Závody proběhnou od 20. června do 6. července na Ausee v Luftenbergu. „Děti z různých typů škol od páté do desáté třídy mohou ukázat, že jsou opravdovou ,třídou´ ," říká v OÖN Briedl, který je sám učitelem. Tentokrát doufá, že startujících motivovaných bubeníky k jednotným rázům při pádlování přes jezero bude přes devět tisíc. „Týmový duch a legrace tady dosávají fascinující dynamiku," ujišťuje.
O loňské soutěži náš list opakovaně informoval. Podrobnosti k novému ročníku jsou na www.klasseimboot.at.

Poslanci si polepší

Poslanci bundestagu budou brát od července měsíčně 9327 eur, o 245 víc než dosud. Poprvé je růst jejich diet přímo propojen na vývoj hrubé mzdy minulého roku, což bylo podle statistického úřadu +2,7 procenta, píše PNP. Odpadly tak nekonečné debaty v parlamentu a hlasování, rozhodování, které lidé označovali za „samoobsluhu". Částky se takto budou upravovat vždy k 1. červenci.
Nezdanitelné náhrady výdajů, nyní 4305,46 eura, se upravují vždy k 1. lednu podle životních nákladů ve státě, tzv. spotřebního koše. Poslanci z této položky hradí zřízení a udržování poslaneckých kanceláří, cesty do svých volebních obvodů, ale také tzv. druhý byt v sídle sněmu.
Současně se zvyšují i důchody poslanců – z 227 na 233 eur za každý rok ve funkci. Nejvyšší penze po 27 letech mandátu vyroste ze 6130 na 6296 eur.

Rekordně hostů v Rakousku

Přes zelené sjezdovky v začátku sezony a problémy hraničních kontrol kvůli migrantům má rakouská turistika za sebou zimní rekord. Od listopadu do konce února do hotelů a hostinců přijelo 12,45 milionu lidí, meziročně o 3,5 procenta víc. Strávili tu více než 47 milionů nocí, což je plus 1,7 procenta. Nárůst jde především na konto turistů z Německa, Švýcarska, Lichtenštejnska, Británie, Belgie a České republiky. Také Rakušané tráví dovolenou víc doma – tentokrát o 2,3 procenta (10,5 milionu přenocování). Ruských turistů přijelo o 28 procent méně.

Byty lákaly zloděje

Počet vloupání do bytů v Německu stoupl loni na rekordních 167 136 případů. Je to o 9,9 procenta víc než v roce 2014, kdy policie registrovala 152 123 skutků. Počet všech trestných činů stoupl meziročně o 4,1 procenta na 6,33 milionu. Kvóta objasněnosti byla 56,3 procenta, což je zlepšení o 1,4 %. Téměř ve 40 procentech skutků šlo o krádeže. Přibylo jich zejména v obchodech (+7,1 %) a na osobách (kapesní krádeže +7 %).

Pokuta železnici

Německé dráhy musely loni kvůli zpožděním nebo jiným nedostatkům mnichovské městské nebo příměstské železnice (S-Bahn) zaplatit Bavorsku dvakrát vyšší sankci než v roce 2014. Suma vzrostla ze 200 000 eur na 400 000 eur. „Se 840 000 cestujícími denně a 20 miliony ujetých kilometrů za rok je mnichovská S-Bahn jedním z největších německých systémů místní dopravy v Německu," dodává PNP. „Do roku 2019 její provoz zůstane pod státními drahami, pak má na linkách vzniknout konkurence."

Linec vyklidil romský tábor.Vyklidili romské stany

Stanový tábor pod Západním mostem nechalo ve středu v sedm hodin vyklidit město Linec, zaznamenaly OÖN. Ve stanech a jiných nouzových přístřeších tam žilo kolem 40 Romů včetně dětí, kteří odtud podle deníku často vyráželi žebrat do centra města. „Místo opustili bez odporu," dodává list a dává akci do souvislosti s odpoledním „summitem" na radnici k problému množících se případů agresivního žebrání v posledních týdnech. Zákrok proběhl po dohodě s majitelem pozemku, dálniční společností Asfinag, a s asistencí policie.

Nestávkujte!

Sdružení bavorského průmyslu (VBW) varuje před dalším rokem stávek, napsala PNP. „Poté, kdy v roce 2015 odpadlo kvůli stávkám šestkrát víc pracovních dnů než v každém z uplynulých dvou roků, vidí ředitel VBW Bertram Brossardt ve stávkách hrozbu pro Německo jako místo k podnikání," uvedl list a citoval Brossardta: „Výroba je narušována, důvěra zákazníků zklamána, náklady stoupají. Už varovné stávky tak způsobují velké škody."
Letos podle VBW budou vyjednávány kolektivní smlouvy pro jedenáct milionů zaměstnanců. Pod sdružení patří 126 bavorských zaměstnavatelů a 40 firem.

Poslanec s asistentkou.Pečuje o poslance

Evelyn Pammerová z příhraničního Leopoldschlagu je stálou průvodkyní korutanského poslance Národní rady Franz-Josepha Huainigga (ÖVP), tetraplegika, který nemůže hýbat nohama ani rukama. Z důvodu poškození při očkování v prvním roce života je od mládí odkázán na pomoc druhých a jeho nemoc se zhoršuje. Jako student mohl chodit o berlích a řídit auto, ale teď má masivně poškozený i zrakový nerv a musí také dýchat s přístrojem, popisují OÖN.
Jako tzv. parlamentní spolupracovnice Pammerová organizuje pro Huainigga termíny, přebírá rešerše, připravuje cesty, a dělá toho ještě mnohem víc, pokračuje list. Po poslancově boku je od září 2011, nejprve jako osobní asistentka od oblékání přes hygienu k podávání jídla. „V tu dobu se naučila cenit si tohoto nezdolného mluvčího postižených v ÖVP, zakladatele několika svépomocných skupin a autora knih."
Když jí pak nabídl místo poslanecké asistentky, měla dilema. „Měla jsem v tu dobu v kapse stipendium na zahraniční semestr na Kypru," vzpomíná. Do té doby studentka pedagogiky, obory angličtina a filozofie/psychologie, viděla svou budoucnost ve školních třídách. Tři dny jí dal Huainigg na rozmyšlenou, a ona jeho nabídku přijala. Rozhodnutí prý nikdy nelitovala. Zaměstnání je náročné, penzum práce vysoké, speciálně u Huainigga. „Soustavně hledá nové výzvy, nikdy si nestěžuje, má neuvěřitelný smysl pro humor a denně nápady na nové projekty," říká.
List připomíná, že asistentka mimo jiné musí u každé jeho akce zjišťovat, zda jsou prostory bezbariérové, každá cesta musí být přepečlivě naplánována, každá řeč dobře připravena, protože Huainigg už nemůže číst a svá vystoupení se tedy pečlivě učí nazpaměť… Právě to dělá její práci tak specifickou. „Není to klasický vztah šéfa a zaměstnance, spíš práce ,v rovině očí´," říká Pammerová. Z doby působení coby osobní asistentka zná všechny postupy a tísňové plány, čímž je Huainiggovým „životním pojištěním" všedního dne. „Jsou momenty, kdy všechno musí jít ráz na ráz," uvedla asistentka a vzpomněla na záchranu života poslance mezi zasedáním parlamentního výboru a zahajováním společenské akce, kdy najednou neměl vzduch a příčina musela být rychle nalezena – skřípnutá hadice dýchacího přístroje…
Evelyn Pammerová a její šéf Franz-Josef Huainig spolupracovali na knize „Odvaha ke štěstí", která nyní vychází v nakladatelství Ueberreuter, uzavírají OÖN.

Zakázat mešity?!

Ilustrační foto.Politická strana Alternative für Deutschland chce diskutovat o drastickém omezení svobody výkonu víry muslimů, napsala pasovská PNP. „Dolnobavorský protinávrh tezí stranického programu požaduje nepovolování staveb a provozování mešit ," uvedl list. Podle něj návrh, na jehož vypracování se mělo podílet pravicově nacionalisté křídlo této strany, nechtělo spolkové předsednictvo AfD komentovat.
AfD chce svůj stranický program přijmout při členském sjezdu koncem dubna ve Stuttgartu. PNP poznamenává, že také v oficiálním návrhu tezí je, že „islám nepatří do Německa". Ty ale rozvíjejí, že povolování staveb a provozu mešit má být upřeno jen „protiústavním spolkům". Kromě toho má být podobně jako v Rakousku zakázáno financování těchto záměrů islámskými státy nebo zahraničními imvestory.
V Německu žije odhadem pět milionů muslimů. Mešit jsou zhruba 3000.