Stačila chvíle, 
a Josef Hes se ocitl na bruselském letišti zrovna 
v době, kdy odletovou halou otřásly dvě exploze. Ředitel Městské charity v Českých Budějovicích mířil i s rodinou a přáteli do africké Rwandy na svatbu svého bratra. Odlétali brzy ráno z Mnichova do Bruselu. Právě tam měli přesednout do letadla, jehož cílem byla Rwanda.

K Bruselu se ale letadlo blížilo právě v době, kdy tam umírali lidé. „Náš let proto odklonili do Kolína nad Rýnem těsně před přistáním 
v Bruselu. Řádně nás v letadle informovali, na letišti zajistili pitný režim a nyní vyřizujeme náhradní spojení," sdělil krátce před polednem Josef Hes. „Je nám líto obětí na životech, naše celá skupina je 
v bezpečí," doplnil.

V Bruselu v současnosti pobývá i jedna studentka Jihočeské univerzity (JU). Podle mluvčí JU Dagmar Dvořákové odcestovala dívka do hlavního města Belgie v rámci studijního programu Erasmus. „Hned poté, co média přinesla zprávu o teroristických útocích, jsme se studentkou navázali kontakt. Naštěstí je v pořádku," informovala Dagmar Dvořáková.

V reakci na události v Bruselu zvýšila stupeň ochrany 
i Jaderná elektrárna Temelín (JETE). Mluvčí elektrárny Marek Sviták upřesnil, že pod větší kontrolou je teď okolí elektrárny, zpřísnily se i podmínky vstupu do areálu.

"Lidé budou ještě opatrnější, než dosud," říká k další tragédii Lenka Martanová z Cestovní kanceláře Oceán z Prachatic. Podle jejích slov se už loňské útoky promítly do cestovního ruchu. Stejná reakce se dá proto očekávat i v případě útoků v Bruselu. „Lidé volají, vysvětlujeme jim, co se vlastně stalo, přebookováváme jejich pobyty. Útoky v zahraničí se projevily také na výběru destinací. V letošním roce bude více navštěvovaná Itálie, a to včetně její jižní části, Chorvatsko, západní ostrovy Řecka, Španělsko. I ti, kteří jindy objednávali zájezdy s předstihem, dnes vyčkávají a objednali je o poznání déle, než bylo jejich zvykem," uvedla Lenka Martanová. Zároveň poukázala na fakt, že s každým dalším útokem je začnou lidé vnímat v menší míře. „Je to vždy tragédie, když se něco podobného stane," doplnila majitelka cestovní kanceláře.

Ulice Bruselu jsou uzavřeny

Jan Zedník z Deštné pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu jako akreditovaný parlamentní asistent poslance Jiřího Pospíšila. Na svém facebookovém profilu zveřejnil, že je v pořádku a také slíbil pro Deník popis situace. "Hlásím se vám všem z kanceláře Evropského parlamentu v Bruselu. Bomba bouchla 150 metrů od mého bytu, v němž jsem se právě chystal do práce, ale naštěstí jsem v pořádku. Aktuálně jsou ulice kolem institucí uzavřené policisty a armáda instituce střeží. Atmosféra v Evropském parlamentu je ponurá. Nefungují mobilní sítě, mají časté výpadky. Držte nám palce, ať se už se v Bruselu nikomu nic nestane," napsal dopoledne Jan Zedník.

Jeho přítelkyně Kateřina Krupicová z Jindřichova Hradce Deníku sdělila, že se o útoku dozvěděla z médií dřív než on. "Nějakou chvíli jsme se mu nemohla dovolat, a to nebyl dobrý pocit. Pak se se mnou spojil. Říkal, že sice slyšel nějaké bouchání, ale nevěnoval tomu původně pozornost. Až cestou do parlamentu zjišťoval, co se děje," uvedla.

Deníku se také ozvala Denisa Kotková z Jindřichova Hradce: "Jsem přímo v centru Bruselu v hotelu Thon u zastávky Maelbeek, ve které došlo k explozi. V hotelu zdravotníci ošetřili několik desítek lehce zraněných. Řada z nich dle všeho utrpěla i těžší zranění. Ulice v okolí jsou kompletně zablokované, instituce EU zavřené, všude těžkoděnci, stále jsou slyšet sirény záchranný vozů a helikoptéry. Zítra jsme měli odlétat domů, co zítra bude, ale netušíme, prioritně tu všichni řeší bezpečnostní záležitosti."

Názory a reakce Jihočechů

Marek Vochozkarektor Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích: "Osobně vše vnímám tak, že válka v Sýrii, která byla od nás opticky daleko, tak se přenesla na půdu Evropské unie. Ukazuje se, že právě Evropská unie otázku bezpečnosti podceňovala. Řada politiků nevěděla, kdo do Evropy přichází a ani to nemohla vědět. Migrační politika není ale otázkou jen několika posledních měsíců či roků, ale posledních dvaceti let. Evropa by se měla zamyslet nad tím, kam chce směřovat dále a jak je možné obyvatele svých států ochránit. Jsem pro to, aby se migrační politika zpřísnila. Každý občan Evropské unie by si měl uvědomit, že bezpečnost je do jisté míry luxus, za který se musí něčím platit. Mohou to být zvýšené výdaje pro její zabezpečení či do jisté míry omezení osobní svobody v podobě větších kontrol na letištích či nádražích."

Pavel Slavko, kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov: "Viděl jsem jen několik vteřin informaci na internetu. Jsem naprosto zděšen a nechápu, jak mohou vlády tak laxně přistupovat k problému, který je veřejnosti znám už mnoho měsíců. Místo autocenzury a manévrování musí nastoupit rozhodný přístup k věci. Líbivá retuš a politické hašteření už nepřicházejí v úvahu. Opouštíme veřejný prostor, hazardujeme s tím, co vybudovala evropská civilizace a nakonec hazardujeme i s myšlenkou jednotné, svébytné a svobodné Evropy. Ve svých letech jsem považoval za naprosto nepředstavitelné, že se dožiju takových časů. Musí dojít k pochopení, že islám není kompatibilní."

Petr Soukup – pracoval v Bruselu: „Za prvé mě nejvíce mě mrazí z toho, že vidím místa, kde jsem chodil, která důvěrně znám," říká Petr Soukup, který téměř čtyři roky pracoval v Bruselu v kanceláři reprezentující Jihočeský kraj. „Za druhé musím říci, že ta místa vybrali s velkou pečlivostí. Jsou to přesně centra dění. Za třetí je v Belgii silná arabská enkláva. Není možné útočníky snadno identifikovat. Arabští obyvatelé už tam patří k životu," dodává Petr Soukup s tím, že teroristé si vybrali symbolicky i reálně srdce Evropy. Zkoušel se dovolat i na zastoupení Jihočeského kraje, ale na mobilní číslo se mu to nepodařilo. Podle jeho zkušenosti je možné, že v Belgii byly vypnuté mobilní sítě. V případě podobných událostí se to podle Petra Soukupa děje.

Daniela Bambasová, herečka Jihočeského divadla: "Já to samozřejmě sleduji a není mi z toho dobře. Ale ti teroristé neútočí proti jednotlivým státům ale proti Evropě jako celku, proti evropské kultuře. Je potřeba, aby Evropa byla schopná se ubránit, a to nedokáže rozdělená Evropa. Je důležité se zaměřit přednostně na společnou bezpečnostní politiku, ne počítat čísla běženců, kam jich kolik umístit. Jestliže se Evropa začne rozpadat následkem oprávněného strachu , tak to bychom byli snadným terčem. Volání po tom se trhnout od Evropy je špatně. Jedině rozumná jednotná politika může Evropě pomoci. Samozřejmě každý vidí tu bezzubost v jednání politiků, dlouho to trvá. Ale tady je potřeba se bránit jednotně. Slabá rozpadlá Evropa nepomůže nikomu."

Radomír Šimůnek, cyklokros - ČEZ CT Tábor - 10 let působil v Belgii: "Když byly policejní zátahy v Bruselu, tak byly ve frankofonní části, to jsme to ještě moc neřešili. Brusel Zaventem je ale srdcem celého lešitě. Je to tepna, kde se pohybují tísíce lidí. Asi proto k útoku došlo právě tam. Je hrůza, co se děje, ani ne dva kilometry od tohoto místa se jezdí tradiční Superprestige."