Jak se vám současná zima pozdává?
Určitě se mi líbí. Kvilda je nejvýše položenou obcí v republice, a tak díky Kvildě-Perle nejchladnějším místem v zemi. Současná zima je taková, jaká patří na Kvildu! Poslední čtyři roky nestála za mnoho. Pamětníci vždy říkali, že takhle teplou zimu nepamatují a ono to bylo za rok ještě horší.

Lednové pranostiky16. leden Na svatého Marcela zima leze do těla.
17. leden Nemá-li svatý Antonín poustevník led, nadělá ho hned.
18. leden Na svatého Priška pod saněmi píská.
19. leden Na svatého Kanuta přichází zima krutá.
20. ledna Fabiánská zima silnými mrazy je divá.

Někdo by si mohl říct, že když nemáme na Šumavě sněhovou pokrývku, že ušetříme za údržbu, protahování cest a běžkařských stop. Ale tak to u nás nevnímáme. Mnohem horší je, když se počasí v zimě střídá, když přicházejí oblevy, to je údržba mnohem náročnější.

Je podle vás aktuálně sněhu dost a podmínky pro sport ideální?
Tuto sezonu si zima dala se sněhem trochu načas, jsme tu zvyklí na dřívější sněžení, ale zatím jsme spokojeni. A vůbec nám nevadí, že neslezeme z nakladače, abychom měli obec sjízdnou a připravenou pro domácí i turisty. Veškerá technika je teď v provozu a jsme za to rádi. Snažíme se postupně projet 55 kilometrů běžeckých stop na našem katastru. Když je málo sněhu, každého to u nás zarmoutí. Kvilda má velký turistický záběr, naší obcí projde za celý rok asi 900 tisíc návštěvníků, nejvíc v létě, pak v zimě, ale lidé nás vyhledávají i mimo hlavní sezonu.

Takže jste zatím s paní Zimou spokojeni?
Určitě. Když je spokojený turista, je spokojený i domácí člověk a také je spokojený starosta. (úsměv).

Noční teploty půjdou dost dolů

Po víkendovém sněžení, kdy přibyla pokrývka na horách i v nížinách, vytvoří počasí podmínky pro to, aby teploty šly hodně dolů pod bod mrazu. „V prvních dnech týdne očekáváme slábnutí srážek, které se objeví ještě v pondělí a v úterý. Středa a čtvrtek už by měly být bez sněžení, zato s mrazivým počasím," uvedl českobudějovický meteorolog Václav Kubišta.

Nejstudenějším dnem týdne bude čtvrtek, kdy mohou teploty místy klesnout až k -18 stupňům. „Určité mírné oteplení lze čekat až v závěru týdne a o víkendu," poznamenal Václav Kubišta.

Nadcházející studené počasí má oporu i v lidové meteorologii a pranostikách. Mrazivému období zhruba na konci druhé lednové dekády (letos tedy o něco dříve) naši předci říkali fabiánská zima. Tento lednový úsek se považuje za vyvrcholení celé zimy, průměrné teploty padají k hodně nízkým hodnotám.