Pasov - Kráva Verena zemědělce Maxe Wimmera z dolnobavorského Kothdörflu u Altöttingu porodila v prosinci čtyřčata. „Je to něco výjimečného, a ještě výjimečnější je, že všechna telata – tři býčci a kravička - přežila první měsíce,“ píše deník PNP. Proto také hospodář čekal s oznámením zprávy až do minulých dnů. „Přišla na svět o tři týdny dřív, ale všechno šlo hladce,“ říká v listě. Býčky prý zhruba za čtvrt roku prodá na výkrm, co s kravičkou, to ještě neví. Poznamenává, že u vícečetných porodů bývají kravky často neplodné.

Hrdí na dědičné statky

V Horních Rakousích je 6004 tzv. dědičných statků. Tituly, příslušné diplomy a měděné plakety jim propůjčuje zemská vláda.  Největší vlna zájmu byla v osmdesátých  letech, kdy bylo označení propůčeno 3009 usedlostem. Loni bylo jmenováno 26 dalších. Tyto statky musejí být nejméně 200 let vedeny ve vlastnictví přímé linie jedné rodin, která na nich žije a hospodaří.

Všestranný škodič 

Pátrači freyungské policejní inspekce zjistili při kontrole auta s českými značkami, že vozidlo bylo pouhý den předtím ohlášeno do schengenského pátracího systému jako odcizené. „43letý muž si vozidlo v hodnotě asi 10 000 eur pronajal, ačkoliv byl zcela nemajetný,“ píše PNP. Policisté auto zajistili a řidiče obvinili. Při dalším vyšetřování zjistili, že zadržený krátce předtím nezaplatil načerpaný benzín u pumpy v okrese Pasov a přenocoval v sociálním zařízení, aniž zaplatil ubytování a odjel i s klíčem od pokoje. V Rakousku pobíral podporu v nezaměstnanosti a marně se pokoušel získat v Německu azyl, aby si pomohl k sociálním dávkám.