Na starost to dostala rodinná firma Agru vedená Aloisem Gruberem s hlavním sídlem v Bad Hallu. Pro novou soustavu použije polyetylenové roury, které s ochranným pláštěm mají celkově průměr 35,5 centimetru, píší OÖN. „To garantuje absolutní těsnost,“ ujišťuje v lineckém deníku marketingový šéf společnosti Harald Bachinger. Jednotlivé kusy budou přepraveny do Altmünsteru a Traunkirchenu, a na břehu Traunsee spojeny počítačem řízenou svářečkou umělých hmot. „V minulosti ručně provedené svary byly vždycky slabinou,“ říká Bachinger. Materiál, ze kterého Agru dělá, je odolný proti trhlinkám a lomům. Podle Bachingera by jej nepoškodily ani ostré kameny, na nichž by ležel. Trubky jsou vybaveny sondami, které by spustily poplach při úniku už jen několika kapek znečištěné vody. Potrubí firma po etapách položí na hladinu a celý tento „kanál“ vypraví betonová závaží na dno, kde bude ukotven.

Agru odhaduje využitelnost zařízení až na sto let. Více než tisíc zaměstnanců společnosti vyrábí roury o průměru až tři a půl metru.

Prstýnek s ohlasem

Příběh prstýnku bude v televizi.Zdroj: Deník/repro PNP

Jak náš web informoval 25. března, 85letá paní Hannelore Henteová dostala zpátky zlatý snubní prsten, který jí před týdnem sklouzl s prstu na dámské toaletě hostince Öller v Pasově a nemohla jej najít. Pár hodin poté jej náhodou šéfová provozovny Heidi Barnerssoiová (38), nadregionálně známá jako zpěvačka Vivian Lindt, objevila vedle odpadního koše WC. Druhý den s manželem Florianem umístili snímek prstenu s rytinou na vnitřní straně na facebook a požádali o pomoc při pátrání po majitelce.

„Co nastalo, překročilo hranice jejich fantazie. Facebooková stránka jejich hospody byla zaplavena uživateli tohoto média – během pěti dnů se jich zapsalo na půldruhého milionu, zprávu sdílelo a poslalo dál, například i do Francie a Mexika, 30 000 lidí. Paní Henteová, učitelka v důchodu, o tom ale nevěděla nic,“ píše PNP. Během týdne si sice uvědomila, že prsten nemá, ale nejprve si myslela, že jej někde doma odložila. Manžel Klaus jí šperk věnoval jako zásnubní k jejím 23. narozeninám, 18. července 1955. Tehdy oba studovali ve Wilhelmshavenu a v jednu volnou vyučovací hodinu navštívili zlatníka, vzpomíná paní. Diamantovou svatbu už ale společně neoslavili, pan Klaus tři měsíce předtím zemřel.

O nálezu prstýnku s vyrytým datem osudového dne a jménem dárce se dozvěděla od dcery Frauke, kterou na facebook upozornila její kamarádka. Minulý pátek si šťastná majitelka klenot převzala na úřadu ztrát a nálezů v Pasově, kde jej paní Heidi deponovala. Večer pak Barnerssoiovým poděkovala velkou kyticí. V neděli se zase všichni sešli v hostinci Öller, k natáčení jejich příběhu televizním týmem z Norimberka, který produkuje mimo jiné pro Sat.1 a ZDF. Kromě něj ohlásila zájem i další celostátní média, uzavírá PNP.

Na snímku z natáčení šotu filmuje redaktor Sebastian Pieknik paní Hannelore (vlevo) a hostinskou Heidi Barnerssoiovou.

Nesměla (?!) na toaletu

Ještě jeden příběh z facebooku. Mladá žena z Welsu, s omezenou chůzí a trpící roztroušenou sklerózou a střevním a močovým onemocněním, požádala v drogerii ve Welsu o možnost navštívit jejich toaletu. Přes její očividný hendikep a opakované zdůrazňování potřeby jí to jedna ze zaměstnankyň neumožnila se slovy, že nemají žádné WC pro zákazníky, a odkázala ji na veřejné záchodky na přilehlém náměstí. Dosud se jí to prý v žádném supermarketu nestalo. Klientka to pak popsala na facebooku koncernu „odzbrojujícně upřímným“ (OÖN) příspěvkem. Vysvětlila v něm, že tím chce vzbudit pozornost k „tabu“ tématu inkontinence, a vedení řetězce napsala: „Pusťte, prosím, na záchod lidi, když se na něj ptají! Sotva by se někdo takto tázal z legrace…“

Sklidila stovky ohlasů. Drogerie se jí omluvila a sdělila jí, že všechny filiálky vyrozuměla oběžníkem, aby nechali zákaznice používat toalety pro zaměstnance.

Zemřou starší

Očekávaná délka života nově narozených dětí v Německu stoupla mezi roky 2013-15 a 2014-16 průměrně o dva měsíce – u mužů na 78 let a čtyři měsíce, u děvčat na 83 let a dva měsíce. Naděje na delší život přibyla i dříve narozeným – 65letý muž má statistický předpoklad žít ještě 17 let a deset měsíců, 65letá žena 21 let.

Zloděj si vedl tele

Hlídka policie v Zusmarshausenu kontrolovala v neděli v půl druhé 38letého muže, který se procházel v Agawangu s teletem, napsala PNP. Na dotaz řekl, že se k němu zvíře připojilo. Ukázalo se ale, že tele bylo odcizeno v zemědělské usedlosti v Kutzenhausenu. „Také jinak byl značně podnapilý chlapík značně aktivní – během koncertu místních hudebníků odcizil z vedlejších prostor trumpetu, i-phone, klíčky od automobilu a hotovost,“ oznámila policie. „Všechny věci mu byly odebrány a zajištěny. Tele bylo majiteli ve zdraví vráceno.“