Zástupci Svazu obcí NP Šumava se včera odpoledne setkali v Modravě, aby změnu ve vedení parku podrobněji zhodnotili. Tématem jednání ale byl i senátní návrh zákona o Národním parku Šumava, který minulý týden členové horní komory Parlamentu 
ČR v prvním čtení schválili.

Podle místopředsedy Svazu obcí NP Šumava a starosty Horní Plané Jiřího Hůlky nedělá ministr Richard Brabec Šumavě dobrou službu.
„Obávám se, že pan ministr svým rozhodnutím odvolat šéfa národního parku Jiřího Mánka znovu pouští na Šumavu těžařskou lobby, která zde působila v době, kdy park vedl František Krejčí," řekl Jiří Hůlka. „Nám tu pak zbudou zase jen holiny, suché lesy a rozbité silnice," doplnil.

Podle Jiřího Hůlky páteční rozhodnutí ministra Richarda Brabce jasně ukázalo, jak důležité je přijmout zákon o Národním parku Šumava. „Tak dostane rozhodování o Šumavě jasná pravidla. Nikdo by už například nemohl jednostranně vyhlásit plán péče o národní park, jako to pan ministr udělal. Takový plán péče, který je diametrálně odlišný od našich představ a který významně ovlivňuje život lidí na Šumavě," dodal Jiří Hůlka.

ANKETA: Co říkáte odvolání šéfa NP Šumava Jiřího Mánka?

Šumavští starostové a senátor Jan Veleba svolávají na státní svátek 8. května shromáždění na jeho podporu. Mají šanci na úspěch?

VÍTĚZSLAV JANDÁK, 
poslanec za ČSSD:
1. Řeknu vám jedno: že jsem z problematiky Šumavy už maličko vyděšený. Nikdy pořádně nevím, jestli mají dotyční ministři životního prostředí pravdu, nebo se jedná jen o politikum. Co nový ministr, to nový ředitel správy Národního parku Šumava. Tomu moc nerozumím. Nevím, co si o tom myslet, ale vím, že Šumava se stává velmi nebezpečným územím.

2. O úspěchu shromáždění šumavských starostů rozhodne to, jakou povahu má ministr životního prostředí Richard Brabec. Jestli bude ochoten 
o protinázorech diskutovat. Viděl jsem jeho vystoupení v televizi a zdá se mi, že je připraven například k diskusi o rozšíření letiště Vodochody. Chce to také diskusi o Šumavě. Diskusi, která spoustu složitých věcí vysvětlí. Šumava a názor na ni jsou totiž záležitostí filozofického pohledu.

TOMÁŠ JIRSA, senátor za ODS:
1. Nebojím se říct, že odvolání Jiřího Mánka je prasárna. Pan ministr tímto svým činem odpálil na Šumavě bombu. Za tímto činem mohou být podle mého názoru dvě věci. Buď k němu byl pan ministr dotlačen těžaři, protože Jiří Mánek těžby zastavil, což těžařské firmy ve vlastnictví pana Babiše těžko nesly. Druhá varianta je, že pan ministr zobchodoval Šumavu za nějaké výhody pro chemické továrny pana Babiše. Ale to zatím nemůžeme dokázat.

2. Pozvání na shromáždění v Horní Plané jsem obdržel od senátora Jana Veleby. Ptal jsem se starosty města Jiřího Hůlky, zda shromáždění podporuje, řekl mi, že ano. Svou účastí ho podpořím i já, ač nám v ničem nepomůže, protože pan ministr na nás kašle. Myslím, že protestů bude přibývat, protože nespokojenost s rozhodnutím pana ministra je obrovská.

ROMAN KUBÍČEK, poslanec za hnutí ANO:
1. K odvolání Jiřího Mánka se vyjadřovat nechci, nemám k tomu dostatek informací. Neznám pozadí tohoto kroku ani přesné důvody. Zatím byl jako oficiální zdůvodnění prezentován nesoulad Jiřího Mánka a pana ministra Brabce v pohledu na řízení národního parku. To mi přijde málo 
k tomu, abych mohl odvolání šéfa národního parku blíže hodnotit.

2. Na shromáždění v Horní Plané se pojedu podívat, takže ho podpořím svou účastí. Je ale otázkou, zda takové protesty něco vyřeší. Spíše by měly tlak v tomto směru vyvíjet poslanci, kterých je ale za Jihočeský a Plzeňský kraj bohužel jen třiadvacet.

PETR BRANÝ, krajský zastupitel (KSČM):
1. K odvolání pana Mánka chci říci, že je pro mne velkým zklamáním, že 
i tahle vláda pokračuje 
v tom, co dělala předchozí vláda. To jest, že byla skoupá na slovo při při vysvětlování svých kroků. Hodnotit působení pana Mánka moc nemohu, ale podle mých informací se nedělo v parku nic, co by při hledání řešení  nesneslo odkladu.

2. Pokud se týká shromáždění v Horní Plané, tak hlavní řešení situace na Šumavě by měl přinést nový zákon v intencích plzeňského memoranda, které jsme podpořili jako klub v krajském zastupitelstvu. Na Šumavě musejí lidé žít. Území se musí rozvíjet. To se tam neděje už řadu let. Zachovat Šumavu jako skanzen, to není to, co bychom si představovali. Nebral bych to ale tak, že teď se tam stane na základě rozhodnutí ministerstva něco hrozného.

BOHUMIL PETRÁŠEK, krajský zastupitel (STAN), starosta Vimperku:
1. Jeho odvolání je pro mě překvapením. Mi-nistr tady u nás byl před dvěma měsíci a neměl k práci Jiřího Mánka výhrady, proto mě překvapilo, že ho teď odvolal. Šumava přitom potřebuje především stabilitu.

2. O mítinku nevím, ale přeji si, aby se ředitelé parku nestřídali po dvou letech jako dosud. Je třeba zákon o NP, podle něhož by se správa NP chovala. Aby její činnost byla koncepční a aby ji neovlivňovaly tlaky od lobbystických skupin, ať  ze strany těch, co nechtějí zasahovat, či  těch, co se v NP chtějí chovat jako 
v hospodářském lese. Jsem lesník. Myslím si, že další bezzásahové zóny nyní  nejdou vyhlásit ve velkém rozsahu, všude jsou ovlivněny lidskou činností. Holiny, které   vznikly, jsou rizikem pro okolí i kvůli ztrátě retenční schopnosti krajiny. Po přívalových deštích vznikají záplavy.

JAN BARTOŠEK, poslanec (KDU-ČSL), místostarosta Dačic:
1. S odvoláním ředitele národního parku Jiřího Mánka rozhodně nesouhlasím a budu interpelovat ministra životního prostředí Richarda Brabce, jaké kroky ho vedly 
k odvolání. Vnímám Jiřího Mánka jako ředitele, který stabilizoval situaci na Šumavě a prováděl kompetentní kroky, 
a proto nevidím důvody 
k jeho odvolání. Změna ředitele povede zase k oddálení řešení situace v NP Šumava.

2. Je opravdu potřeba vyjasnit si, co dál. Také 
i já se chci proto setkat se starosty šumavských měst a obcí, abych znal jejich vyjádření a názory na současnou situaci, a zvážit kroky,  jak ohledně Národního parku Šumava dál postupovat.

PAVEL PAVEL, místostarosta Strakonic a krajský zastupitel (Jihočeši 2012):
1. Odvolaného Jiřího Mánka znám od malička, protože jsme spolu na Šumavě vyrůstali. Považuji ho za odborníka, protože jako syn lesáka dobře věděl, o čem Šumava je a co skutečně potřebuje. Jeho odvolání chápu jako destabilizaci uklidňujícího se stavu emocí kolem parku na Šumavě.  Je mu kladeno za vinu, že nedodržoval zákony, ale to v podstatě nedělal nikdo ani před ním. Jiří Mánek byl prostě na politicky sledovaném postu.

2. Co se týká shromáždění starostů, tak musím jen konstatovat, že je to jejich záležitost a jejich aktivita. Víc bych celou záležitost komentovat nechtěl.