek u sousedů stojí i 35 eur za metr

Linec - Podle předsedy sdružení hornorakouských pěstitelů vánočních stromků Ignaze Hofera jarní mrazy těžce poškodily produkci ve východním Rakousku, Dánsku a střední Evropě. Na kontinentu tak prý bude letos chybět na dva miliony stromečků. Horní Rakousy ale z toho vyšly dobře díky tomu, že producenti s celkovou plochou 500 hektarů jsou roztroušeni v různých oblastech a nadmořských výškách. Těm, kteří hospodaří nad 600 metrů vysoko a ohlásí škodu, sdružení pěstitelů ekonomicky pomůže, říká Hofer.

4.12.2012
SDÍLEJ:

Stromky, dobrý kšeft!Foto: Deník/repro

Ze 2,48 milionu stromků, které se ročně prodají v Rakousku, je jen deset procent z dovozu. V Horních Rakousích stojí špičková kvalita podle druhu a velikosti 15 až 35 eur za běžný metr, průměrná cena byla loni 19 až 22 eur. V Horních Rakousích se loni prodalo 400 000 stromků. 45 procent zákazníků kupuje na statcích nebo v lese.

Hory nesou miliony

Hornorakouské lanovky investovaly za uplynulých deset let do výstavby nových zařízení a zasněžovacích děl 120 milionů eur. Dva miliony návštěvníků ročně (z toho 450 000 v létě) jim přináší obrat 30 milionů, z toho třetinu v oblasti Hinterstoderu. S příjmy gastronomických a ubytovacích zařízení, půjčoven lyží atd. je obrat dokonce 120 milionů. Branže živí u lanovek v přepočtu na plné úvazky 310 lidí, dalších 6500 je zaměstnáno při jiné činnosti ve střediscích. V oblasti vleků vydá průměrný lyžař denně dvanáct eur, v oblasti lanovek osmdesát. 70 procent lyžařů je z Horních Rakous a sousedé chtějí cíleněji usilovat i o hosty z Česka a Polska, kteří dosud zemí jen projíždějí do jiných lyžařských center. Hlavně menší střediska podporuje zemská vláda milionem eur například na pořízení sněhových děl či roleb.

Pozor na střechy!

Nájemci v Německu  musí za určitých okolností popadnout lopaty a hrabla a odklízet sníh dokonce ze střech. Majitel nemovitosti na ně může přenést odpovědnost za bezpečnost na chodnících a příjezdech. Soud v Mnichově tak aktuálně zamítl žalobu nájemnice domu na náhradu škody 2753 eur způsobené lavinou sněhu ze střechy na jejím autě při výjezdu z garáže k brance pozemku.  Argumentovala, že majitel nenainstaloval na střechu sněhové záchyty, neuklízel z ní sníh a neopatřil místo varovnými tabulkami. Pronajímatel domu se bránil tvrzením, že tuto povinnost zabezpečení právně účinně převedl na osoby, jimž objekt pronajal, a soud mu dal za pravdu. Na rozdíl od nájemce bytu má nájemce celého domu plnou a nedílnou moc nad objektem, zdůraznil soud.

Podle svazu nájemníků v Mnichově byly v daném případě ale hranice této odpovědnosti překročeny. Rozhodně prý k povinnostem nájemce nemůže patřit opatřování sněhových záchytů na střechu, protože by šlo o zásah do stavby, který nájemce nesmí o vlastní vůli udělat, píše deník PNP.

Autor: Vladimír Majer

4.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení