Ředitelka festivalu Irma Mrázková připomíná, že se školou Třeboňská nocturna spolupracují téměř od počátku festivalu. „Projekt bereme jako poděkování vedení a učitelům školy za jejich neúnavnou výchovu další umělecké generace,“ vysvětluje Irma Mrázková a přibližuje vystoupení: „Večer to byl vskutku úžasný, mohli jsme obdivovat talent a elán zpěváků, hráčů na hudební nástroje, tanečnic či recitátorů.“ Tato událost bývá poslední ročníky charitativní. „Dobrovolné vstupné je věnováno jedné z místních rodin se zdravotně znevýhodněným dítětem. Výtěžek tak letos putoval Tomášovi Slancovi, šikovnému mladíkovi, který ale potřebuje speciální vzdělávání, neustálý dozor a péči ve škole i doma,“ líčí ředitelka festivalu a má radost, že se tentokrát podařilo vybrat 23 180 korun.

Festival Třeboňská nocturna se koná od 9. do 13. července. Zahájí ho koncert v zámecké konírně. „Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijalo nejen Barocco sempre giovane, respektive jeho komorní uspořádání, které nyní sklízí mezinárodní ovace,“ pochvaluje si Irma Mrázková. Spolu s uskupením zahraje zahraniční host z Korejské republiky violista Kyungsik Shin. „Vysloužil si svou vynikající hrou druhé místo loňské violové soutěže Pražského jara,“ představuje hudebníka a zve na skladby A. Vivaldiho, G. P. Telemanna, A. Dvořáka či F. A. Hoffmeistera.

close Třeboňská nocturna - Konírna info Zdroj: Ivan Malý zoom_in Třeboňská nocturna - Konírna

Ve středu 10. července se v Divadle J. K. Tyla představí houslista Daniel Matejča a za klavír usedne Jan Schulmeister.

„Festival se po dlouhých sedmi letech vrací do nově opraveného kostela sv. Jiljí a Panny Marie Královny,“ uvádí Irma Mrázková zajímavost ke čtvrtečnímu koncertu, kde zahraje trojice umělců - Jiří Bárta na violoncello, Milan Paľa na housle a Jiří Kabát na violu. „Provedou Goldbergovské variace od Johanna Sebastiana Bacha v úpravě Dmitrije Sitkovetského pro smyčcové trio,“ prozrazuje Irma Mrázková, co čeká posluchače.

Ve close Janoska Ensemble info Zdroj: Andreas Bitesnich zoom_in Janoska Ensemble stejný den se můžete těšit i na zážitek s úplně jinými hudebními žánry. „Večer po čtvrtečním koncertu v kostele svatého Jiljí nás čeká lehké odbočení v podání našeho předního jazzového kytaristy Libora Šmoldase, který v Tunel music baru doprovodí zpěvačku Zeurítii. Bude se jednat o večer plný bossanovy a jazzu,“ láká ředitelka festivalu.

Do Třeboně přijede uskupení Janoska Ensemble, aby vystoupilo v pátek 12. července na nádvoří Městského úřadu Třeboň. „Jsem nesmírně vděčná, že po dlouhém jednání se nám podařilo dostat tento soubor do Třeboně. Jedná se o uskupení čtyř bratrů a jejich švagra, kteří podávají klasickou hudbu svým osobitým způsobem,“ těší se Irma Mrázková. Uslyšíte skladby J. Brahmse, B. Bartóka, J. S. Bacha či A. Piazzolly i autorské skladby Janoska Ensemble. „Všichni členové souboru mají za sebou obrovské osobní úspěchy. Každý z členů souboru je nositelem významných soutěžních ocenění, působí také v jiných formacích a všichni mohou uvést důležité body své osobní kariéry,“ dodává ředitelka.

close Třeboňská nocturna 2023. info Zdroj: Ivan Malý zoom_in Třeboňská nocturna 2023.

Vrcholem festivalu bude koncert Pocta Emě Destinnové, který připadá na sobotu 13. července. Irma Mrázková připomíná, že Ema Destinnová poslední léta svého života prožila v nedaleké Stráži nad Nežárkou a k Třeboni měla velmi blízký osobní i pracovní vztah. „Na nádvoří městského úřadu vystoupí přední sólisté Národního divadla v Praze Jana Sibera a Aleš Briscein za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a pod taktovkou Zbyňka Müllera,“ uvádí. Poslední večer festivalu zazní árie z opery W. A. Mozarta Don Giovanni, G. Rossiniho Italka v Alžíru, G. Pucciniho La Bohéme či G. Donizettiho Nápoj lásky.