Radost měla starostka Růžena Balláková. „Je to pro naši obec velká pocta,“ myslí žena, která po vyhlášení místním rozhlasem vyřizovala jen samé blahopřejné telefonáty.

Pro obec s 560 obyvateli se přitom jedná již o druhý titul. Ten premiérový a hned celostátní získala již v roce 1997. Tenkrát byl starostou Josef Jan. Letošní výhru prožíval stejně jako před 21 lety. „Mám radost. Padl mýtus, že vesnice, která už jednou vyhrála, nezvítězí podruhé,“ řekl. Titul podle něj lidi z vesnice stmelí a posune kupředu.

Do soutěže se letos přihlásilo 18 obcí
Vítězem letošního ročníku Vesnice roku Jihočeského kraje se stal a Zlatou stuhu si odnesl Svatý Jan nad Malší na Českobudějovicku. „Popřál bych hlavně paní starostce, aby to přežila, ten rok hektického života, který ji čeká. A obci? Aby peníze, které vítězstvím získala, využila ke svému prospěchu a pak aby se jí podařilo uspět v celostátním kole,“ řekl více Jaroslav Havel, starosta obce Pištín, jež soutěž vyhrála v roce 2017. Stříbrnou příčku obsadily Čejetice na Strakonicku a bronz si odnesl Popelín na Jindřichohradecku. Do letošního ročníku se přihlásilo osmnáct obcí, šest obcí bylo z Písecka, po třech z Českobudějovicka, Jindřichohradecka a Strakonicka, dvě z Prachaticka a jedna z Táborska.

Letos k uvítání komise zasadil jako velký zahrádkář lípu. Vzpomněl si totiž na to, jak stejný strom zasadil ve Svatém Janu tehdejší prezident Václav Havel. „Tenkrát řekl ženě u lip pojmenovaných Masaryk a Libuše: Dášo, jsme v dobré společnosti,“ vyprávěl.

Připít se starostkou si přišly například Magdalena Krátká a Marie Jarošová. „Já jsem brečela, když jsem se to dozvěděla, třesu se ještě teď,“ usmála se dojatě Magdalena Krátká. Marii Novotnou, která se zastavila na návsi, výhra nepřekvapila. „Však to je v pořádku, stará se obec i fara. Tak to ohodnotili,“ myslí si žena.

Svatý Jan nad Malší se stal Jihočeskou vesnicí roku 2018.
OBRAZEM: Vesnicí roku 2018 je Svatý Jan nad MalšíZ vrat vykoukla Helena Žáčková, která v obci bydlí 11 let, s dcerou Maruškou. „Dobře se tu žije, je to tu pěkně upravené a spoustu akcí pro děti. Není tady nuda,“ chválí si obyvatelka.

Do letošního ročníku se dle slov hejtmanky kraje Ivany Stráské přihlásilo celkem 18 obcí, o dvě více než v loňském roce. „Ty pak komise ve dnech 4. – 5. června a 11. – 14. června navštívila a hodnotila v různých oblastech jako třeba budoucnost obce, společenský život, aktivita občanů, budoucnost, podnikání, občanská vybavenost, péče o veřejná místa či péče o krajinu,“ řekla Ivana Stráská.

Co o vítězství rozhodlo? To napověděl místopředseda hodnoticí komise Jaroslav Havel, který je zároveň starostou Pištína, jež soutěž Vesnice roku vyhrála o rok dříve. „Ony všechny obce měly všechno, ale někteří nám to prezentovali lépe, někteří hůře. Mě dost zaujala charitativní činnost ve Svatém Janu. Pořádají zde akce, které mají trochu přesah, nejde jen o to, aby se lidé pobavili.“

Slavnostní vyhlášení titulu se v obci uskuteční 10. srpna.

Čejetice opět usilují o titul Vesnice roku.
Vesnice roku: Čejetice jsou druhé, Čepřovice modré, Nišovice mají čestné uznání