Letos 10. března opět zavlála ze stovek budov tibetská vlajka jako symbol solidarity s okupovaným národem.
„Vlajku pro Tibet vyvěšujeme již desátým rokem,“ říká Václav Vostradovský, starosta šumavské Kvildy. „Sleduji, jak se k této akci staví zastupitelé jinde. Ve velkých městech se jedná o politickou záležitost,“ dodává a upozorňuje, že některé strany jsou kvůli vztahům s Čínou  proti.

Tibetská vlajka vlaje každým rokem z oken českobudějovické radnice, kde je primátorem Juraj Thoma. Vlála i ze stožáru před krajským úřadem, ale jen za hejtmana Jana Zahradníka. Po nástupu Jiřího Zimoly z ČSSD se od tohoto viditelného upozornění na porušování lidských práv v Tibetu upustilo.

V roce 2009 přesto tibetská vlajka 10. března před hejtmanstvím nakrátko zavlála. Pověsil ji cestovatel a fotograf Vít Kršul z Českých Budějovic, který se porušováním lidských práv v Tibetu  zabývá. Letos ale mohli být strážci na krajském úřadě klidní, neboť svou tibetskou vlajku vyvěsil již v pátek 9. března z Černé věže.  „Vlajku věším proto, že si to Tibet a Tibeťané zaslouží,“ vysvětluje Vít Kršul. „Takhle si aspoň každý rok připomeneme jejich těžký úděl.“
Letos si 10. března  lidé připomněli již 53. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při kterém tehdy zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů.

Vyjádření solidarity ze zahraničí je důležité pro okupovaný národ i pro výchovu k zodpovědnosti za dodržování lidských práv ve světě.
„Naše vlast má z uplynulých desetiletí smutné zkušenosti z okupací německou i sovětskou, a proto bychom neměli být lhostejní k okupacím a porušování lidských práv jinde ve světě,“ myslí si aktivisté, kteří dnes vyvěsí tibetské vlajky.

Dalajlámu, představitele tibetského lidu v exilu, zval  do České republiky bývalý prezident Václav Havel. Kdo ho sem pozve příště? „Nemějte strach, však on se někdo najde,“ usmívá se český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se účastní právě konaného festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
V českobudějovickém kině Kotva uvidí diváci zajímavé filmy od pondělí 19. března do středy 21. března.