Kdyby to řekl kdokoliv z českých politiků, ekologisté by proti němu spustili mediální kampaň, jak jinak, financovanou Gazpromem. Když se podíváte do českých novinových článků varujících před těžbou břidlicového plynu v Evropě, angažují se vědci a aktivisté, u kterých panovalo v minulosti podezření ze spolupráce s ruskou tajnou službou. Amerika však již prodává zemní plyn z břidlic o více než padesát procent levněji než ho dodává Gazprom do Evropy.

Nepodaří-li se urychleně vyjednat mír a dohodu v ukrajinsko-ruském konfliktu, včetně obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu, dojdou Ukrajině zásoby a v televizních zpravodajstvích budeme moci vidět, co to znamená být závislí na ruském plynu. Budou to obrázky stejně neveselé, jako ty současné. Gazprom zatím vítězí. Díky sofistikované kampani a díky pátým kolonám ekologistů, jak říká bývalý dánský premiér.

Nepatřím mezi žádné zaslepené zastánce těžby břidlicového plynu v Česku. Tato těžba má zcela jistě plno dalších vlivů a ty je potřeba zkoumat. Je ale potřeba vidět, že těžbu již úspěšně provozují USA, Kanada nebo Čína. Průzkumy či povolení těžby již zahájilo více než deset evropských zemí. Jako ke všem složitým otázkám, je i k průzkumu a těžbě břidlicového plynu potřeba přistupovat opatrně, rezervovaně, ale ne demagogicky. Nicméně, trubky, kterými se aktivisté připoutávali k branám Temelína, byly totožné s těmi, kterými se aktivisté připoutávali ke stromům napadeným kůrovcem na Šumavě Na Ztraceném. Bohužel, stejné trubky budou použity v případě, že by Česko povolilo průzkum zásob břidlicového plynu. Závislost na Rusku je přeci výhoda.

TOMÁŠ JIRSA, senátor