„Ve středu minulý týden dopoledne si policisté při namátkové kontrole u Halámek vybrali vozidlo Opel Astra, německé poznávací značky, které přijelo z Rakouska," popisuje první případ jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že vozidlo řídil čtyřicetiletý německý občan s platnými doklady.

Osádku tvořili muž, dvě ženy a dvě děti, občané Sýrie, kteří ale platné doklady ani povolení k pobytu na území ČR neměli. Řidiče policisté pro podezření z tzv. převaděčství čili trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, zadrželi. S rodinnou uprchlíků zahájili správní řízení a podle platných zákonů, v rámci readmisních dohod budou vráceni do Rakouska. Soud již rozhodl, že převaděč musí zaplatit pokutu několik desítek tisíc korun a je vyhoštěn z republiky na pět let.

„Druhou rodinu uprchlíků objevili v pondělí dopoledne pražští policisté, kteří u Halámek posilují jihočeské policejní síly," pokračuje Jiří Matzner. V jedenáct dopoledne kontrolovali vozidlo značky VW Touran z Velké Británie, které přijelo z rakouské strany hranice. Anglický řidič předložil platné doklady, to samé však nedokázala posádka vozu, původem ze Sýrie, dva dospělí (1982) a dvě děti (2002, 2009). Policisté vozidlo zajistili, řidič byl zadržen. V rámci zkráceného přípravného řízení byl obviněn z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, případ policisté již předali státnímu zástupci. „Syrská rodina bude asi také v rámci readmisních dohod vrácena do Rakouska," dodal Jiří Matzner.

Plenky pro běžence

O uprchlíky, zadržené při překročení hranic, se starají zaměstnanci Poradny pro cizince a migranty při Diecézní charitě České Budějovice.

„Když se na nás policie obrátí, jsme připraveni poskytnout pro uprchlíky, zejména pro malé děti, teplé oblečení, hračky nebo plenky a hygienické potřeby," říká vedoucí poradny Iveta Mikulenková s tím, že policie již spolupráce využila. Sociální pracovníci poskytují celoročně pomoc cizincům v budějovické charitní poradně v Kanovnické ulici a některé dny i na Odboru azylové a migrační politiky na Pražské třídě v krajském městě.

„Tam naše interkulturní pracovnice od počátku roku do půlky října poskytla poradenství již pro 1293 lidí, z toho 662 byly ženy a 631 muži," dodala Iveta Mikulenková.