To bylo 23,4 procenta obyvatel města (188 277). O deset let později měl Linec 204 846 občanů. Z nich se v zahraničí narodilo 64 689, což je 31,6 procenta (v EU z toho 24 334). 18 229 z nich má rakouské občanství. Předseda klubu lidovců v městské radě Martin Hajart navrhuje vyšetřit účinnost integračních opatření z pohledu toho, že mateřskou řečí 62 procent dětí v městských školkách v Linci není němčina, píší OÖN.

Jak vynutit zájem?

Předseda odborového svazu rakouských učitelů Paul Kimberger chce „citelné důsledky pro rodiče, kteří se nechtějí podílet na vzdělávání svých dětí“, napsal Volksblatt. Za nedodržování povinnosti individuální podpory předškolákům v rodině by je prý mohlo například postihnout krácení přídavků na děti.

Jestli rodiče dětem doma čtou a mluví s nimi, nebo jestli je jen nechávají sedět u televizorů nebo počítačů, v tom je prý masivní rozdíl. „Podle mne nejsou rodiče k výchově oprávněni, ale jsou tím povinováni. Když jednají proti zájmu svých dětí a berou jim šance, pak má stát povinnost ve jménu dětí zasáhnout. Na kom přes intenzivní poradenství, domluvy a množství informací není vidět žádná dobrá vůle k takové pomoci vzdělávání, pak by se mělo přemýšlet i o tom zkrátit mu příspěvky,“ řekl.

Přibývá šakalů

Šakal na toulkách.Zdroj: Deník/repro PNP

Šakal obecný, v německém názvosloví „zlatý“, se už usadil v Dolních Rakousích a šíří se skoro celou Evropou. Unie ochrany přírody IUCN odhaduje jejich počet až na 117 000. Silně jich přibývá od roku 1970. V dubnu 2012 byl jeden zpozorován i v Bavorském lese (repro fotopast), v okrese Freising jednoho předloni přejeli. „Že se dá vidět i v lesích Bavorska, je neobvyklé,“ říká v PNP pracovnice národního parku Bavorský les Annette Niglová a myslí si, že vyfotografované zvíře bylo jen na přesunu. „Šakali žijí spíše v oblastech jako Lausitz nebo francké plató, kde je dost myší a jiných malých savců k ulovení a kde se střídají otevřené plochy s lesy. U nás je příliš chladno a mnoho sněhu,“ vysvětluje.

Zraněný český školák

Těžké zranění zad utrpěl 17letý Čech z Karlových Varů ve čtvrtek kolem 12.50 hodiny při pádu v uzavřeném zábavním lyžařském „Blackgill Parku“ u Schwarzenberské sjezdovky na Smrčině. Po skoku z můstku dopadl na záda a po ošetření místními záchranáři byl vrtulníkem přepraven do linecké úrazové nemocnice.