V neděli se například posluchači dozvědí, jak se dělají skleněná vajíčka nebo kde se pletou rekordně velké pomlázky. V pondělí s rozhlasovým mikrofonem zavítáme do hoslovického mlýna na přehlídku lidových zvyků a řemesel nebo v rozhlasové debatě probereme, jak svátky jara slaví jiné kultury. 

Podrobný přehled velikonočního vysílání: 

Neděle 8. dubna 

Velikonoční zvonění  – 9 hodin – Povídání o zvonech na budějovické Černé věži,  právě v těchto dnech znějí jejich nové nahrávky v cyklu „Hlasy jihočeských zvonů“. Český rozhlas České Budějovice pořídil v polovině března unikátní nahrávky hlasů zvonů, které jsou zavěšeny v Černé věži. Nahrávka jednotlivých zvonů ani jejich různých kombinací společného vyzvánění doposud nebyla v novější době pořízena. 

Skleněná vajíčka– 13 hodin – Tradice malování kraslic se v našich krajích rozvinula jako nikde jinde na světě. A souvisí kupodivu i s českým sklářstvím. Jak se vyrábí skleněná velikonoční vajíčka? Proces výroby této netradiční velikonoční dekorace vám přiblíží redaktorka Jitka Cibulová Vokatá společně s Dagmar Hálovou z Lažánek na Blatensku. 

Velikonoční rekordy, aneb jak v Novosedlech pletli obří pomlázku– 16 hodin – Není pomlázka, jako pomlázka. Ludvík Koranda upletl před devíti lety pomlázkového obra, jehož velikost dodnes nikdo nepřekonal. Těžko také překoná, tato pomlázka měří celých 15 metrů a 20 centimetrů, je naplétaná z vrbového proutí a zpevněná smrkovým kmínkem, díky kterému může tento pomlázkový obr také stát. Agentura Dobrý den ho zapsala do České knihy rekordů jako nejvyšší Pomlázkový stožár. S kým se pan Koranda vsadil u piva, že rekordní pomlázku uplete, jak dlouho mu to trvalo i kolik prutů musel v okolí Novosedel nařezat, prozradí ve Velikonočním speciálu v neděli v 16 hodin redaktorce Romaně Kostohryzové. 

Rozhlasová povídka– 19 hodin – Dubnová povídková řada je věnována Ignátu Herrmannovi, tentokrát bude text s jarní tématikou. 

Pondělí 9. dubna 

Velikonoce ve mlejně, aneb jak to klape v Hoslovicích– 12.30 hodin – Nejstarší vodní mlýn právě zahájil sezónu a vy se tak můžete společně s námi podívat, jak se slavily Velikonoce na Podlesí a jak to v hoslovickém mlýně vlastně vypadá. Projdete si nejen celý hoslovický mlýn, ale poznáte také stará řemesla a různé techniky zdobení vajec, například voskovou batiku, drátování, nebo vrtání. Reportáž z návštěvy mlýna v Hoslovicích na Strakonicku s ukázkami velikonočních zvyků a řemesel přinese Pavla Kuchtová. 

Jak se slaví jaro– 13 hodin – K velikonočnímu kulatému stolu zasednou s moderátorem Filipem Černým religionisté z Teologické fakulty Jihočeské univerzity, aby probrali svátky jara, které najdeme v mnoha náboženstvích a kulturách. 

Jan Werich: Velikonoční povídka– 13.30 hodin – Povídku moudrého klauna, jak se Werichovi někdy přezdívá, čte Josef Somr. 

Úsvit– 60 let života s folklorem – 14 hodin – Pořad připomene 60. výročí založení souboru Úsvit a osobnosti, které souborem prošly. 

Stalo se v Českých Budějovicích– 14.30 hodin – Jak zjistil folklorista Petr Janeček, autor populárních knih Černá sanitka, do Budějovic bylo v minulosti situováno velké množství novinářských kachen v zahraničním tisku. Albert Camus chtěl dokonce jednu svou hru původně nazvat České Budějovice.  Proč to tak bylo? Mohlo to souviset s tzv. Kočičí aférou, kdy bylo v tomto městě utraceno na 1000 koček, což proběhlo světovým tiskem? Půlhodinový pořad s citacemi z novin a knih. 

Křížení– 19 hodin – Občanské sdružení Demdaal se rozhodlo obnovit ve Strunkovicích nad Blanicí staré poničené kříže, aby zachovalo odkaz našich předků a vlastní prací jej dotvořilo do nové podoby vypovídající o naší současnosti a nesoucí odkaz do časů příštích. O projektu Křížení aneb Zachraňme pamětní kříže si bude redaktor Václav Malina povídat se členy sdružení a jejich sympatizanty. Projekt by měli zakončit právě o Velikonocích.