Podle zástupkyně ředitele Ivany Proškové z táborské Střední školy obchodu, služeb a řemesel v Bydlinského ulici, se v posledních pěti letech počet studentů snížil z tisíce na osm set: „Pokles je u nás v posledních letech hodně znatelný. Některé učební třídy spojujeme a museli jsme přistoupit i k personálním opatřením," nastínila černý scénář zástupkyně ředitele.

Škola navíc poslední tři roky neotevřela učební obor řezník – uzenář, poprvé autoelektrikáře a dostatečnému zájmu se netěšil ani maturitní obor ekonomika podnikání. Mladé studenty naopak oslovilo knihovnictví, kam je možné se ještě s kuchaři – číšníky a cukráři přihlásit.
Paradoxně evergreenem jsou volná místa i na táborské průmyslovce. „Nebudu zastírat, že poklesl počet žáků ve třídách. Úvazky se snažíme držet na základu bez přesčasů, ale učitele nepropouštíme. Maturitní obory otevíráme všechny, problém je ale 
u učebních," konstatoval ředitel Marcel Gause. Zájemce totiž neoslovil obor tesař, naopak přibyli zedníci.

Za několik dní otevře poprvé dveře průmyslovky i Petr Struna z Tábora, který doufá, že vzdělání v maturitním oboru strojírenství mu poskytne praxi a posléze i lepší uplatnění na trhu práce.