Nešlo o pád meteoritu či kosmického šrotu, jak se spekulovalo. Jak řekl Harald Wimmer z geologického úřadu hornorakouské vlády, jde o vrt z roku 1969. V názoru ho utvrdil průzkum studnařské kamery. „Nejsou žádné pochybnosti, že jde o vrt provedený při zkoumání geologických poměrů v místě při hledání nafty nebo plynu pomocí  echolotů zaznamenávajících otřesy půdy při vyvolaných výbuších,“ vysvětlil Wimmer.

 Zprvu o této možnosti pochyboval, protože tento vrt nebyl v podkladech úřadu zanesen. Z dalších dokladů ale bylo ověřeno, že zhruba před 40 lety zde zmíněný průzkum výbuchy probíhal. Vrty měly hloubku až 52 metry. Byly do nich spuštěny výbušniny a odpáleny. Geofony pak měřily zvukové vlny v půdě. Zjištěné rozdíly poskytovaly informace o vlastnostech podloží a eventuálních surovinách. Poté byly vrty zaplněny přírodními materiály. Nové objevení se díry podle geologa zřejmě způsobil spodní pramen, který vnikl do řidčího zásypu vrtu a vyvalil se na povrch.

Jak jsme uvedli, díru objevil Franz Knoglinger při hledání zaběhlého kocoura. Nález přilákal do místa davy zvědavců.

Zabavují „jednoruké bandity“

33 příslušníků finanční policie v hornorakouském Welsu udělalo razii v patnácti sázkových kancelářích a restauracích. Během čtyř dnů odhalili 201 nelegálních výherních automatů. „Byly na místě zapečetěny a předběžně zabaveny,“ píše deník OÖN.

Ve čtyřech případech pátrači narazili na opakované přestupky, kdy provozovatelé nahradili předtím zabavené přístroje novými, rovněž nelegálními.  „Jeden měl tolik drzosti, že je instaloval přes noc na druhý den,“ řekl Peter Weldy, šéf finanční policie pro Horní Rakousy a Salcburk. Dotyčný byl kontrolován už potřetí – a pokaždé mu byly automaty zabaveny.

V některých případech byli policisté vystaveni výhrůžkám a urážkám. „To svědčí o tom, že branži tečou nervy, jde přece o moc peněz. Pro mnohé je tento ilegální obchod tiskárnou na peníze,“ uved Weldy. Finanční policie uloží provozovatelům vysoké pokuty a navrhne uzavření provozů.

Deník Volksblatt poznamenává, že práce finanční policie v tomto směru je sisyfovská, protože sankce za provoz nelegálních přístrojů je příliš nízká. Zisky z ní převyšují uložené pokuty…

Pro vajíčka k sousedům

„Vysoké ceny vajec v Čechách přihrály bavorským obchodníkům s potravinami v příhraničí nové zákazníky,“ zaznamenal pasovský deník PNP. Mnoho Čechů začalo jezdit do supermarketů v Německu nebo v Polsku pro plata vajíček. „Složila jsem se se sousedem na benzín a teď u vás kupuji vejce pro půl vesnice,“ řekla jedna z českých zákaznic v hornofalckém Chamu. Podle Porýnské burzy se 100 vajec střední velikosti prodává za 11,50 eura (loni za 6,10).

Přísedící nerozuměl…

Kuriózní příčina vedla ke zrušení hlavního líčení s mužem obviněným z vraždy před okresním soudem v Mnichově. „Ukázalo se totiž, že jeden z přísedících nemá dostatečné znalosti němčiny,“ napsal deník PNP. Přelíčení tedy bude opakováno od začátku. V řízení je 44letému obžalovanému kladeno za vinu, že při dovolené v Portugalsku v roce 2010 ze zištných důvodů usmrtil bývalou přítelkyni a společnou dvouletou dceru – nechtěl platit výživné…

Sport spojuje národy

"Dnes jsou Češi, Slováci a Němci partnery v Evropě. Sport v mnoha směrech politiku předbíhal. Prostřednictvím sportu měli k sobě lidé obou zemí blíž,“ řekl pasovský učitel tělocviku, fyzioterapeut a majitel rehabilitačního centra Horst Frickinger, když v Schönsee přejímal Cenu stavitelů mostů. Tou spolek  Bavaria Bohemia ocenil jeho přeshraniční angažmá. „Svými aktivitami podporoval už od roku 1968 přátelství sousedících bavorských a českých regionů,“ napsal deník PNP. „Organizoval četná výměnná přátelská utkání a další kontakty v různých sportech a podporoval tak přátelství mezi sousedy,“ uvedl list. "Jsem hrdý na to, že česká strana ocenila mou práci,“ cituje Frickingera (na snímku třetí zleva).

Privátních úpadků přibývá

Počet privátních insolvencí v Rakousku se za deset let výrazně zvýšil. Loni jich bylo 9596, napsal deník Volksblatt. Odborníci růst přisuzují především stoupajícímu povědomí lidí o této možnosti oddlužení. Mnozí ale dál váhají k této šanci přistoupit, protože se bojí stigmatizace.

Sedm z deseti privátních konkurzů loni dopadalo na muže. Většina insolvencí připadá na sever a severovýchod země, více než třetina – 3868 – byla prohlášena ve Vídni. Nejvíc dlužníků bylo ve věku 30 až 50 let. Zvlášť alarmující je, že sedmnáct procent insolvencí jde na konto 21-30letých.

Hallstatt II má problémy

Starosta Hallstattu s manželkou a kvintetem kapely solných dolů měli v těchto dnech odletět do Číny k návštěvě rozestavěné kopie Hallstattu, součásti světového kulturního dědictví, ve městě Boluo v provincii Guangdong. „Hostitelé -  státní firma Minmetals se 6000 zaměstnanci, která repliky staví – ale termín takřka v poslední minutě posunuli,“ napsal deník OÖN. „Návštěva by se měla konat až koncem června.“

Důvodem podle starosty by prý mohlo být negativní zpravodajství čínských médií o projektu. Konkrétně 4. března napsal deník South China Morning Post vycházející v Hongkongu, že dosud nebyla prodána jediná vilka „čínského Hallstattu“ a zájem zůstává daleko za očekáváním. Příčinou je prý pokles hospodářského růstu země.