Jen na českobudějovický magistrát by si do konce roku mělo pro nový občanský průkaz dojít přes tři a půl tisíce lidí. V Týně na Vltavou zase za první polovinu roku zaznamenali už dva a půl tisíce žádostí. „To je zhruba o 40 procent víc než v uplynulých třech letech," informovaly Hana Velková a Iveta Černá z vltavotýnského městského úřadu. O nový průkaz přitom lidé žádají různě.

Kromě klasického způsobu, kdy přijdou žadatelé na úřad a počkají, dokud na ně nepřijde řada, se můžou objednat také přes internet. „Na webových stránkách města Týna funguje elektronický systém objednávání," informovaly pracovnice úřadu. Stejnou možnost potom mají i lidé, kteří si o nové občanky zažádají v krajském městě.

„Občané, kteří chtějí požádat o výměnu občanského průkazu na našem úřadu, mají možnost se objednat na webu města, a to na elektronické obsluze občana. Pokud tuto službu využijí, jejich doba čekání na úřadu se sníží na nezbytné minimum," informovala Jitka Welzlová, mluvčí budějovického magistrátu.

Doba vyřízení žádosti o občanský průkaz je dle slov pracovnic vltavotýnského městského úřadu dle zákona třicet dní, v praxi ale žadatelé nový průkaz obdrží zhruba za dva až tři týdny.