Erdinč Yumer, občan Turecka pracující v Českých Budějovicích: Vím, co se u nás událo. Ale popravdě mám málo informací. Situaci neznám podrobně, a tak ani nemohu hodnotit, proč ke snaze o převrat došlo. Nejsem ani s nikým v kontaktu. O své příbuzné nemám strach.

Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou: 

Tomáš Jirsa.Zdroj: Deník/Václav Pancer

Je určitě složité zcela porozumět situaci v Turecku a výkladů může být více. Od dob Atatürkových je Turecko sekulárním státem a armáda byla vždy garantem této sekularizace. Myslím, že sekularirace byla i důvodem poměrně výrazného ekonomického rozvoje Turecka v porovnání s ostatními částmi bývalého chalifátu.

Zdá se mi, že se v posledních letech prezident Erdogan od důsledné sekularizace (oddělení státu a církve) odklonil a z nějakých důvodů posílil vlivu islámu na stát a státní administrativu. Říká se, že začal snít o obnově chalifátu, kde by stál v čele, nebo alespoň snil o posílení vlivu Turecka jako lídra celého arabského světa.

Jisté je, že prezident Erdogan a jeho administrativa několik let podporovali islámský stát, vyzbrojovali ho a kupovali od něj ropu. Z jeho pohledu to bylo pochopitelné, byť krátkozraké: Islámský stát bojoval proti Asadovi a proti Kurdům, což jsou pro Erdogana největší nepřátelé. Jako poslední výkřik Erdoganova velikášství, bylo sestřelení ruského vrtulníku.

Ale jeho situace se stala mezinárodně neudržitelnou, Islámský stát se stal pro všechny státy nepřítelem číslo jedna. Erdogan musel otočit: přestat podporovat Islámský stát a omluvit se Rusku. Ale jeho dvojaká politika se mu vymstila. Islámský stát se mstí bombovými útoky a část armády nabyla přesvědčení, že zašel v islamizaci Turecka příliš daleko.

Turecko je dnes země, kde je možné cokoliv. Bohužel. Nabízet v této atmosféře Turecku bezvízový styk s EU bylo další chybou vedení Evropské unie. Opravdu chceme dnes Turky bez víz v EU? Potom, co se stalo v Instanbulu a Ankaře, o tom soudný člověk nemůže uvažovat.

Pavel Eybert, senátor: 

Pavel Eybert.Zdroj: archiv

Turecko do EU nepatří a obávám se že ještě dlouho patřit nebude. Události z dnešní noci to dávají jasně na vědomí. Každý násilný pokus o svržení legitimně zvolené vlády je třeba odsoudit. I když nelze souhlasit s vším co president Erdogan dělá a představuje, je nemyslitelné aby byl odstraněn dalším masakrem civilního obyvatelstva ke kterému by mohla vést občanská válka pučem vyvolaná. V demokratickém světě máme ke změně vládnoucí skupiny volby. A pokud někdo není schopen přesvědčit národ o potřebnosti změny svými argumenty, dopadne to špatně

Jan Bauer, bývalý poslanec: Zmařený puč poukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varovným signálem pro celou Evropu, ale i Severoatlantickou alianci. Nevím jestli se to dalo předpokládat, ale pokus o puč, politická nestabilita a chaos v této zemí nenastal poprvé. Obrovská turecká armáda vždy sehrávala v boji o moc klíčovou roli.

Věřím, že se rychle obnoví ústavní pořádek, ale v tuto chvíli je nemožné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a navíc by měly být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory.

V tuto chvíli je složité někomu radit, zda odletět či ne na dovolenou do Turecka. Turistické resorty žijí jako všude svým vlastním životem a bývají chaosem a nestabilitou velkých měst ušetřeny. Určitě bych situaci sledoval a respektoval doporučení našeho ministerstva zahraničních věcí.

Miloslav Martan, spolumajitel CK Oceán Prachatice: V první řadě musím říct, že v tuto chvíli máme v jednom z letovisek dva naše klienty. S oběma jsme v kontaktu, poskytli jsme jim maximum dostupných informací a oni nás utvrdili, že jsou v pořádku a že je o ně maximálně postaráno. Samozřejmě se o situaci a dění v Istanbulu a Ankaře zajímají, ale v letovisku je naprostý klid. Totéž platí i pro další naše klienty, kteří se v dohledné době, případně v dalších týdnech a měsících do tureckých letovisek chystají. Zatím žádný z nich nevolal, že by plánovaný zájezd rušil, domnívám se, že navíc v tuto chvíli už pro to ani nebude důvod. Problémy s leteckým provozem byly navíc pouze v Istanbulu a v Ankaře, ostatní letiště byla v normálním provozu. Ukázalo se, že jak rychle se situace vyhrotila, tak rychle vše skončilo. Otázkou je, proč k pokusu o vojenský převrat vůbec došlo. Je to celé tak trochu divné, možná bych se nedivil, pokud by to byl předem plánovaný tah současného prezidenta. Ostatně i vojenští a bezpečnostní experti se pozastavovali nad tím, že turecký prezident nebyl okamžitě internován, aby nemohl ovlivňovat veřejnost. To bych předpokládal jako první krok pučistů, ale nikdo z nás nemáme dostatek informací, aby se to dalo vyvrátit, potvrdit či šířeji hodnotit. Každopádně se obávám dalšího vnitřního směřování Turecka, zatím informace naznačují, že současný prezident vede Turecko dále od Evropy spíše k osmanské říši a ke stále většímu vlivu se dostávají duchovní. Dost možná příští volby v Turecku nebudou ani tak o politických stranách, jako spíše o náboženských stranách inklinujících více k uzavřenosti před západní civilizací a k islámu. Pokud se týká dalšího vývoje v oblasti turismu, logicky se nedivím, pokud při pohledu na televizní záběry má někdo obavu do Turecka vycestovat, nicméně je třeba říct, že v letoviscích je klid a byl i v době, kdy Tureckem otřásaly teroristické útoky. Ty se týkaly opět především Ankary a Istanbulu, i to byl důvod, proč jsme s ohledem na bezpečnost našich klientů pro letošní rok poznávací zájezdy do Istanbulu z naší nabídky vypustili.

Lubomír Pána, českobudějovický politolog:

Lubomír Pána vede Vysokou školu evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích. Nyní ho zlákal návrh stát se rektorem Jihočeské univerzity.Zdroj: Deník/Radek Papáček
V Turecku se za posledních 50 let uskutečnily tři puče. Probíhá vždy střet mezi islamizací představovanou některou islámskou stranou a sekularizací, nad kterou má podle původní ústavy dbát armáda. Ta vždy v letech 1960, 1971 a 1980 zvrátila vývoj na stranu sekularizace. Obdobně tomu bylo před třemi lety v Egyptě, kde armáda potlačila Islámské bratrstvo. Vývoj v Turecku směřuje v posledních letech opět výrazně k islamizaci, možnosti a moc armády jsou postupně omezovány. Zdá se, že tento vývoj armáda nezastavila. Sen zakladatele a prvního prezidenta Turecké republiky (1923) Kemala Ataruka o laické, sekulární republice, s rovnými právy žen a orientovanou na evropské hodnoty se rozplývá. 

Simona Čermáková, majitelka CK Invia Tábor: "Klienty v Turecku máme, jsme ve spojení od rána, ale všechno a všichni jsou tam v pořádku, žádnou změnu nepociťují. Ve spojení jsem i s delegáty, situace se stabilizuje a dnes normálně všichni na dovolenou odletěli. Není totiž pravda, že je letiště v Antályi zavřené, celou dobu fungovalo, letadala z Prahy tam bezpečně přistávala. Je to hrozná škoda, protože u nás se zrovna Turecko zase začalo víc prodávat a bohužel se to teď možná zase zastaví, ale těžko říct. Letovisko je od místa děje opravdu daleko, takže tam je klid."  

Vojtěch Filip, předseda KSČM:

Vojtěch FilipZdroj: Deník/Pancer Václav
Celé události vnímám jako krizi v turecké společnosti. Pro Českou republiku je situace zvlášť nebezpečná. Nevím totiž, jestli Turecko při rozdělení své armády bude schopno zabezpečit své závazky vůči Evropské unii. Může to znamenat další spuštění migrační vlny, která může ohrozit Evropu. Z tohoto pohledu je potřeba situaci řešit a předpokládám, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na krizovém štábu to nebude vidět jinak. Je potřeba řešit vše nejen na národní úrovni, ale věřím, že dojde k mimořádnému zasedání Evropské rady.

Jan Bartošek, místopředseda poslanecké sněmovny, místostarosta Dačic, KDU-ČSL: 

Jan BartošekZdroj: Deník/Lenka Novotná, František Vejvoda

Situace v Turecku je stále nepřehledná. Takže musíme počkat na to, až budeme moci všechny informace ověřit, co se tam vlastně stalo a děje. Obecně lze říci, že je potřeba stále vnímat Turecko jako důležitého spojence v rámci NATO a jako partnera. Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že oproti německé kancléřce Angele Merkelové náš zdrženlivý postoj směrem k uvolnění vízové povinnosti, uspíšení vstupu Turecka do Evropské unie, tak byl na místě. Jestliže paní kancléřka říkala, že nemá v otázce migrační krize plán b, tak si nyní musíme říci, že je potřeba otevřeně mluvit právě o plánu b či dokonce i plánu c, když to řeknu v nadsázce.

Dana Hronová, majitelka cestovní agetury Jindřichův Hradec: Máme v Turecku jedny klienty, s kterými jsme v kontaktu. Jsou informovaní o situaci, ale v letoviscích se nic nezměnilo. Do Turecka jeli hlavně proto, že tam teď nejezdí ruská klientela a je tak možnost si užít v opravdu luxusním hotelu luxusní dovolenou. I podle vyjádření velkých cestovek je v letoviscích klid, zároveň se jich netýkají lety přes Istanbul nebo Ankaru. Dnes už jsem tady měla klienty, kteří se ptali na Turecko a s některými jsme se shodli, že taková situace tam není poprvé. Lidé už si přivykli situaci a třeba i počkají, jak se situace vyvine, než úplně změní destinaci. Teď opravdu nejde říci, která destinace je bezpečná a která ne. Minulý rok bylo Turecko hitem, letos tomu tak není.

Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic:

Primátor Jiří Svoboda.Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek
Ještě to nebylo ani 24 hodin, kdy jsme jako primátoři statutárních měst na svém zasedání v Ostravě uctili minutou ticha oběti teroristického útoku ve francouzské Nice a agentury doručily další děsivou zprávu o pokusu o ozbrojený převrat v Turecku. Další lidé zaplatili cenu nejvyšší za mocenské choutky části armády, tentokráte v Turecku. Automaticky vyvstává otázka, kde to bude příště? Kdo a kde udeří? A proč? Dnešní globalizovaný svět není bezpečný. Je mi upřímně líto obětí v Turecku. Odsuzuji pokus o puč. Možná si to mnozí neuvědomujeme, ale problémy dnešního světa máme už na prahu našich dveří. Ještě před pár lety bylo Turecko bezpečnou letní destinací pro mnoho Čechů. Toto se během pár měsíců změnilo, jak přílivem běženců, teroristickými útoky, tak včerejším pokusem o armádní puč. Věřím, že se v Turecku podaří obnovit pořádek a opět se stane klidnou demokratickou zemí.

Marek Vochozka, rektor Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích:

V čele budějovické VŠTE stojí Marek Vochozka. Škola je podle něj jedna ze dvou v republice, které jsou jiné než ostatní. „Jsme ne〜univerzitní, to znamená, že se nečleníme na fakulty, máme jednodušší systém řízení a ryze praktické zaměření,“ vysvětluje.Zdroj: Deník/Andrea Zahradníková
Celá věc přišla bez jakéhokoliv varování. To znamená, že ji nečekal nikdo v Turecku ani v zahraničí. Na druhou stranu celý ten puč, či nyní už lze říci spíše pokus o puč, víceméně odráží situaci v daném regionu. Tedy, že Turecko bylo nárazníkovou zónou těch syrských bojů. Přežívalo uprchlickou krizi možná hůře než Evropská unie a celá situace se odrazila tak, že část armády chtěla svrhnout stávající politickou vládu, chtěla převzít kontrolu a odstavit demokraticky zvolené vedení lidu. Na druhou stranu prokázali do jisté míry amatérismus. Jak turecká vláda a prezident avizují, jednalo se o malou část armády. Ať to bylo jak to bylo, tak to samozřejmě ukazuje na určitou nestabilitu, která se může přenést do jiných částí světa a hlavně Evropy. Nesmíme zapomínat, že třeba v Německu je obrovská turecká enkláva. Může sice působit jednotlivě, ale ve výsledku to tak být nemusí. Stejně jako jednotlivé proudy v armádě, kde jsou konzervativci a nacionalisté, tak to samé může být i v turecké menšině třeba právě v Německu a tím může dojít k eskalaci nejen na území Turecka, ale i jinde v Evropské unii. Celkově tak vše považuji za negativní událost, která má svůj alespoň řekněme v mezích pozitivní konec pro demokratické zvolené vedení státu. Turecko a Evropskou unii čeká nepříjemný krok, se kterým se bude muset vypořádat.

Marie Osvaldová, Prachatice: Byli jsme s manželem přímo v Istanbulu před dvěma roky. Doteď mám v živé paměti všechna ta krásná místa. Zvažovali jsme se tam ještě jednou podívat, ale za poslední rok k tomu nemáme odvahu. Tehdy jsme se tam i večer cítili bezpečně, ale při pohledu na televizi, už bych ten pocit neměla. Je to hrozná škoda, snad se to brzy uklidní.

Marcela Kubincová, vedoucí Informačního centra pro mládež v Jindřichově Hradci, pravidelně vysílají mladé lidi do zahraničí: Ohromný šok, že se něco takového stane kousek od nás. Příští týden měla odjet skupina mladých lidí na projekt do Malkary. V noci mi začaly chodit zprávy od mých tureckých přátel. Ozkan je z Istambulu a psal, že tam je skutečná válka a umírají lidi. Situace se snad stabilizovala, ovšem nejeví se mi stále bezpečná. Ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém nedoporučuje cestovat lidem do této země. Z mého pohledu je téměř nemožné, že se příští týden projekt v Turecku uskuteční. Je mi smutno z údalostí v posledních pár dnech. Svět se mění.

Dana Hanzlová, Jinadřichův Hradec, právě se s rodinou vrátila z dovolené v Chorvatsku: Turecko,Tunisko,Egypt rozhodně ne! I do Chorvatska jsme jeli s menšími obavami. Jeden nikdy neví. Chorvatsko byla jasná volba. Jezdíme s malými dětmi a autem není nikdy problém vrátit se zpět. Známe ubytování,pláže a autem můžeme na výlety. Rozhodování hlavně kvůli bezpečnosti a dětem je na prvním místě. V případě nemoci či jiných obtížích. I počasí jsem měli objednané. Již jsme v pořádku pár hodin doma a sledujeme co se děje v Turecku a Francii.

Zdeňka Hamrlová, Kardašova Řečice, právě je na dovolené v Itálii: My jsme jen na víkend v Bibione v Itálii. Jinam jsme nechtěli, zvažovali jsme maximálně Chorvatsko.

Petr Šrámek, inženýr elektrotechnik pro provoz a údržbu ve společnosti Škoda Electric, pochází ze Strakonic: Jsme pracovně Eskišehiru, což není letovisko, ale ve vnitrozemí mezi Ankarou a Istanbulem. Situace v Istanbulu a v Ankaře vypadá všelijak, ale my jsme tady zatím celkem v klidu. Uvidíme kdy se začne létat, abychom se mohli vrátit zpět. Teď jsem si psal s místním klukem tady v Eskišehiru a říkal, že situace už se vyřešila a tady, že je všechno v normálu, tak si myslím, že už se to pomalu uklidňuje.

Jitka Kohlová, důchodkyně, České Budějovice: Je mi z těch zpráv hrozně. S manželem jsme se několikrát zajímali o poznávací zájezd do Istanbulu a pokaždé ho cestovky zrušily pro malý zájem. Až letos na jaře jsme se tam konečně na pár dní podívali. Přátelé i příbuzní nás ale od toho plánu odrazovali, báli se o nás, my nad tím mávali rukou. Krátce po návratu pak teroristé zaútočili na letiště a teď tohle. Když si představím, že se něco takového klidně mohlo stát v době, když jsme se procházeli po ulicích a obdivovali památky, je mi zle.

Simona Melenová, Tábor: Nejela bych nikam a ani nejezdím. Takový pokus o převrat by mne asi určitě ovlivnil. Dnes bych možná bez obav jela tak do Maďarska, naštěstí ale nemám ráda cestování.

Miroslav Papež, klient CK Exim Tours Tábor: Teď asi do Turecka nepojedeme, máme z toho respekt. Kdybychom jeli až za týden, tak by se možná situace víc vyjasnila, ale my máme dovolenou už tento týden, takže máme strach. Naštěstí ještě nemáme nic zaplaceného, a tak zvolíme jinou destinaci, abychom neuvízli třeba na letišti.

Jana Daňková, majitelka cestovní agentury v Jindřichově Hradci: Mám v Tureckyu nyní klienty, ale vše je u nich v pořádku. Psali mi ve čtyři hodiny ráno, že jsou v pohodě, spokojení. V letoviscích je to všechno hlídané jak z moře, tak z pevniny, není tam jen ochranka a policisté, ale i lidé v civilu, takže turisté to ani nepoznají. Některá letadla se teď sice budou rušit, bude to trochu komplikované, ale zatím mi lidé nic neruší. Spíš ti, co chtěli jet na poznávačku do Paříže, tak raději nejedou.

Ilona Pašková, Strakotour Strakonice: Fungujeme jako provizní prodejce pro velké cestovní kanceláře a v naštěstí současné době v Turecku žádné klienty nemáme. Poslední byli v květnu a vrátili se maximálně spokojeni. S ohledem na události v Turecku je na zvážení každého člověka, zda by tam jel, ale já bych takovou možnost rozhodně nedoporučila. Konečně, zájem o Turecko, Egypt nebo Tunis značně klesl už v okamžiku, kdy do Evropy začali proudit uprchlíci a mezi nimi bojovníci Islámského státu.

Zdeňka F. ze Strakonic: Naši jsou na dovolené ve Španělsku, ale rozhodovali se i pro Turecko. Říkala jsem jim, ať tam klidně jedou a když jsem viděla, co se v Turecku děje, docela ve mne hrklo. Ale teď už je to asi dobrý, četla jsem, že k převratu nedošlo. Takže se ani nedivím, že tam lidé, kteří už mají zaplacenou dovolenou, jedou. Já bych jela také.

Ladislav Faktor, hudebník, České Budějovice:

Zpěvák Petr Muk zemřel v pondělí v Praze. Bylo mu 45 let. S jeho úmrtím se nemůže vyrovnat jeho kamarád a kolega, muzikant Ladislav Faktor (na snímku).Zdroj: Deník/ Jaroslav Sýbek
Události v Turecku nám velmi bolestivě připomněly, jak křehké jsou mezinárodní vztahy, jak nesnadné a přitom klíčové je udržet pohromadě státy, založené na odlišných ideologiích a lidských hodnotách. Členství Turecka v NATO je nenahraditelné, tak jen doufejme, že má stejný pocit aspoň polovina jeho obyvatel! EU ovšem může přispět Turecku zejména normami na turecký med…:)

Ladislav Havel, cestovní kancelář Ciao Strakonice:

Ladislav HavelZdroj: DENÍK

My sami Turecko neprodáváme, ale můžeme dovolenou v něm zprostředkovat. Nicméně právě Turecko jsme už od začátku problémů s islámským státem nedoporučovali. Podle mých informací byla v Turecku nedávno několik lidí, ale ti se vrátili ještě před pokusem o převrat.

Ján Klouda z Písecka, který byl loni s rodinou na dovolené v Turecku: Za této situace bychom do Turecka určitě neletěli. Kdybychom měli zájezd už koupený, požádali bychom cestovku o jinou destinaci. Loni, když jsme na dovolené v Turecku byli, panovaly tu nepokoje, ale byly daleko od turistických letovisek. Dovolená se nám líbila, byla standardní Všechno bylo v pořádku. Uvidíme, jak to bude se situací v Turecku dál.

Hana Bauer, majitelka českobudějovické cestovní agentury Schmetterling Reisebüro, která nabízí zájezdy do Turecka:
V tuto chvíli pořádně nevím, co k celé situaci říci. Z pohledu zájezdů samozřejmě pokles v zájmu o cestu do Turecka nastane. Je nutno ale říci, že ten pociťujeme už celý rok.

Jan Chotovinský, Tábor, vedoucí provozu firmy Aston Služby v ekologii (rok v Turecku studoval): Pokus o převrat mě vůbec nepřekvapil, když jsem tam studoval, pochopil jsem, že země je rozpolcená a lidi o politice neustále náruživě debatují. Pokus o převrat se dal čekat, část lidí je tam hodně nespokojených, cítí diktaturu, vadí jim třeba to, že mají strašně drahý benzin. Jsem přesvědčen, že Turecko by do Evropské unie vstupovat nemělo, že tam nepatří, protože východní část země je Evropě hodně mentálně, nábožensky i ekonomicky vzdálená. Turecko, to není jen Ankara nebo Istanbul, ale také vesničky na východě, které by různá nařízení Unie doslova zabila.

Šimon Heller, KDU-ČSL, České Budějovice: Události v Turecku jsou znepokojivé a Evropa by je měla sledovat s vysokou obezřetností. Opakovaně říkám, že Turecko nepatří do EU a poslední události mě utvrzují v názoru, že bychom neměli přistupovat ani k bezvízovému styku. Nyní je úkolem ministerstva zahraničí, aby bylo ve spojení s českými občany na území Turecka a bylo jim schopno zajistit adekvátní servis.

Jiří Dvořák, historik 20. století Historický ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity, České Budějovice: Tureckou armádu tvoří vojenské kruhy, sbory a síly. Jde o to, jak se pučistům (ne)podařilo získat tyto části na svou stranu. Zdá se, že pokus o převrat zůstal omezen jen na oblasti Istanbulu a Ankary a provládní síly postupně ovládly situaci. Většina důstojníků zachovala věrnost prezidentovi, to je rozhodují pro budoucnost. Vždy jde o to, jak početné jednotky máte na své straně. Podobné puče známe z Latinské Ameriky. Část armády v Turecku povstala v noci, aby se do puče nezapojilo civilní obyvatelstvo. Pučistům se také nepodařilo ovládnout média a v době mobilních telefonů se ochrance prezidenta podařila hlavu státu odvést do bezpečí. Turecko navíc podpořily Bílý dům, vedení NATO, Evropská komise. Věrní vládě teď půjdou do protiútoku, aby si vysloužili ostruhy. Nám jde hlavně o to, aby Turecko zůstalo stabilní v oblasti uprchlické krize a nedopustilo další migrační vlnu směrem do Evropy, jde o to, aby se balkánská trasa neuvolnila. Domnívám se, že pokus o převrat Turecku paradoxně zajistil slušné vyjednávací podmínky při snaze o vstup EU.

Jan Zahradník, lídr ODS do krajských voleb, České Budějovice: Už před páteční půlnocí mi bylo divné, že by prezident Erdogan a jeho příznivci situaci nezvládli a jak je vidět v sobotu, tak se jim to podařilo. Pozici Turecka v NATO to podle mě neovlivní. Vždy jsem byl a budu nadále proti členství Turecka v EU. A ještě dodávám, že nesouhlasím se zavedením bezvízového styku s Tureckem.

Více o převrartu se dočtete ZDE